Виборчий кодекс: що ж змінилося кардинально та чого чекати від місцевих виборів у жовтні? | LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

В Україні

Виборчий кодекс: що ж змінилося кардинально та чого чекати від місцевих виборів у жовтні?

Дата публікації:

Ростислав САЧОК,
юрист «Алєксєєв, Боярчуков та партнери»

Уже в жовтні цього року відбудуться довгоочікувані місцеві вибори за дещо новими правилами, з урахуванням нещодавно прийнятого Виборчого кодексу України.

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Найгучніша зміна, про яку мовчать

Гендерна квота, розмір застави, ліміти виборчих фондів, передвиборча агітація — яке питання найважливіше для територіальної громади, кандидата чи звичайного виборця? Спробуємо розібратися з основними змінами, які кардинально можуть вплинути на виборчий процес та загальний результат.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Звісно, що багато юристів уже тлумачили та розбирали на «запчастини» новий Виборчий кодекс, проте мало хто згадав про найважливішу, як на мене, зміну, яка може перетворити село на селище.

Що насправді відбулося? Право голосу на місцевих виборах мають виборці, які належать до відповідної територіальної громади. Саме належність того чи іншого громадянина до відповідної територіальної громади та/чи проживання його на відповідній території визначаються його виборчою адресою.

Отже, в даному випадку варто розібратися із законодавчим визначенням словосполучення «виборча адреса». Зараз ідеться про те, чи зможе громадянин України, будучи зареєстрованим в одній адміністративно-територіальній одиниці, голосувати в іншій. Відповідь на це запитання нам дає новий Виборчий кодекс та закон України «Про Державний реєстр виборців».

Як передбачає нинішній Виборчий кодекс, для підготовки та проведення голосування на виборах, орган ведення Державного реєстру виборців для кожної звичайної виборчої дільниці, утвореної на території, на яку поширюються його повноваження, складає на основі відомостей Держреєстру виборців попередні списки виборців.

Ведення Держреєстру виборців регулюється Законом «Про Державний реєстр виборців». Ключовим моментом є зміни до цього закону, передбачені підпунк- том 3 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Виборчого кодексу України. Вони набирають чинності вже з 1 липня 2020 року й будуть застосовані на найближчих виборах. Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», якщо інше не передбачене цією статтею. Разом із тим за мотивованим зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, ніж визначену відповідно до частини другої цієї статті.

До документів, що підтверджують фактичне проживання виборця за адресою, зазначеною в заяві, передбаченій частиною другою цієї статті, та належно обґрунтовують зміну виборчої адреси на підставах, передбачених частиною третьою статті 8 цього закону, належать:

  1. договір оренди житла за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою;
  2. виданий органом державної влади чи органом місцевого самоврядування документ, що засвідчує здійснення виборцем підприємницької діяльності за адресою житла, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою;
  3. документ, що підтверджує право власності на житло за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою;
  4. довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
  5. документ, що засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстроване відповідно до Закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою;
  6. документ, що засвідчує перебування виборця в шлюбі або в родинних відносинах з особою, місце проживання якої зареєстроване відповідно до Закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою.

Уточнимо, що законодавці додали в Закон «Про державний реєстр виборців» ч. 3 до ст. 8 та ч. 5 до ст. 20. Ними передбачено, що за мотивованим зверненням виборця, для визначення іншої виборчої адреси, ніж його зареєстроване місце проживання, останній може звернутися до органу ведення реєстру виборців із заявою, до якої треба додати один із вищезазначених документів, щоб використати своє право на голос з іншою територіальною громадою.

Якщо ж розглянути перелік документів як підстав для зміни місця голосування, які пропонує законодавець, можна звернути увагу, що останні п’ять документів видаються держорганами. Відповідно, отримати їх без законних підстав буде не легко. А ось щодо першого — це документ, який укладається між двома фізичними особами в звичайній письмовій формі та не підлягає обов’язковій державній реєстрації. Він може бути використаний для банального збільшення голосів для конкретного кандидата в депутати шляхом завезення автобусами людей з інших регіонів.

Проте чинний Житловий кодекс передбачає, що норма жилої площі встановлюється в розмірі 13,65 квадратного метра на одну особу. Чи є на сьогоднішній день компетентний орган, який напередодні виборів перевірятиме кількість договорів оренди (осіб в одній квартирі), відповідно до житлової площі квартири — не впевнений.

Можна сказати, що дані зміни повернули виборчі правила гри 2010-го року: в кого більший фінансовий ресурс — той переможе, хто зможе більше підкупити та привезти виборців з інших регіонів — той сяде за місцевий трон.

Насправді ж питання спірне й надважливе. Хто в даному випадку виграє, а хто програє — невідомо, але чесним виборчим процесом тут не пахне. Ймовірно, дані зміни були запроваджені для надання права голосу особам-переселенцям. Хоча загадувати не варто, адже час ще є, і, можливо, законодавець все ще внесе зміни в частині визначення іншої виборчої адреси виборця, ніж адреса, за якою зареєстровано його місце проживання. Проте на сьогоднішній день актуальними залишаються питання, чи перетвориться село на селище, скільки осіб «проживатиме» в одній квартирі та чи виростуть ціни на оренду транспорту для перевезення?

Джерело: Юридичний вісник України

В Україні

До 12 років позбавлення волі за невиконання Правильного рішення Президента

Опубліковано

on

От

У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про внесення змін і доповнень до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України» № 5672-1.

Новою ст. 108-1 Кримінального кодексу пропонується встановити, що Президент України може ухвалювати Правильне рішення як винятковий управлінський захід, зокрема у формі кримінально-правового заходу, яке має своїм завданням правове забезпечення реалізації повноважень Президента, які прямо не визначені Конституцією України, але є необхідними з огляду на політичну доцільність та запит суспільства на рішучі реформи та з інших питань.

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Читайте також: «Діагностичний довідник» з кримінального законодавства: зміст та спрямованість

Про ухвалення Правильного рішення Президент України видає указ.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Правильне рішення є тимчасовим кримінально-правовим заходом. Норми, що його регулюють, підлягають скасуванню через 10 (десять) років, після припинення виконання повноважень чинним Президентом України.

Правильне рішення, ухвалене Президентом України, є обов’язковим, остаточним і оскарженню не підлягає.

Також передбачається, що невиконання або неналежне виконання громадянами України, іноземцями та особами без громадянства Правильного рішення, – каратиметься позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років.

Читати далі

В Україні

Банкомати обладнають з клавіатурою зі шрифтом Брайля

Опубліковано

on

От

Національний банк опублікував для обговорення проект Методичних рекомендацій щодо організації обслуговування споживачів фінансових послуг із маломобільних груп населення в установах України.

Читайте також: Впроваджено щорічний моніторинг безбар’єрності

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Так, фінансовим установам запропоновано розширений перелік засобів і пристосувань, технічних програм та застосунків, які дозволять споживачам із маломобільних груп населення:

  • безперешкодно пересуватися та спрощено орієнтуватися приміщенням фінансової установи у зв’язку з достатністю інформації (банкомати з клавіатурою зі шрифтом Брайля, облаштування робочого місця пристроєм/програмою для відеозв’язку з перекладачем жестової мови, наявність пандуса (постійного або тимчасового) або іншого альтернативного способу входу, якщо вхід до установи обладнано сходами тощо);
  • вільно користуватися технологічно-доступними послугами;
  • легко працювати з веб-сайтом фінансової установи.

Методичні рекомендації можуть однаково застосовуватися як банками, так і іншими фінансовими установами, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Читайте також: Будови, що не відповідають вимогам доступності для осіб з інвалідністю, не прийматимуть в експлуатацію

З презентацією проекту можна ознайомитись за посиланням

Зауваження та пропозиції до проекту приймаються до 30 вересня 2021 р. (включно) на електронну адресу: Consumer.Protection@bank.gov.ua.

Читати далі

В Україні

Діти з малозабезпечених багатодітних родин отримають грошову допомогу

Опубліковано

on

От

З ініціативи Президента України найближчим часом Кабінет Міністрів розробить механізм виплати грошової допомоги дітям з багатодітних родин, які належать до категорії малозабезпечених, – у межах підготовки до нового навчального року.

Читайте також: Аналіз ефективності соціальних виплат виявив нерівномірну підтримку різних категорій пільговиків

LEX.ЮРИСТ

Сучасна онлайн-платформа для юриста.
Оновлення щоденно.

ДОКЛАДНІШЕ

Для реалізації цієї ініціативи акумульовано близько 300 мільйонів гривень, які будуть спрямовані на підтримку майже 150 тисяч дітей.

Виплати мають бути проведені вже в серпні.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Нагадаємо, хронічні безробітні зможуть отримати 97 500 грн позики на власну справу

«Позитивні тенденції в економіці та зростання доходів державного бюджету свідчать про те, що в держави є можливість збільшувати допомогу тим нашим громадянам, які її потребують. Урядовці мають забезпечити це якнайшвидше й максимально зручно – без жодної бюрократії», – прокоментував Президент Володимир Зеленський.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link