Connect with us

В Україні

Використання голоду як зброї. До МКС готують чергове звинувачення путіну

Опубліковано

Юристи-правозахисники у співпраці з українською прокуратурою готують досьє воєнних злочинів для подання до Міжнародного кримінального суду зі звинуваченням росії в навмисному спричиненні голоду під час війни проти України.

Як вказується, мета правозахисників – задокументувати випадки, коли російські окупанти використовували голод як зброю війни, щоб надати докази, які дозволять МКС розпочати перше такого роду кримінальне переслідування, яке може висунути звинувачення президенту росії путіну. Так, старший юрист юридичної компанії Global Rights Compliance Юсуф Хан зазначив, що «використання їжі як зброї відбувалося в три етапи», починаючи з початкового вторгнення, коли українські міста були взяті в облогу, а постачання продовольства припинилося. Друга фаза включає в себе знищення запасів продовольства і води, а також джерел енергії по всій Україні під час бойових дій, які адвокат описав як «об’єкти, необхідні для виживання цивільного населення».

Читайте також: Компроміс не на користь Києва: що стоїть за рішенням Єврокомісії щодо українського зерна?

Третій елемент – спроби росії запобігти або обмежити експорт українських продуктів харчування. Нагадаємо, в 2018 році Рада Безпеки ООН, що загальновідомо, схвалила резолюцію, якою засудила використання голоду як засобу ведення війни, а в 2019 році було внесено зміни до Римського статуту МКС, які розширили перелік справ, що можуть бути порушені за цим фактом.

До кінця наступного року GRC працюватиме з українськими прокурорами над підготовкою згаданого досьє. Мета полягає в тому, щоб подати заяву відповідно до статті 15 Римського статуту, яка дозволяє третім сторонам надсилати інформацію про ймовірні воєнні злочини прокурору МКС. А вже він, базуючись у Гаазі, вирішуватиме, чи продовжувати справу, чи ні.

Частина зусиль юристів буде спрямована на виявлення винних, зокрема, на те, щоб посприяти звинуваченню путіна, як це сталося в березні, коли МКС видав ордер на арешт президента рф за незаконну депортацію українських дітей до росії з територій, окупованих під час війни.

Аналогічно можна стверджувати й про злочини, пов’язані з голодом, сказав Хан. «путін може нести відповідальність за вчинення цих злочинів безпосередньо, спільно з іншими та/або через інших», – стверджує прокурор, а також за нездатність здійснювати належний контроль над російськими військовими або іншими особами, яких звинувачують у конкретних злочинних діях.

Читайте також: ПАРЄ визнала росію диктатурою

Додамо, що раніше, 14 вересня, розпочав роботу український офіс Міжнародного кримінального суду. Угоду про його відкриття сторони підписали в Гаазі наприкінці березня цього року. В березні 2022-го МКС розпочав розслідування можливих злочинів, скоєних в Україні. Для збору доказів російських воєнних злочинів в нашій країні була створена спільна слідча група, до складу якої входять і кілька європейських судових органів. А в березні цього року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт президента росії володимира путіна та марії львової-бєлової, яка є уповноваженою президента рф з прав дитини, за можливу причетність до незаконного вивезення українських дітей до росії та вглиб окупованих територій.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.