Connect with us

В Україні

Як оформити опікунство над дитиною: основні правила та процедури

Опубліковано

Згідно з Цивільним кодексом України опіка над дітьми-сиротами та дітьми без батьківського піклування встановлюється для осіб до 14 років та для недієздатних осіб.

Читайте також: Реєстри, бази даних і ресурси соціальної сфери об’єднає Єдина інформаційна система

Тож, як батькові оформити опікунство над дитиною у 2024 році? Чинне законодавство наголошує, що батько, який не був позбавлений батьківських прав, не може стати опікуном своєї дитини, якщо вона юридично визнана дієздатною, адже він і так вже є законним представником своєї дитини. У таких випадках обговорення зазвичай стосується лише місця проживання дитини.

Як воно визначається? При розгляді таких справ суди враховують відповідальність батьків, особисті уподобання та стан здоров’я дитини. Розгляд справи може включати позовні заяви від батьків, а також доповнення від представників органу опіки про умови проживання дитини. Згідно з положеннями Сімейного кодексу України:

  • місце проживання дітей до 10 років визначається за згодою батьків;
  • місце проживання дітей, старших 10-ти років — за згодою і дитини, і батьків.

У разі розлучення та відсутності згоди між батьками, суд або органи опіки можуть розв’язувати це питання окремо. Інколи суд може не погодитися з висновками органу опіки, якщо вони суперечать інтересам дитини.

Які документи потрібно мати для оформлення опікунства? Для подачі позову про визначення місця проживання дитини, необхідно звернутися до суду за місцем проживання чи перебування відповідача. Список необхідних документів включає: позовну заяву, копію паспорта позивача, копію свідоцтва про розірвання шлюбу, копію рішення суду про розлучення, дві копії декларації про доходи позивача, довідку про місце проживання позивача та дві копії цієї довідки, характеристику з місця проживання позивача та дві її копії, характеристику з місця роботи позивача та дві її копії, медичну довідку про стан здоров’я позивача плюс дві копії, акт обстеження матеріально-побутових умов проживання та дві копії, акт обстеження житла на санітарно-епідеміологічний стан плюс дві копії, епікриз на ім’я дитини та квитанцію про оплату судового збору. Окрім того, дві копії свідоцтва про державну реєстрацію як фоп, якщо це необхідно.

Читайте також: Набрали чинності закони щодо ухилення від батьківських обов’язків та страхового стажу

Сам процес розгляду справи може зайняти до шести місяців, залежно від складності ситуації та обсягу необхідних доказів. Встановлення опікунства та визначення місця проживання дитини в Україні вимагають від батьків уважного ставлення до юридичних деталей та обов’язків, бо саме чітке дотримання законодавчих вимог і розуміння процесів дозволить захистити права дитини та забезпечити їй належні умови для розвитку й виховання.

Підготувала Дарія Мельник,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.