В Україні
Як у Раді планують боротися з «кнопкодавством»
Голова Верховної Ради Дмитро Разумков повідомив про заходи із запобігання «кнопкодавству», які будуть вжиті в парламенті найближчим часом.
Під час останнього засідання Погоджувальної ради ВРУ він зазначив, що на сьогодні в парламенті майже не фіксують фактів не особистого голосування. «Але це «майже», яке нас також не влаштовує — не влаштовує ні керівництво парламенту, ні українське суспільство», — додав спікер.
За його словами «кнопкодавство» має відійти в історію. Як було заявлено, наразі всі вільні місця депутатів у сесійній залі, якими їхні колеги традиційно намагалися скористатися для «кнопкодавства», відключені від системи для голосування. «Сьогодні відпрацьовується механізм, який дозволить голосувати депутату тільки зі свого місця», — уточнив він.
За словами спікера, після запуску нової системи «Рада» питання неособистого голосування буде знято на 100%.
Як було наголошено, в сесійній залі будуть встановлені додаткові камери, які дозволять як працівникам парламенту, так і правоохоронним органам, у разі виникнення підозри щодо неособистого голосування депутата відстежити його дії. Разумков також припустив, що ВР ухвалить зміни до свого регламенту щодо адміністративного чи дисциплінарного покарання народних депутатів за «кнопкодавство».
Йдеться про можливість позбавлення депутата права голосування на декілька днів, що має призвести до втрати ним частини зарплати. На думку спікера, такі заходи мають служити запобіжниками для депутатів, щоб вони не займалися дурницями в сесійній залі.
Нагадаємо, 17 грудня 2020 р., коли Верховна Рада голосувала за призначення Сергія Шкарлета міністром освіти і науки, фракції «Європейської солідарності» та «Голос» звинуватили «Слуг народу» в фальсифікації результату шляхом «кнопкодавства». А 18 січня депутат Інна Совсун («Голос») заявила, що за її зверненням Офіс Генпрокурора відкрив кримінальне провадження за фактом «кнопкодавства» під час голосування за призначення Шкарлета. Того ж дня після наради лідерів фракцій і груп Д. Разумков доручив до 15 лютого розробити зміни до законодавства про посилення відповідальності за неперсональне голосування. За його словами, всі фракції звернулися до нього з пропозицією встановити в сесійній залі додаткові камери, які фіксували б можливе неперсональне голосування. Крім того, спікер запропонував повернутися до того розташування депутатських фракцій і груп, яке було при розподілі місць між ними на початку роботи нинішнього скликання парламенту, а всі інші місця відключити від системи «Рада».
Джерело: Юридичний вісник України