Connect with us

В Україні

Як відбирали медіаторів

Опубліковано

Не так давно завершився третій конкурсний відбір медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної правничої допомоги (далі – конкурсий відбір медіаторів). Як підсумок – 134 медіатора включені в Реєстр медіаторів, які залучаються до БПД.

Старт проекту

Як вказують його ініціатори, реалізація пілотного проекту «Програма відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення» розпочалася 9 вересня цього року. Сам порядок відбору було затверджено спільним наказом Міністерства юстиції України, Міністерства внутрішніх справ України, Офісу Генерального прокурора від 22 липня 2024 року № 2176/5/501/176 (далі – Програма).

Читайте також: Медіація в господарських спорах

Мета програми забезпечити:

  • впровадження відновного підходу щодо реагування на кримінальне правопорушення;
  • належні правові процедури до учасників кримінального провадження щодо неповнолітніх;
  • відшкодування завданої потерпілому шкоди;
  • ресоціалізацію неповнолітніх та зменшення впливу факторів ризику, які зумовлюють їх протиправну поведінку;
  • запобігання вчиненню неповнолітніми кримінальних правопорушень повторно.

Як заявлялося, програма може бути застосована в разі: наявності потерпілої сторони – фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди; наявності неповнолітнього, який є підозрюваним чи обвинуваченим у вчиненні кримінального правопорушення; визнання неповнолітнім факту наявності події кримінального правопорушення та згоди неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого і потерпілого на участь у Програмі.

Із метою відбору медіаторів для надання послуг з медіації, проведення якої забезпечують центри з надання безоплатної правничої допомоги – для врегулювання конфлікту між потерпілим та особою, котра підозрюється або обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, з 30 серпня по 1 листопада цього року Координаційним центром з надання правничої допомоги (далі – Координаційний центр) проведено конкурсний відбір медіаторів (наказ Координаційного центру від 29 серпня 2024 року № 534/аг «Про проведення конкурсного відбору медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної правничої допомоги»).

Читайте також: Процедура медіації в нотаріальній діяльності

У конкурсному відборі взяли участь 37 кандидатів. Документи 36-ти з них були передані Координаційним центром до комісії з конкурсного відбору медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної правничої допомоги (далі – комісія). Остання, розглянувши документи, подані претендентами, та оцінивши результати проходження навчання, допустила до етапу співбесіди 35 медіаторів.

Результати конкурсу

Рішенням комісії 30 медіаторів пройшли конкурс та, за результатами першого і другого його етапів, отримали підсумкову оцінку, достатню для включення до Реєстру медіаторів. Окрім того, 3 медіатори не пройшли конкурсний відбір – їхня підсумкова оцінка за результатами другого етапу конкурсу була нижчою за мінімальну, встановлену в прийнятому Координаційними центром рішенні. Ще 2 медіатори не проходили співбесіду, у зв’язку з чим комісія не здійснювала оцінювання на другому етапі конкурсного відбору – індивідуальній співбесіді.

Додамо й те, що всього станом на 7 листопада до Реєстру включено 134 медіатори (Вінницька – 2; Волинська – 3; Дніпропетровська – 11; Житомирська – 2; Закарпатська – 5; Запорізька – 8; Івано-Франківська – 4; Київська – 2; м. Київ – 23; Кіровоградська – 2; Львівська – 12; Миколаївська – 2; Одеська – 10; Полтавська – 5; Рівненська – 8; Сумська – 2; Тернопільська – 8; Харківська – 6; Херсонська – 2; Хмельницька – 6; Черкаська – 4; Чернівецька – 5; Чернігівська – 2).

Читайте також: Не допускаються посередництво, примирення чи медіація щодо всіх форм насильства за ознакою статі

На завершення своєї розповіді уточнимо, що відповідно до підпунктів 10, 13 пункту 8 Положення про центри з надання безоплатної правничої допомоги, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 2 липня 2012 року № 967/5, міжрегіональні центри з надання безоплатної правової допомоги залучають у встановленому порядку медіатора, включеного до Реєстру, для врегулювання конфлікту між потерпілим та особою, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, та видають їм доручення для надання послуг з медіації, забезпечують оплату послуг та відшкодування витрат медіаторів за підготовку і проведення медіації в установленому порядку.

Підготувала Надія Ільчук,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.