Connect with us

В Україні

Які ліки в аптеці безоплатні, а за які слід доплачувати?

Опубліковано

Інструкція Національної служби здоров’я України стосовно програми «Доступні ліки».

Що входить до цієї програми?

Національна служба здоров’я не так давно опублікувала інструкцію, за якою пацієнти можуть перевірити, які препарати з програми «Доступні ліки» вони можуть взяти в аптеці безоплатно, а за які треба буде доплатити.

Читайте також: Держпідприємство «Медичні закупівлі» зможе отримувати гуманітарну допомогу

«Доступні ліки» – це проект, за яким станом на зараз держава повертає аптекам кошти за понад 500 препаратів. Мова про ліки від серцево-судинних захворювань, хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів, цукрового діабету І і II типу, нецукрового діабету, хвороби Паркінсона, розладів поведінки і психіки, епілепсії, препарати в посттрансплантаційному періоді і для лікування болю та паліативної допомоги. Сюди ж входять тест-смужки для визначення рівня глюкози для індивідуального глюкометра.

Як отримати безкоштовні ліки?

Аби скористатися програмою, ці ліки має призначити лікар. Він виписує електронний рецепт саме на міжнародну непатентовану назву (крім препаратів інсуліну), а пацієнт обирає в аптеці самостійно, яку конкретну торговельну назву бажає отримати із наявних в аптеці. Уточнимо, що термін дії е-рецепту за програмою «Доступні ліки» – 30 днів.

НСЗУ також роз’яснює, як перевірити, чи треба доплачувати за потрібний препарат? У Реєстрі актуальних лікарських засобів та медвиробів ви побачите: назву діючої речовини (міжнародну непатентовану назву) та торговельну назву лікарського засобу (стовпці № 2 та № 3); форму випуску та дозування (стовпці № 4 та № 5); кількість одиниць лікарського засобу в одній споживчій упаковці (стовпець № 6); назву та країну виробника ліків (стовпець № 8); суму доплати за упаковку (стовпець № 16) та іншу інформацію.

Зверніть увагу за останній стовпчик № 16, саме тут є інформація про суму доплати за упаковку. Якщо необхідно вибрати повністю безоплатний лікарський засіб за електронним рецептом, то у завантаженому списку ліків у стовпці № 2 потрібно знайти міжнародну непатентовану назву, у стовпці № 5 — потрібне дозування, а в стовпці № 16 — усі комірки із сумою доплати в 0,00 грн.

Читайте також: Три форми ліків, які можуть виготовлятися з канабісу в аптеках

У таблиці з медвиробами є: назва медвиробу та його кількість в упаковці (стовпці № 2 та № 3); виробник та опис, зокрема характеристика та призначення медвиробу (стовпці № 4 та № 5); сума доплати за упаковку (стовпець № 11). Щоб обрати потрібні тест-смужки, знайдіть у переліку назву медвиробу в стовпці № 2, а в стовпцях № 4 та № 5 – виробника й опис. В стовпчику № 11 знайдете суму доплати за упаковку медвиробу.

Який лікар може виписати рецепт на «Доступні ліки»?

Сімейний лікар, терапевт або педіатр можуть виписати електронний рецепт за всіма напрямами, а самостійно призначати ліки при:

1) серцево-судинних захворюваннях;

2) цукровому діабеті ІІ типу;

3) бронхіальній астмі;

4) ХОЗЛ (хронічне обструктивне захворювання легень).

Виписати рецепт на ліки за іншими напрямами сімейний лікар може лише на підставі призначення відповідного лікаря-спеціаліста, який також вправі виписати перший рецепт: при розладах психіки та поведінки – психіатр; при епілепсії – психіатр або невролог; при нецукровому діабеті та для пацієнтів з цукровим діабетом, які потребують терапії препаратами інсуліну – ендокринолог; при хворобі Паркінсона – невролог; імуносупресивні препарати для пацієнтів після трансплантації виписує трансплант-координатор.

Отримати ліки можна в аптеках, які уклали договір з Національною службою здоров’я України.

Як знайти таку аптеку? Наразі в програмі є 13 тисяч аптек по всій Україні. Їх можна впізнати візуально по наліпці на дверях «Тут є «Доступні ліки»», а ті, де можна отримати інсулін, мають наліпку «+інсуліни».

Підготувала Дарія Мельник,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.