Connect with us

Юридична практика

Антирейдерські дії, або Як захистити свій бізнес?

Опубліковано

Віталій Кулаков, керуючий партнер АТ «Адвокатська фірма «ADVICE», адвокат

Наша компанія вже багато років надає послуги юридичного супроводу бізнесу в різних його проявах, починаючи від банального юридичного аудиту внутрішніх документів (розробка статуту, внутрішніх інструкцій, наказів, договорів тощо) і закінчуючи претензійною роботою та захистом інтересів клієнта в судах. Однак особливо останнім часом актуальним напрямком став захист інтересів компаній у результаті рейдерських атак.

Ні для кого не секрет, що рейдерство стало вже професією, яка дає чималий дохід. Крім того, розвитку рейдерства сприяє неефективна робота правоохоронної й судової систем, які повинні миттєво реагувати на рейдерські дії, а не допускати тривалого розслідування й затягування процесу. Існуюча при Мін’юсті комісія, яка повинна була сконцентрувати в собі орган так званого оперативного реагування від рейдерства, на жаль, не виправдовує надії і все більше перетворюється у відділ продажів (за інформацією людей, що звертаються до цієї комісії).

У даній статті хотів би розповісти про деякі дії, які зможуть мінімізувати ризики компанії, пов’язані з будь-якими рейдерськими діями з боку третіх осіб. Про що йде мова?

По-перше, йдеться про структурування бізнесу й оптимізацію його бізнес процесів. Іншими словами, наприклад, активи можна сконцентрувати в одній компанії (власником якої є нерезидент), а потім їх передати в оренду вже виробничому структурному підрозділу (своєї компанії), а третя компанія може займатися логістикою і транспортними питаннями тощо. Крім того, не зайвим буде захистити активи у вигляді обладнання, рухомого й нерухомого майна шляхом внесення його до реєстру заборон на відчуження, на підставі укладених договорів застави або іпотеки (з підконтрольною компанією).

По-друге, необхідно уважно підходити до повноважень керівника щодо його права підписувати договори. Наприклад, можна встановити обмеження, що керівник може підписувати договори на суму понад 1 млн гривень лише за згодою власників. При цьому не зайвим буде прописати в Статуті, що будь-які реєстраційні дії, пов’язані зі зміною часток, засновників, зміни статутного капіталу тощо, можуть відбуватися виключно за згодою всіх власників без права передоручення таких дій іншим особам. Це позбавить рейдерів можливості робити все руками представників.

Третє. Однією з форм захисту є створення ряду «штучних» зобов’язань компанії перед іншими (дружніми) підприємствами. Краще, якщо ці зобов’язання будуть підкріплені гарантійними зобов’язаннями у вигляді гарантій, поручительства, застави обладнання, будівлі тощо. Це дасть можливість, у разі рейдерської атаки, зберегти активи, не допустити їх відчуження.

Четверте. Природно, під час розвитку технологій не зайвим буде впровадження комплексу інформаційної безпеки. Таку безпеку потрібно забезпечувати юридичними й технічними заходами, тобто створення внутрішньої нормативної бази (положення про конфіденційність, інструкції про передачу даних тощо), а також створення спеціальних програм, що обмежують доступ, копіювання або передачу важливих даних.

П’яте. Бажано, щоб всі установчі документи, інші документи, що підтверджують право власності або користування будь-якими активами (рухоме і нерухоме) зберігалися не в місці ведення основної господарської діяльності. Це дасть вам можливість виграти час і не допустити присвоєння або відчуження ваших активів рейдерами.

Шосте. Немаловажливим є й формування окремого резервного грошового фонду, розміщеного також в окремому місці. Це дозволить керівництву, в разі рейдерської атаки, мати можливість ефективно проводити необхідні дії із залученням фахівців різного спрямування й підтримувати працездатність інших структурних підрозділів.

Сьоме. Будь-яке рейдерство в своїй більшості починається з отримання того чи іншого судового рішення, яке якби «легалізує» нового власника. Тому не зайвим буде проведення моніторингу даних про фігурування компанії (її засновників) в тих чи інших судових процесах. Це дозволить завжди бути в курсі можливих рейдерських атак і своєчасно їх ліквідувати на стадії зародження.

Звичайно, всі ці дії складно виконати компаніям самостійно, і краще, якщо цим будуть займатися фахівці в області права. Наша компанія протягом багатьох років надає правові послуги компаніям різної форми власності, в тому числі захищаючи їх не лише від протиправних дій контролюючих органів, а й від так званих рейдерів і названих кредиторів. При цьому, в разі необхідності, ми завжди допомагаємо нашим клієнтам перевірити майбутніх контрагентів на предмет надійності і порядності. При цьому використовуються різні реєстри відкритих і закритих баз даних. Усе це допомагає нашим клієнтам економити свій час і відчувати надійний захист і підтримку з нашого боку.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.