Connect with us

Юридична практика

Чи гарантує Конституція ваше право на особистий прийом?

Опубліковано

 

Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини

Стаття 40 Конституції України встановлює, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, які зобов’язані розглянути звернення й дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до основного Закону (статті 22, 64), вказане право на звернення, включно з особистим прийомом, є непорушним навіть у період воєнного стану. Це гарантує громадянам можливість захисту своїх прав і інтересів через взаємодію з органами державної влади, місцевого самоврядування та їхніми посадовими особами.

Читайте також: Встановлення плати за організаційно-технічне забезпечення розгляду заяв (скарг) щодо поведінки адвоката, нівелює саму суть права особи на звернення

Як забезпечується особистий прийом? На законодавчому рівні право на особистий прийом закріплено в статті 22 Закону України «Про звернення громадян». Керівники та посадові особи державних і місцевих органів зобов’язані проводити прийом громадян особисто. Важливо пам’ятати, що графік прийому визначає керівник органу, і ця інформація має бути публічно доступною. Щодо організації прийому, то громадяни можуть записатися на прийом або прийти без запису залежно від внутрішнього порядку установи; керівники відповідних органів мають право самостійно визначати дні, години та місце проведення прийому громадян.

Як проводиться особистий прийом? Реєстрація звернень: усі звернення під час прийому реєструються. Рішення на місці: якщо питання не потребує додаткових перевірок, посадова особа має вирішити його під час прийому. У складних випадках звернення розглядається в порядку письмових заяв. Форма відповіді: громадянин може обрати, отримати відповідь письмово чи усно.

Читайте також: З моменту звернення іноземця із заявою про визнання біженцем він перебуває під захистом України протягом розгляду заяви та оскарження відмови в її задоволенні

Найпоширеніші порушення. Порушення права на особистий прийом можуть проявлятися в таких формах:

  • відсутність графіка прийому або його нерозголошення;
  • порушення встановлених днів і годин прийому;
  • непроведення особистого прийому керівником установи;
  • проведення прийому в незручний час або місці (наприклад, до початку робочого дня або після його закінчення; в незручному місці, куди важко дістатися тощо);
  • відмова в прийомі через запровадження воєнного стану.

Як воєнний стан впливає на реалізацію цього права? Воєнний стан може ускладнювати проведення особистого прийому, але не виключає цього права. Державні органи повинні адаптувати графіки прийому та умови його проведення до поточної ситуації, не порушуючи законодавства та права людей.

Право на особистий прийом – це діалог між людьми та державою. Тож це право залишається важливим інструментом захисту прав громадян навіть у надзвичайних умовах. Органи влади мають забезпечувати його реалізацію, дотримуючись норм закону. При цьому наголошу: таке право є не лише формальністю, а й основою довіри суспільства до держави.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.