Connect with us

Юридична практика

Чи сплачує ФОП податок на нерухомість за промислову будівлю?

Опубліковано

Катерина ЧУЧАЛІНА,
адвокат з податкових спорів,
податковий консультант

Це запитання виникло, щойно підпункт «є» п.п.266.2.2 ст. 266 ПК України набув законної сили. Податківці вважають, що лише підприємства можуть використовувати цю пільгу, а ФОПи — ні. Чи правильно це?

Тривалий час суди, у тому числі Верховний Суд, трактували вказаний підпункт «є» п.п.266.2.2 п.266.2 ст. 266 ПК України у різний спосіб, оскільки законодавець прописав його досить нечітко. Судіть самі: «Не є об’єктом оподаткування <…> є) будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств». Оскільки в наведеній нормі було використано словосполучення «промислових підприємств», то дехто з правників дійшли до висновку, що це стосується саме підприємств і аж ніяк не підприємців — фізичних осіб.

Утім, 17 лютого цього року Верховний Суд вирішив змінити свою правову позицію, викладену в постанові у справі № 820/3556/17 (адміністративне провадження № К/9901/23672/18 URL: http://reyestr.court.gov.ua/Review/87656460).

Суд вказав: «З урахуванням наведеного судова палата в цій справі вирішила частково відступити від правового висновку, викладеного в постанові Верховного Суду від 15.05.2018 р. справа № 806/2676/17, що застосування підпункту «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України можливе в разі дотримання двох обов’язкових умов, наявність будівель промисловості і їх перебування у власності промислових підприємств, та сформувати новий правовий висновок, відповідно до якого визначити, що застосування підпункту «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України можливе в разі, якщо власниками об’єктів промисловості є фізичні та інші юридичні особи, в тому числі нерезиденти, та за умови (з урахуванням виду їх діяльності) використання таких об’єктів за функціональним призначенням, тобто для промислового виробництва (виготовлення промислової продукції будь-якого виду)». Тобто, для того, щоб ФОП міг бути звільнений від сплати податку на нерухомість, за підпунктом «є» п.п.266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України, йому потрібно виконати певні обов’язкові умови. По-перше, будівля повинна бути промисловою. Як це з’ясувати? Зайти на URL: https://ips.ligazakon.net/document/FIN7058 та перевірити, чи підпадає будівля під наведені ознаки (підказка — шукайте код «1251»).

По-друге, ФОП, наприклад, який шиє одяг, повинен мати відповідний КВЕД та відповідну будівлю. Скажімо, якщо у власності фізичної особи є будівля легкої промисловості — він може отримати пільгу. А от якщо у ФОПа лише пивоварня — то пільга не застосовується, окрім того випадку, коли ФОП має також КВЕД щодо пивоваріння та проводить таку господарську діяльність.

І третій пункт, на якому наголосив Верховний Суд, у вже наведеній вище постанові від 17.02.2020 року у справі № 820/3556/17, де вказав, що: «Встановлення законодавцем певних податкових пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, як у даному випадку підпункт «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України, за своєю сутністю спрямоване на збалансування суспільних відносин у сфері справляння податків і мало на меті створити умови для стимулювання та зменшення податкового навантаження на тих платників податків фізичних і юридичних осіб, які є власниками певних об’єктів нерухомості, що використовуються за функціональним призначенням, тобто для промислового виробництва.

Суд вважає, що такий підхід у розумінні норми, про яку йдеться, випливає з того, що функціональне призначення об’єкта, котрий звільняється від оподаткування, яким є предмет — будівля промисловості (вид нежитлової нерухомості), є фактично визначальною родовою ознакою, оскільки не є об’єктом оподаткування саме будівлі промисловості, тобто будівлі, які використовуються для виготовлення промислової продукції будь-якого виду».

Цю позицію було підтримано і в постанові від 17.03.2020 року у справі № 300/261/19 (адміністративне провадження № К/9901/20544/19 URL: http://reyestr.court.gov.ua/Review/88277679). У ній Верховний Суд дійшов висновку, що і на ФОП поширюється досліджувана пільга, але за умови, якщо будівля використовується під час підприємницької діяльності: «Встановлена нормою підпункту «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК податкова пільга має на меті стимулювання розвитку промислового виробництва, створення для цього сприятливих умов, у тому числі фінансових. Оскільки позивач в 2017 році не здійснював промислового виробництва з використанням зазначених будівель, право на фінансове сприяння з боку держави у вигляді звільнення від сплати податку на промислові будівлі він не має», йдеться в постанові ВС.

Схожі правові позиції було підтримано Верховним Судом вже у квітні, зокрема, в постанові від 1 квітня у справі №120/4261/18-а (адміністративне провадження № К/9901/32733/19 URL: http://reyestr.court.gov.ua/Review/88556825).

Тому, якщо ви — ФОП, і справа «дійшла до суду», потрібно надати всі докази того, що ваша будівля використовується в господарській (підприємницькій) діяльності, право власності на таке майно (договір купівлі-продажу, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності) та дозволи на проведення відповідних робіт, отримані від державних органів. Перелік таких документів залежить від виду вашої діяльності.

І на останок зверніть увагу на таке. Для ФОПів податок розраховують податківці на та надсилають відповідне податкове повідомлення-рішення до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком). Тобто в цьому році ви отримаєте рішення про сплату податку за 2019-ий. Якщо у вказаному році ви використовували свою промислову будівлю в господарській діяльності, то
нарахування податку є протиправним і податкове повідомлення-рішення можна оскаржити, в тому числі мотивуючи свою скаргу (або, якщо справа дійде до суду, мотивуючи позовну заяву) наведеними вище постановами Верховного Суду. Але пам’ятайте, що суд цікавитиме, чи маєте ви необхідні докази використання будівлі в своїй господарській діяльності, чи — ні?

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.