Юридична практика
Чим цікавий Європротокол?
В Європі Європротокол застосовується з 50-х років минулого століття, в Україні — останні 9 років. Про особливості його застосування й піде мова в цій публікації.
Європротокол діє в Україні з 19 вересня 2011 року. Саме тоді вступив у силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дорожньо-транспортних пригод та виплати страхового відшкодування» від 17.02.2011 р. № 3045-VI, яким, у свою чергу, були внесені зміни в п. 17.5 Закону «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».
Європротокол — бланк спеціальної форми, використання якого дає право оформляти ДТП без участі поліцейських. При цьому заповнений бланк Європротоколу буде документальним підтвердженням факту ДТП і по суті заміною довідки з поліції.
Переваги Європротоколу очевидні:
— учасники ДТП не витрачають час на очікування поліції, яка в залежності від ситуації може приїхати через годину, дві і більше;
— винуватець ДТП не буде притягнутий до адміністративної відповідальності й при цьому залишиться зі своїм водійським посвідченням;
— автомобілі з місця ДТП можна буде відразу ж прибрати, чим порадувати і себе, й інших водіїв.
Але не кожне ДТП можна оформити Європротоколом і в цьому полягає основний нюанс його застосування. Європротокол можна застосувати тільки за таких умов:
— у ДТП немає травмованих або загиблих:
— обидва учасники ДТП тверезі, тобто не вживали наркотичні, алкогольні або лікарські спиртовмісні засоби;
— кожен з учасників ДТП має поліс цивільної відповідальності ОСАГО (так звана «автоцивілка»); — сума матеріального збитку не перевищує 50 тисяч гривень.
Крім цього, ключовою умовою для оформлення Європротоколу є те, що обидва учасники ДТП згодні з обставинами аварії та один із них обов’язково визнав свою провину. Тобто формулювання «ніхто не винен» або «винні обидва» не прийнятні. Більше того, з такими формулюваннями Європротокол не буде оплачений страховою компанією, через що обидва учасники виявляться біля «розбитого корита» й будуть ремонтувати автомобілі за власні кошти, оскільки повторно оформити ДТП за участю поліції об’єктивно не вийде.
Виходячи з цього, на мою думку, винуватець не зможе оскаржити Європротокол у суді. При цьому його посилання на стрес, шоковий стан і тому подібні аргументи не повинні братися судом до уваги, оскільки визнання провини є ключовою умовою оформлення Європротоколу. Іншими словами, не визнаєш вину, сумніваєшся, — не оформлюй Європротокол, викликай поліцію і сподівайся, що може бути суд вирішить інакше. При цьому варто пам’ятати, що Європротокол потрібно оформляти дуже уважно. Він заповнюється кульковою ручкою, друкованими літерами, без виправлень, якщо була допущена помилка, потрібно брати новий бланк. Кожен водій заповнює свою частину, скріплює її підписом. Середня частина протоколу відведена під схему ДТП, вона заповнюється двома водіями. Сама схема повинна бути чіткою, зрозумілою й достовірною. Всі ці вимоги обумовлені в інструкції до Європротоколу.
Після оформлення Європротоколу кожна зі сторін не пізніше трьох робочих днів з дня настання ДТП повинна звернутися до свого страховика. Страховик оцінить збиток, погодить суму відшкодування і протягом 90 днів (від моменту скоєня ДТП) виплатить гроші. У разі, якщо Європротокол оформлений не правильно, в страховій виплаті може бути відмовлено.
Звичайно, Європротокол зручний, оскільки істотно заощаджує час і нерви водіїв, які потрапили в ДТП. Не дарма він активно застосовується в країнах ЄС, починаючи ще з 50-х років минулого століття.
І в той же час він вимагає уважності, концентрації і певних знань від учасників дорожньо-транспортної пригоди, а також позбавляє винуватця ДТП можливості «передумати». Ймовірно, саме тому він так рідко застосовується в Україні.
Джерело: Юридичний вісник України