Connect with us

Юридична практика

Детективи проти оперів: обвинувальний вирок ВАКС двом співробітникам СБУ

Опубліковано

Тридцятого травня Вищий антикорупційний суд засудив до восьми років позбавлення волі двох офіцерів відділу контррозвідувального захисту економіки Управління Служби безпеки України у Вінницькій області, які ще в березні 2017 року отримали від двох місцевих бізнесменів хабар у сумі 25 тисяч доларів США за неперешкоджання в здійсненні господарської діяльності. Попри таке серйозне покарання, їх не взяли під варту в залі суду й до набрання обвинувальним вироком законної сили обрали їм запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.

Читайте також: Квартирні лабіринти Рахункової палати: що встановив виправдувальний вирок Роману Магуті?

Один зі зловмисників, маючи військове звання підполковника, працював на посаді начальника зазначеного відділу, інший – майор – старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах. Відповідно до своїх посадових обов’язків, зловмисники займалися здійсненям контролю за господарським життям області, зокрема фінансово-кредитною сферою, зовнішньоекономічною діяльністю, приватизацією державного майна, реалізацією бюджетних програм, малим та середнім бізнесом – словом, усім тим, чим не повинна займатися спецслужба під час війни. Звісно, що вагому частину їхньої роботи займав збір данини з тих бізнесменів, які мали нахабство порушити закон. В числі клієнтів зазначених співробітників УСБУ були двоє бізнесменів, які займалися «порізкою заводів», тобто експортом промислового обладнання, яке було у вжитку, за ціною металобрухту. При цьому валютна виручка в країну не поверталася, податки в бюджет не платилися, але з тексту вироку можна здогадатися, що замість податків справно платилася данина сильним світу цього. Зазначені бізнесмени належали до того сектору економіки області, з якої збирало данину саме обласне управління спецслужби.

Їхні неприємності почалися через те, що після зміни влади в 2014 році ці двоє підприємців посміли змінити чекістський дах на депутатський, оскільки в результаті позачергових виборів до Верховної Ради було обрано одного з їхніх бізнес-партнерів. Розплата за це була невідворотною – в грудні 2015 року за оперативними матеріалами УСБУ було відкрите кримінальне провадження за фактом організації незаконної діяльності конвертаційних центрів, а в квітні 2016-го слідчими Голосіївського районного управління Головного управління Національної поліції в Києві в офісах тих надто строптивих вінницьких бізнесменів була проведена серія обшуків й вилучена велика кількість комп’ютерів та інших необхідних для нормального ведення бізнесу предметів. Переконавшись у ненадійності депутатського даху, вони почали через різних спільних знайомих налагоджувати мости з підступними оперативниками й врешті-решт у вересні 2016-го обидві сторони зібралися для проведення мирних переговорів у кафе біля Башти в сквері Козицького у Вінниці.

Однак умови, які висунули чекісти, виявилися надто обтяжливими: вони вимагали 25 тисяч доларів зразу за те, що вони умовлять голосіївських слідчих повернути вилучене майно, потім 25 тисяч доларів після того, як воно буде повернуте, а по цьому щомісячно дві тисячі доларів за те, щоб вони далі могли безперешкодно займатися своїми не зовсім законними господарськими операціями. Бізнесмени, які розраховували, що їм вдасться відкупитися за максимум 10 тисяч доларів, довго торгувалися, але, так і не добившись жодних поступок, пішли до новоствореного Національного антикорупційного бюро України скаржитись на те, що від них вимагають хабар.

Усі подальші події проходили під контролем детективів НАБУ, які вирішили спіймати зловмисників на гарячому, для чого виготовили кілька імітаційних пакетів, які мали створити вигляд пачки з сотнею стодоларових купюр, в якій із них лише верхня й нижня були справжніми, а решта 98 – їх кольорові копії. Хабарники, будучи добре обізнані з методами оперативної роботи, вирішили не брати гроші власноруч, а підіслали для їх отримання свого знайомого, якого бізнесмени-хабародавці не знали, але повинні були впізнати за телефонним дзвінком. Не забули також придумати й правдоподібну легенду, за якою той, нібито, на тому ж місці в той же час мав отримати завдаток у сумі 850 євро за придбання в Німеччині дисків із резиною для автомобіля «Фольксваген». Проте детективи виявилися хитрішими і якимсь чином примудрилися підслухати й записати на плівку розмову чекістів з їхньою «підсадною качкою», в якій вони докладно інструктували, що робити і як. Цей запис разом із протоколом його розшифровки потім стане важливим доказом, спираючись на який судді ВАКС спростують доводи адвокатів про те, що їхні підзахисні грошей не брали й брати їх не збиралися.

Читайте також: Проходження служби у військовому резерві – обов’язкова умова прийняття на роботу в охорону

Затримання зловмисників було проведене 15 березня 2017 року. Через три дні по цьому суд обрав їм запобіжний захід, не пов’язаний із перебуванням у в’язниці, й навіть від займаних посад не відсторонив. А вже 30 червня того ж року обвинувальний акт було направлено до Вінницького міського суду Вінницької області, звідки в 2019 році справа перекочувала до новоствореного Вищого антикорупційного суду. В ході судового процесу обвинувачувані свою вину заперечували й наполягали на тому, що стали жертвою провокації хабара з боку НАБУ. Звісно, в суду з цього приводу виникло логічне питання: якщо вони не мали наміру отримати від бізнесменів гроші, то навіщо протягом кількох місяців неодноразово з ними зустрічалися в кафе біля Башти в сквері Козицького, адже родинних чи дружніх стосунків між ними не було.

На це підсудні відповіли, що мали намір залучити бізнесменів до конфіденційного співробітництва в рамках контррозвідувальної діяльності з метою виявлення крупномасштабних конвертаційних центрів, про які ті знали або могли дізнатися від своїх партнерів по бізнесу. Щоб спростувати цей довід, судді «пройшлися» по деяких нормах Закону України «Про контррозвідувальну діяльність», відповідно до положень якого для її організації та здійснення профільні органи й підрозділи Служби безпеки України ведуть контррозвідувальні справи. Справа даної категорії заводиться відповідною постановою, яка підлягає затвердженню начальниками відповідних органів і підрозділів і надалі зберігається, де треба й скільки треба, аби потім за першої необхідності бути пред’явленою кому треба. Проте під час судового розгляду Антикорупційному суду не було надано доказів існування в період з вересня 2016 по березень 2017 року контррозвідувальної справи, яка би підтверджувала наміри підсудних залучити бізнесменів до конфіденційної діяльності з метою викриття конвертаційних центрів.

Крім того, в записах розмов, які неодноразово велися між співробітниками СБУ й бізнесменами не містилося жодного натяку на те, щоб одні пропонували другим допомогти у викритті осіб, що ухиляються від сплати податків, зате з тих же протоколів ясно й логічно витікало, що обвинувачені обіцяють за хабар вирішити з київськими поліціянтами питання про зняття арешту з вилучених під час обшуку комп’ютерів. Усе це разом узяте в сукупності й дозволили суддям ВАКС дійти висновку про відсутність у діях працівників НАБУ ознак провокації злочину й наявність у діях підсудних складу злочину, передбаченого статтею 368 Кримінального кодексу України – отримання неправомірної вигоди.

Підготував
Костянтин Юрченко

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.