Connect with us

Юридична практика

Медіація як альтернатива корумпованим судам

Опубліковано

Олена КАЮМОВА, співзасновниця агентства «Family Biz Evolution»

Нещодавно уряд презентував свою програму розвитку країни. У ній, в тому числі, передбачено створення системи медіації як альтернативу врегулювання спорів у судах.

Також Кабінет Міністрів України схвалив єдиний проект Закону України «Про медіацію». До слова, попередні уряди також намагалися на законодавчому рівні закріпити медіацію, але всі ці спроби були провальні.

На сьогодні медіація широко розповсюджена в більшості розвинутих країн світу. Завдяки їй громадяни та установи отримали можливість врегулювати конфлікт, не звертаючись до суду. Наприклад, у Великобританії система побудована таким чином, що 80% спорів не доходить до суду, а вирішуються за допомогою медіатора. І таких прикладів дуже багато по всьому світу – Європа, США, Канада, Китай.

В Україні перші практики медіації зароджувалися близько 10 років тому. За цей час з’явились сотні медіаторів та успішних кейсів. Вже існують різноманітні напрямки медіації – сімейна медіація, бізнес-медіація, комерційна медіація, медіація з питань інтелектуальної власності, медіація з трудових питань тощо. Завдяки цьому підприємливі люди мають можливість швидко вирішувати різноманітні бізнес-спори і тим самим зменшити витрати на довгі судові розгляди, які можуть тривати місяцями та роками, а ще —бути співтворцями фінального рішення, що збільшить відсоток виконання таких рішень, вирішувати внутрішні конфлікти, не виносячи їх у публічну площину правосуддя, самостійно обирати медіатора, якому довіряють (на противагу корумпованого суду, де такої довіри немає).

Окрім медіації, в програмі уряду також передбачено створення та розвиток арбітражу. Дуже часто ці процеси плутають, не розуміючи різниці між ними. Але це абсолютно два різних процеси.

Що ж спільного та відмінного між медіацією та арбітражем?

Медіація та арбітраж – це способи врегулювання спорів замість звернення до суду. Медіація – неформальний процес, де сторони домовляються, залучаючи медіатора, як посередника. Арбітраж – більш формальний, арбітр слухає аргументи сторін і потім приймає рішення, яке є обов’язковим до виконання.

Як обрати медіатора?

Дуже важливо, щоб усі сторони відчували себе комфортно та довіряли людині, яка супроводжує процес медіації. Тому тут на першому місці довіра.

Рівень професіоналізму. Варто перевірити, чи отримала людина профільну освіту. Згідно нового закону підготовка в сфері медіації має становити не менше як 90 годин навчання медіатора.

Спеціалізація або експертиза. Наприклад, якщо ви вирішуєте питання бізнесу, то бажано, щоб медіатор у минулому був дотичний до цих проблем і, як мінімум, розумів основну термінологію.

Є ще й інші фактори, такі як репутація та вартість послуг, на які слід зважати.

Загалом медіація – безпечний простір. На відміну від суду, де ви не можете обрати або вплинути на заміну судді, в медіації у сторін з’являється реальна можливість обирати неупередженого, професійного та чесного медіатора. Тож сьогодні вся спільнота медіаторів сподівається, що Верховна Рада прийме законопроект Кабінету Міністрів і тим самим приблизить Україну до країн, де конфлікти на законодавчому рівні можуть вирішуватися цивілізованим шляхом.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.