Юридична практика
Міжнародне патентування. Як захистити винахід в інших країнах світу?
Про переваги патентування за процедурою РСТ.
Чи існує міжнародний патент, тобто такий документ, який надає охорону технічному рішенню одночасно в усіх країнах світу? Це один із найпоширеніших запитів до фахівців з питань інтелектуальної власності.
Читайте також: Процедура медіації в нотаріальній діяльності
Ні, такого патенту, який би діяв у всіх країнах не існує. Патент, як і національний паспорт громадянина, діє на території тієї країни, яка його видала. Однак Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) надає спосіб подати єдину заявку, яка застосовується у величезній кількості країн одночасно – наразі це 157 країн. Він передбачений так званою процедурою РСТ відповідно до Договору про патентну кооперацію (Patent Cooperation Treaty – РСТ) й дає змогу просити про патентну охорону винаходу одночасно в кожній з країн, які підписали цей договір, шляхом подання так званої «міжнародної заявки».
Загалом у 2023 році процедурою PCT скористалися чимало новаторів, інноваційних компаній зі всього світу та, зокрема, України (за вказаний період подано 272 600 патентних заявок, за даними ВОІВ). Із них найбільше заявок припадає на комп’ютерні технології, цифровий зв’язок та медтехніку. Так, наприклад, ви винайшли щось нове та корисне для суспільства. Насамперед це має бути не просто ідея, а обґрунтована кресленнями, розрахунками, випробуваннями або експериментами технічна розробка. Далі крок перший – подати заявку на винахід або корисну модель до Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ). І від цього дня до спливу 12-місячного терміну – міжнародну заявку відповідно до Договору про патентну кооперацію (РСТ). Подання такої міжнародної заявки рівносильно поданню окремих національних патентних заявок до національних патентних відомств країн, які підписали цей договір.
Крок другий – чекати. Чекати на звіт про міжнародний пошук, в якому буде вказано, чи відповідає ваша заявка трьом критеріям патентоспроможності. Зокрема, всесвітній новизні, винахідницькому рівню та промисловій придатності. Відповідає? Тоді крок наступний і завершальний – правильно визначитися, обрати країни, в яких ваша розробка буде затребувана найбільше та принесе прибуток, тобто країни, де вам необхідна охорона. Останній крок – спрямувати заявки до національних патентних відомств цих країн.
Отже, які основні переваги процедури PCT? По-перше, заявник отримує додатковий термін (до 18 місяців) для вирішення питання про доцільність охорони в інших країнах, вибір місцевих патентних повірених у кожній з цих країн, підготовки необхідних перекладів та сплати офіційних зборів. По-друге, на підставі звіту про міжнародний пошук, в якому надається оцінка патентоспроможності, заявник реально оцінює можливість отримання патентної охорони свого винаходу.
Читайте також: Скасування держреєстрації права власності на предмет іпотеки
Третє. Оскільки кожна міжнародна заявка публікується разом із звітом про міжнародний пошук, третім особам легше скласти обґрунтовану думку про патентоспроможність заявленого винаходу. І, зрештою, завдяки міжнародній публікації в базі PATENTSCOPE ви отримуєте можливість сповістити весь світ про подані вами заявки на розробки.
Джерело: Юридичний вісник України