Нафтогаз проти Держаудитслужби: 75 мільярдів розтопилися як заяче сало - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

Юридична практика

Нафтогаз проти Держаудитслужби: 75 мільярдів розтопилися як заяче сало

Дата публікації:

Юрій Котнюк,
ЮВУ

Дев’ятого березня Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» й скасував вимогу Державної аудиторської служби від 5.10.2020 р., якою вона зобов’язала позивача доплатити до державного бюджету 75 мільярдів гривень. П’ять місяців тому повідомлення про підсумки цієї ревізії здійняли потужний інформаційний шторм, проте люди, які його затіяли, так і не досягли своєї мети: уряд не звільнив голову правління Нафтогазу Андрія Коболєва і не розірвав контракт з членами його наглядової ради. Зрозумівши безперспективність подальшого роздмухування скандалу, його ініціатори втратили до цієї справи будь-який інтерес і припинили фінансувати її медіа-супроводження, внаслідок чого рішення суду пройшло майже непомітним в інформаційному просторі країни. Однак розповісти про цю справу треба — хоча б для того, аби платники податків дізналися, чим за їх кошти займаються в робочий час працівники Державної аудиторської служби України (далі — ДАСУ).

Аналітиків насторожила масштабність недоплати

Проведена в середині минулого року планова виїзна ревізія Нафтогазу охоплювала його фінансово-господарську діяльність за період з 1 жовтня 2018 по 31 грудня 2019 р.р. За її підсумками 2 вересня 2020 року було складено акт, наданий згодом на ознайомлення керівництву Нафтогазу. У відповідь компанія прислала свої заперечення, з якими Держаудитслужба частково погодилася, а частково ні, й після внесення відповідних коректив ухвалила згадану вище вимогу від 5.10.2020 р. Відповідно до Закону «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» цей документ передбачає лише добровільне його виконання тим підприємством, якому він був пред’явлений, й лише після того, як воно відмовиться його виконувати, ДАСУ може звернутися до суду з позовом про стягнення вказаної у вимозі суми.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Недоплата до держбюджету 75 мільярдів гривень, яка в інтерпретації ЗМІ сприймалася ледь не як розтрата, не могла не викликати глибокого обурення в широких верствах населення, й без того невдоволеного осіннім зростанням цін на газ, які так приємно знижувалися протягом теплого періоду минулого року. Разом із тим серед людей, хоч трохи знайомих із газовою галуззю та фінансовою сферою, саме грандіозність інкримінованої суми викликала не менш глибокий скепсис: 75 мільярдів — це все ж таки не голка в стозі сіна, тож невже ніхто раніше за ДАСУ не спромігся б виявити настільки велику недостачу. Тож, як одразу ж і припускали тверезі аналітики, висновки аудиторів виявилися дутими. В оскаржуваній вимозі викладено більше десятка пунктів претензій до Нафтогазу, але ми докладно зупинимося лише на чотирьох із них, де ціна питання перевищує один мільярд гривень.

Чого варті безнадійні борги?

Перший і найбільший пункт стосується нарахування резерву сумнівних боргів. За цим не дуже зрозумілим широкому загалу формулюванням криються дуже невеселі обставини. Справа в тому, що навіть здорові й успішні підприємства час від часу потрапляють у халепу, коли поставивши товар, не отримують за нього гроші. Коли ж усі спроби стягнути борг успіхом не увінчалися, і всі можливості досягнути результату були вичерпані, підприємство, відповідно до вимог міжнародних стандартів фінансової звітності має зменшити балансову вартість свого активу на суму безнадійних боргів, аби не вводити в оману потенційних інвесторів і кредиторів щодо свого реального фінансового стану.

У Нафтогаза було більше ніж в інших шансів потрапити в таку халепу, оскільки уряд у примусовому порядку, виходячи, звичайно ж, із загальносуспільних інтересів, покладав на нього обов’язок постачати газ на ті підприємства, які за нього не платили: останній такий кричущий приклад — Одеський припортовий завод. Така практика й призвела до того, що в 2018–2019 роках Нафтогаз викреслив зі своїх активів 38 мільярдів гривень боргів, які йому ніхто й ніколи не заплатить. У ході ревізії фахівці Держаудитслужби вирішили, що таке нарахування резерву сумнівних боргів було здійснено незаконно й призвело до заниження суми чистого прибутку Нафтогазу на ці самі 38 мільярдів гривень, а відтак і заниження на 35 мільярдів гривень суми дивідендів, які мали бути сплачені до державного бюджету.

Слід визнати, в частині незаконності дій Нафтогазу певний здоровий глузд у логіці аудиторів все ж таки був. Справа в тому, що урядовими нормативними актами заборонено проводити зазначене нарахування при незатвердженому фінансовому плані, а Кабміном не були затверджені фінансові плани Нафтогазу ні на 2018-й, ні на 2019-й роки. З точки зору того ж здорового глузду видається ненормальним, коли уряд раз за разом не затверджує фінансові плани підпорядкованих йому підприємств. Якщо ним керує такий недолугий керівник, то його треба змінити на іншого, котрий організує підготовку правильного плану, що потім не соромно буде затвердити. Але в наших реаліях це звична практика — настільки звична, що Кабінет Міністрів ще в 2012 році прийняв постанову № 899 «Про порядок здійснення витрат суб’єктами господарювання державного сектору економіки в разі незатвердження (непогодження) річних фінансових планів у встановленому порядку». Саме його положення й забороняли проводити нарахування резерву сумнівних боргів.

Отже, на перший погляд, порушення в діях Нафтогазу були, але слід визнати й те, що зовсім не вони потягли за собою зменшення чистого прибутку компанії на тридцять вісім і зменшення дивідендів на тридцять п’ять мільярдів гривень — для цього були інші, більш вагомі причини. Проте Нафтогаз довів у суді, що з його боку в цій ситуації взагалі не було жодних порушень. Згадані вище міжнародні стандарти фінансової звітності — це не лише літературний вислів, а й офіційний документ, виданий розташованим у Лондоні Фондом Міжнародних стандартів фінансової звітності, застосування якого відповідно до вимог Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» є обов’язковим для деяких категорій підприємств, зокрема тих, які здійснюють діяльність у видобувних галузях. Нафтогаз, який підпадає під цю категорію, заявив у суді, що всі його дії відповідали вимогам закону. Суд із цим погодився, зазначивши, що в даному випадку урядова постанова, тобто Порядок № 899, суперечить закону про бухгалтерський облік, який має вищу юридичну силу.

Аудитори даремно передовірилися податківцям

Другий пункт вимоги також стосувався додаткової виплати до держбюджету 35 мільярдів гривень, але вже у зв’язку із зовсім іншими обставинами. Так, на думку ДАСУ, акціонерне товариство «Укртрансгаз» у період з 1.10.2019 по 31.12.2019 р.р. завищило свої витрати на 37 млрд грн. А оскільки, мовляв, Нафтогаз є єдиним і стовідсотковим акціонером Укртрансгазу, то зазначену вище суму слід зарахувати до його прибутків, з яких належить сплатити державі 35 млрд грн у вигляді дивідендів, сума яких відповідно до урядової постанови має становити 90 % прибутку, отриманого в 2019 році і 95 % — у 2019-му. Але з цим пунктом вийшла дуже смішна історія — суд навіть не став досліджувати обставини народження даної вимоги. Справа в тому, що висновки аудиторів ґрунтувалися на довідці, складеній Офісом великих платників податків Державної податкової служби, тобто найменш достовірному джерелі інформації, який тільки можуть продукувати органи державної влади. Всім відомо, що зазначена установа програє майже всі позови підприємців про скасування прийнятих нею податкових повідомлень-рішень, а довідка порівняно з «пепеерочкою» — то взагалі клаптик паперу, який не має жодної юридичної сили й не містить інформації про встановлений факт.

На думку суду, аудитори, образно кажучи, могли використати цю довідку як підказку, де заховано клад, але копати його мали самі. Це означає, що вони повинні були на власні очі побачити всі необхідні установчі, фінансові, бухгалтерські, первинні та інші документи й перевірити достовірність інформації, що містилася в них, — саме такий алгоритм передбачений Порядком проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550. Довідка податківців у цій ситуації могла хіба що зменшити обсяг перелопачених ними паперів для досягнення бажаного результату. А оскільки висновок ДАСУ було зроблено з порушенням встановленої урядом процедури, суд зробив висновок що вимога про 35 мільярдів дивідендів є безпідставною.

Штрафи, пені, неустойки

Третя вимога полягала в тому, що Нафтогаз не включив до складу прибутку 3,1 млрд грн штрафів, пені та неустойки, присуджених до стягнення на користь компанії за рішеннями судів, а відтак не перерахував дивіденди на суму 2,9 млрд грн. В даному випадку суду довелося пояснювати аудиторам, що не можна заплатити дивіденди шкурою невбитого ведмедя, оскільки набрання законної сили судовим рішенням про стягнення з боржника коштів ще не означає автоматичного їх надходження на банківські рахунки стягувача. В цьому процесі ключову роль грають органи Міністерства юстиції з його апаратом Державної виконавчої служби й поки що нечисленний загін приватних виконавців. А іноді буває й таке, що Верховна Рада приймає закон про звільнення теплопостачальних підприємств від сплати штрафів, пені та неустойки за невчасну оплату спожитих енергоносіїв. Востаннє це було у 2016 році. А якщо говорити суто юридичною мовою, то, на думку суду, відповідно до чинного законодавства, а саме Концептуальних основ фінансової звітності, штрафи та пені не є активами і доходами.

Теплокомунальний кросворд

Четвертий пункт претензій, напевно, найскладніший для розуміння: він пов’язаний із тим, що дванадцять теплогенеруючих підприємств офіційно визнали, що мають перед Нафтогазом борг за спожитий ними газ у сумі 2,4 мільярда гривень, але той не вжив жодних заходів, аби стягнути з них ці гроші. В період, охоплений перевіркою ДАСУ, уряд щоосені ухвалював розпорядження про належне проведення опалювального сезону, якими, з одного боку, зобов’язував Нафтогаз надавати номінації на доставку газу теплогенеруючим підприємствам відповідно до укладених з ними договорів, а з іншого — зобов’язував газорозподільні організації (облгази) забезпечувати доставку їм газу незалежно від наявності в них номінацій. Проте Нафтогаз відмовлявся надавати номінації, посилаючись на те, що він не укладав договори на поставку газу з цими теплогенеруючими підприємствами.

На це в нього були вагомі підстави: відповідно до вимог постанов Кабміну про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу Нафтогаз був зобов’язаний укладати договори про поставку газу з підприємствами, які забезпечували теплом багатоквартирні будинки, але тільки в тому випадку, коли їхня заборгованість не перевищувала десяти відсотків вартості раніше поставленого газу. А оскільки перелічені аудиторами 12 теплогенеруючих підприємств заборгували більше 10 %, Нафтогаз відмовився укладати з ними договори.

Таким чином склалася ситуація, коли Нафтогаз, користуючись своїм правом, не надавав тепловикам номінацій, а облгази, виконуючи свій обов’язок, не припиняли доставку їм газу. Постало питання: кому й за якою ціною тепловики повинні платити за спожитий ресурс — Нафтогазу за пільговою ціною, яка ще діяла в минулі роки, чи оператору газотранспортної системи за ринковою ціною, помноженою на коефіцієнти за несанкціонований відбір газу? Тепловики, звичайно ж, обрали перший із перелічених вище варіантів, офіційно визнавши свій борг перед Нафтогазом, й саме це офіційне визнання свого боргу перед компанією і ввело в оману аудиторів ДАСУ, які звинуватили НАК у тому, що той відмовився брати гроші, які тепловики йому принесли ледь не на блюдечку з блакитною облямівкою. Проте суд вирішив, що той і в цьому випадку усе зробив правильно.

Джерело: Юридичний вісник України

Юридична практика

Як отримати законну виплату за страховим випадком?

Опубліковано

on

От

Геннадій СУСЛОВ,
адвокат, керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Суслов та партнери»

Поради від юриста: чому страхова може відмовити вам та як ефективно вирішити спір без суду? 

Читайте також: Страхові виплати у разі інвалідності через COVID-19 отримуватимуть усі медпрацівники

Страхування сьогодні вже стало звичною частиною нашого життя для всіх, хто бажає захистити власну безпеку, майно та бізнес. Але що робити, коли страхова компанія відмовляється виплатити відшкодування? Хто правий, а хто винен? Чи завжди вирішення спору одразу в судовому порядку — ефективніше? Так багато питань, і так мало відповідей. У цій статті я розповім про те, як захистити свої інтереси та отримати законні виплати за страховими випадками.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Підстави відмови в страховій виплаті: що говорить законодавство?

Почнемо з того, що страхові компанії дійсно мають право відмовити у виплаті страхового відшкодування, якщо для цього є підстави. Та чи завжди така відмова законно обґрунтована? На жаль, у разі страхового випадку страхувальник нерідко зіштовхується з протидією з боку страховика в питанні здійснення страхової виплати з тих чи інших причин. Це й не дивно, адже кожна сторона спору має на меті захистити свої права та законні інтереси в спосіб, не заборонений соціальними й правовими приписами.

Читайте також: Нові розміри страхових сум за договорами автоцивілки

Відтак підставами для відмови у виплаті страхового відшкодування, відповідно до положень ст. 26 Закону України «Про страхування» є:

— навмисні дії страхувальника або особи, на користь якої укладено договір страхування, спрямовані на настання страхового випадку;

— вчинення страхувальником — фізичною особою або іншою особою, на користь якої укладено договір страхування, умисного злочину, що призвів до страхового випадку;

— подання страхувальником свідомо неправдивих відомостей про предмет договору страхування або про факт настання страхового випадку;

— отримання страхувальником повного відшкодування збитків за майновим страхуванням від особи, винної в їхньому заподіянні;

— несвоєчасне повідомлення страхувальником про настання страхового випадку без поважних на це причин або створення страховикові перешкод у визначенні обставин, характеру та розміру збитків. Інші випадки, передбачені законом.

Читайте також: Чим більший страховий стаж – тим більший розмір допомоги по безробіттю

Умовами договору страхування можуть бути передбачені й інші підстави для відмови в здійсненні страхових виплат, якщо це не суперечить закону. Наприклад:

  • подія не є страховим випадком (перелік ризиків і перелік виключень);
  • порушення страхувальником умов договору чи обов’язків, передбачених договором;
  • ненадання документів, передбачених договором;
  • порушення страхувальником норм, правил, техніки безпеки.Тож перевірте, чи були вами допущені вказані порушення, передбачені в законодавстві чи в договорі. Якщо з вашої сторони все було зроблено законно, у вас зберігаються шанси на отримання страхової виплати за результатами розгляду спору.

Як може допомогти досудовий порядок вирішення спору?

Ну ось, цей страховий випадок настав, а страхувальник не заплатив відшкодування. Що робити далі? Логічно буде одразу звернутися до суду, але не поспішайте — спробуйте владнати конфлікт у досудовому порядку. Ми наполягаємо на формуванні якісної та аргументованої правової позиції разом зі своїм адвокатом, аби страховик відразу зрозумів, що шанси виграти суд у нього мінімальні. Найбільш прийнятним є вирішення конфлікту безпосередньо самими сторонами шляхом проведення переговорів, досягнення взаємних компромісів або звернення до керівництва страхової компанії зі скаргою чи зі застосуванням медіації.

Медіація — це досудова та позасудова процедура врегулювання конфлікту шляхом переговорів сторін конфлікту (спору) за допомогою одного або декількох медіаторів. Такий спосіб — чудова можливість виступити нейтральним посередником у конфлікті, неупереджено вивчити матеріали справи та досягти співпраці з іншими сторонами. Цей процес гарантує конфіденційність, гнучкість та добровільність для обох сторін.

Медіація застосовується до звернення до суду: — замість звернення до суду; — під час судового розгляду справи; — на стадії виконання судового рішення;

Стадія переговорів теж важлива: комунікуйте з менеджерами страхової, домовтеся про компромісну виплату, адже це простіше, ніж судовий спосіб врегулювання страхового спору, який пов’язаний, передусім, зі складною формальною процедурою, надмірними судовими витратами й витраченими часом та нервами.

Також у випадку, коли страхова компанія не виконує взяті на себе зобов’язання за договором страхування, страхувальник має право звернутися до Національного банку України, МТСБУ чи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Для максимального результату рекомендуємо обрати наступну стратегію.

Для початку спробуйте самостійно з’ясувати причини випадку та залучити третіх осіб (експертів, фахівців, аджастерів, представників компетентних органів). Далі проаналізуйте документацію, яка надається при страхуванні та на вимогу страховика та за необхідності, надайте додаткові документи та інформацію, які підтверджують законність ваших вимог, а ще здійсніть листування зі страховиком із метою надання пояснень.

Варто пам’ятати, що в разі виникнення будь-яких процесуальних проблем та для збільшення шансів на подальшу перемогу в суді, варто заручитися допомогою кваліфікованого спеціаліста, який допоможе розв’язувати питання, пов’язані з відшкодуванням страхових виплат.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Юридична практика

Кременчуцький автозавод: банкрутство великого підприємства і доля його гуртожитку

Опубліковано

on

От

Коли в 1986 році КрАЗ був гігантом радянського машинобудування, який, маючи 17 тисяч працівників, щороку випускав 30 тисяч великогабаритних самоскидів, йому було цілком логічно мати свої профтехучилища, гуртожитки, дитячі садки та інші подібні заклади. Та коли він став банкрутом і на вимогу найбільшого кредитора — Державного ощадного банку України — потрапив у режим зовнішнього управління, для його арбітражного керуючого це, так би мовити, «підсобне господарство» стало неабиякою проблемою. З одного боку, перелічені об’єкти представляють собою нерухомість, якою можна покрити завдані недолугим позичальником збитки, а з іншого — це активи, які в разі ліквідації підприємства-боржника мають бути передані нікому іншому, окрім як у комунальну власність місцевої територіальної громади. Саме такий висновок належить зробити з двох постанов Верховного Суду, ухвалених в один і той самий день — 19 жовтня — з приводу одного й того самого об’єкта спору.

Читайте також: Акціонери дерибану, або Як АМКУ програв справу іноземному дилеру

Зліт і падіння

Внаслідок великої приватизації Кременчуцький автозавод, як і все виробниче об’єднання «АвтоКраз», головним підприємством якого він був, придбала фінансово-промислова група «Фінанси і кредит», котра, окрім однойменного банку, володіла Полтавським гірничо-збагачувальним комбінатом, Білоцерківським шинним заводом «Росава», Керченським суднобудівним заводом «Затока», Стахановським вагонобудівним заводом і ще півсотнею активів, одним з яких, зокрема, був київський готель «Салют». Реальний власник цієї бізнес-імперії Костянтин Жеваго тривалий час (у 2006–2012) роках був народним депутатом Блоку Юлії Тимошенко, тож недивно, що в 2008–2009 та 2014–2015 рр. на підприємства групи лився щедрий дощ державних кредитів. Проте минулося панство, й нині більшість із них перебувають у стані банкрутства.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Що стосується «АвтоКразу», то за весь період незалежності найкращими для нього були 2007–2008 роки, коли він випускав по 4 тисячі машин на рік. За цим послідкувало глибоке падіння й тимчасовий сплеск 2014–2015 років, коли завдяки військовим замовленням йому вдалося протриматися на рівні 1,4 вантажівок на рік. Потім знову падіння, яке вже, судячи з усього, не зупинити нічим. Широкому загалові завод відомий із численних телевізійних сюжетів про передачу для потреб армії різних партій автомобілів «КрАЗ» військового призначення. Проте будні експлуатаційної практики показали, що ці машини часто ламаються, і для потреб воюючої держави краще купувати якісь інші аналоги такої ж техніки.

Читайте також: Львівський автобусний завод: інвестиційна війна за його майно почалася…

Багатьом, напевне, запам’ятався візит Президента України Володимира Зеленського в березні 2000 року до Кременчука, де він, наслухавшись скарг працівників заводу на своє важке життя, жалібно умовляв профільних міністрів дати їм якесь замовлення, щоб хоч трохи поліпшити ситуацію, а ті незворушно відповідали, що не можемо дати їм замовлення, бо вони перебувають у стані банкрутства. Офіційно банкрутство було почате ухвалою Господарського суду Києва від 24.09.2018 р., яка визнала грошові вимоги Ощадбанку до Акціонерного товариства «АвтоКраз» на суму 555 мільйонів гривень. Правда, претензії банку до заводу були набагато більшими і висунуті вони були задовго до вказаної дати, проте й зазначеної суми вистачило для того, аби судом було введено процедуру розпорядження майном і призначено розпорядником підприємства рекомендованого зазначеним банком арбітражного керуючого. Основні засоби «АвтоКразу» розташовані в межах огородженої території площею 131 гектар з коефіцієнтом забудови 67%. В числі ж неосновних засобів — дев’ятиповерховий гуртожиток для працівників заводу загальною площею 6 277 квадратних метрів, розташований по вулиці Московській (нині — Вадима Пугачова), 14-А, який і став предметом двох судово-господарських справ.

Що підпадає під закон про гуртожитки?

Безпосереднім поштовхом до судової тяжби стало рішення позачергової сесії Кременчуцької міської ради від 23.01.2020 р. про надання згоди на безоплатне прийняття гуртожитку з власності АТ «АвтоКраз» до комунальної власності територіальної громади міста. Ця подія назрівала давно — її ініціювали мешканці будинку, які в разі успішної реалізації даної ідеї отримували можливість приватизувати житло, в якому мешкали багато років. У березні того ж року виконком ради надіслав арбітражному керуючому листа, в якому просив розпочати процес передачі будівлі, а той замість відповіді подав до Господарського суду, Києва позов про скасування згаданого рішення міськради. Отримавши повістку до суду, міськрада й собі подала до «АвтоКразу» позов про зобов’язання вчинити дії, а саме — передати спірний гуртожиток у власність територіальної громади Кременчука на безкомпенсаційній основі.

Ці справи не були об’єднані в одне провадження, але потрапили на розгляд до одного й того самого судді — Анни Яковенко, яка задовольнила позов керівника «АвтоКразу» й відмовила в задоволенні позову Кременчуцької міськради. Аргументи першої з названих сторін базувалися на положеннях статті 41 Конституції України про те, що право приватної власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно його позбавлений. Її опоненти крили цю карту тим, що в даному випадку відбирання власності відбувається якраз на правових підставах, викладених у Законі України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», відповідно до положень якого будівлі гуртожитків мають бути передані до комунальної власності територіальних громад із можливістю подальшої приватизації житла його мешканцями.

Читайте також: Банк «Таврика»: винуваті є, відшкодування немає…

Разом із тим, дія зазначеного закону поширюється не на всі гуртожитки підряд. Якщо уважно вчитатися в його статтю 1, то стане ясно, що під нього підпадають ті з них, що перебувають у державній власності, за винятком тих, що знаходяться в господарському віданні чи оперативному управлінні військових відомств або навчальних закладів. Не підпадають під цей закон гуртожитки, що перебувають у приватній власності, але й тут є виняток і стосується він тих гуртожитків, які були збудовані в радянські часи, тобто до 1 грудня 1991 року, й на цю дату перебували у державній власності. Спірний гуртожиток було зведено у 1980-х роках, після чого його було передано на баланс Кременчуцькому автозаводу, тобто державному підприємству. Коли ж воно було корпоратизоване, приватизоване й отримало статус приватного акціонерного товариства, гуртожиток разом з іншою заводською нерухомістю став приватною власністю. Таким чином, виходило, що саме цей гуртожиток якраз і підпадає під дію Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», тож вимоги Кременчуцької міської ради в даній ситуації є цілком правомірними.

Який об’єкт нерухомості можна вважати новоствореним?

Попри це суддя Яковенко знайшла можливість викрутити справу на користь Ощадбанку. В матеріалах справи знаходився наказ Міністерства промислової політики від 11.02.2000 року про передачу Холдинговій компанії «АвтоКраз» зазначеного гуртожитку, балансова вартість якого станом на 1.09.1994 року складала 10 тисяч гривень. По тому заводом було проведено масштабну реконструкцію зазначеної будівлі й станом на 1.04.2003 р. балансова вартість об’єкта становила вже 3,3 мільйона гривень, тобто виросла у 330 разів. З цього суддею було зроблено висновок, що спірний гуртожиток в розумінні статті 331 Цивільного кодексу України (Набуття права власності на новостворене майно та об’єкти незавершеного будівництва) є новою річчю, а відтак слід вважати, що його було зведено не за радянських часів, а на початку двохтисячних років, тож він під дію згаданого закону не підпадає. Виходячи з цього одним вердиктом ГС Києва рішення Криворізької міськради про згоду на прийняття цього гуртожитку в комунальну власність було скасоване, а іншим — відмовлено в задоволенні її позову про те, щоб зобов’язати керівника «АвтоКразу» передати цей об’єкт у комунальну власність.

Читайте також: Нафтогаз залишився «з носом»: господарські суди всіх інстанцій відмовили в компенсації

Дані рішення були залишені без змін різними колегіями суддів Північного апеляційного господарського суду, а от дві касаційні скарги Криворізької міськради на кожне з цих рішень розглядала одна й та сама колегія суддів Верховного Суду у складі Олега Васьковського, Сергія Жукова та Володимира Погребняка, в яких виявилася альтернативна точка зору на те, що слід вважати новою річчю в розумінні Цивільного кодексу України. Для її обґрунтування вони згадали про постанову Верховного Суду України від 06.07.2016 р. у справі № 6-1213цс16, в якій містилася правова позиція про те, що не є новоствореним об’єкт нерухомого майна, створений з прив’язкою до вже існуючої нерухомості, з використанням її функціональних елементів. Тож право власності на нову річ, виготовлену внаслідок переробки іншої речі, може виникати лише в тому разі, якщо в результаті здійсненої переробки з’являється інший об’єкт, відмінний за своїми характеристиками, тобто об’єкт, який може бути кваліфікований як нова річ. При цьому не може вважатися новою річчю (новоствореним об’єктом) об’єкт нерухомого майна, що фактично є тим самим об’єктом з видозміненими загальними характеристиками. На думку суддів ВС, попередні суди, поклавшись на голі цифри про балансову вартість об’єкта в різний час, не дослідили важливого питання про те, чи дійсно є гуртожиток новоствореним об’єктом нерухомого майна.

Виходячи з цього рішення ГС Києва і постанова Північного АГС про відмову в задоволенні позову міськради про зобов’язання передати об’єкт до комунальної власності були скасовані, а справа направлена на новий розгляд до суду першої інстанції. Щоб, мовляв, була дана більш ґрунтовна відповідь на питання про те, чи є гуртожиток новоствореною річчю, чи дійсно слід вважати, що він був зведений не в радянські часи, а відтак, чи дійсно він не підпадає під дію Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків».

Читайте також: Харківський тракторний завод: спроба списати чотириста мільйонів боргів не вдалася

Що ж стосується позову керівника «АвтоКразу» про скасування рішення міськради, то в цьому випадку рішення судів попередніх інстанцій також були скасовані, а в задоволенні позову відмовлено. На думку суддів ВС, дане рішення саме по собі лише свідчить про згоду органу місцевого самоврядування прийняти гуртожиток у свою власність, але не зобов’язує його нинішнього власника передати його та й взагалі не створює для нього жодних наслідків. Це рішення було прийняте міськрадою на той випадок, якщо арбітражний керуючий прийме рішення про ліквідацію акціонерного товариства «АвтоКраз» і розпродаж його майна. Ось тоді-то, відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства, ліквідатор товариства зобов’язаний буде передати гуртожиток до комунальної власності, якщо орган місцевого самоврядування погодиться його прийняти. Оскільки ж рішення про ліквідацію «АвтоКразу» не приймалося, то міськрада, приймаючи своє рішення про згоду, трошки поспішила. Проте навіть передчасно прийняте нею рішення все одно ніяк не порушує прав позивача й не створює для нього жодних обов’язків, то й скасовувати його, на думку суддів Верховного Суду, не варто.

Костянтин ЮРЧЕНКО,
ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Юридична практика

Банкопадом історія не закінчується

Опубліковано

on

От

Юрій Котнюк,
ЮВУ

Вказаний Великою Палатою Верховного Суду напрям ще не став битим шляхом

За останніми статистичними даними Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі — Фонд) винен Міністерству фінансів 108 мільярдів гривень із позики, взятої в держави у 2014–2017 роках для здійснення гарантованих виплат у межах 200 тис. грн вкладникам збанкрутілих банків. Це, з одного боку, а з іншого станом на цей час Фондом подано до господарських судів 69 позовних заяв про стягнення з 816 посадових осіб 44-х збанкрутілих банків шкоди, заподіяної ними цим фінансовим установам, загальна сума якої становить 98 млрд грн. Із суто арифметичної точки зору друга цифра майже перекриває першу, але навіть для такого, трошки неповного, відшкодування треба, щоб, по-перше, юристи Фонду виграли всі справи, а по-друге, державні виконавці стягнули з відповідачів усі гроші. Поки що ж зазначеному відомству вдалося виграти лише одну справу — ту саму, де йшлося про стягнення 76 млн грн з 25 високопоставлених клерків банку «Укоопспілка», в якій 25 травня поточного року остаточне рішення ухвалила Велика Палата Верховного Суду. Потому в суді касаційної інстанції було винесено ще чотири постанови в справах даної категорії, останню з яких зовсім недавно — 28 жовтня у справі банку «Траст». Проте жодне з цих рішень назвати для Фонду виграшним не можна: в одному вирішено в задоволенні позовних вимог відмовити через те, що позов було подано після спливу трирічного строку давності, в трьох інших справи передано на новий розгляд до судів першої інстанції.

Читайте також: Українські кредитні спілки в очікуванні законодавчих змін

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Важкий старт новації

Чинним законодавством присвячено чимало уваги питанню майнової відповідальності менеджменту банку за спричинену йому шкоду. Базовою тут можна назвати ст. 92 Цивільного кодексу України, в якій сказано, що члени органу юридичної особи, які порушують свої обов’язки щодо неї, несуть солідарну відповідальність за завдані їй збитки. Оскільки всі вітчизняні банки за своїм статусом є акціонерними товариствами, то доречно буде згадати й ст. 63 Закону «Про акціонерні товариства», якою передбачено солідарну відповідальність перед товариством за збитки, завдані йому діями чи бездіяльністю посадових осіб. Ще більш конкретно стосовно нашої ситуації про це написано в ст. 58 Закону «Про банки і банківську діяльність», згідно з положеннями якої в разі банкрутства банка з вини його керівників, на них за рішенням суду може бути покладена відповідальність за зобов’язаннями банку перед його вкладниками та кредиторами. Щось подібне є і в ст. 52 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», до якої ми ще не раз будемо повертатися.

Отже, в теорії все виглядає дуже добре, а от на практиці — суцільний провал. Коли в 2018 році Фонд почав подавати до господарських судів позови даної категорії, судді сприймали їх за дивну чудасію, запозичену ззовні та явно непридатну для використання в умовах вітчизняного «клімату». Для них постулатом було те, що подібні претензії мають пред’являтися у формі цивільних позовів у рамках кримінальних проваджень. Більш-менш прийнятним варіантом вважався позов про стягнення майнової шкоди за наявності обвинувального вироку за ст. 218-1 Кримінального кодексу України «Доведення банку до неплатоспроможності». Без цього вони, образно кажучи, навіть у руки ці позови брати не хотіли, внаслідок чого судами масово постановлялися ухвали про повернення позовної заяви без розгляду — деякі з таких ухвал, до речі, були залишені без змін постановами Верховного Суду.

Читайте також: Чи є великий банкопад захистом вкладників та кредиторів банків

Згодом ситуація почала поступово мінятися на користь Фонду: у 2018–2019 роках Велика Палата ВС виклала в низці своїх постанов (справи № 920/715/17 та № 757/75149/17-ц) висновок про те, що стягнення заподіяної шкоди з особи, яка її завдала, можливе без притягнення цієї особи до кримінальної чи адміністративної відповідальності. Далі процес пішов значно веселіше, оскільки згадана вище стаття ККУ була прийнята Верховною Радою лише 2 березня 2015 року, тож не могла бути застосована до тих зловмисників, які навмисне доводили банки до банкрутства до вказаної дати, тож відповідно до традицій звичної судової практики левова частка поданих Фондом господарських позовів була би приречена на поразку.

Поворотний момент

Попри те, що суди перестали відмовлятися від розгляду позовних заяв Фонду, останньому це попервах мало чим допомогло, оскільки за результатами розглядів все ж таки прийнятих у провадження позовів він все одно в судах першої та другої інстанцій не виграв жодної справи. Першою з них дійшла до касаційної інстанції справа банку «Укоопспілка», після чого в листопаді 2019-го процес було поставлено на паузу: у Верховному Суді вирішили, що її необхідно передати до Великої Палати ВС для вирішення нею однієї виключної правової проблеми, яка полягає в питанні про те, з якої саме дати починається в подібних справах відлік позовної давності: з моменту виявлення операції та осіб, що заподіяли шкоду, і встановлення її розміру чи з моменту завершення розпродажу майна ліквідованого банку. Після цього суди низових інстанцій як по команді постановили ухвали про зупинення розгляду понад тридцяти аналогічних справ, аж поки своє слово з цього приводу не скаже Велика Палата.

Читайте також: Кредитні спілки можуть долучитися до Фонду гарантування вкладів

За іронією долі якраз ця проблема банку «Укоопспілка» не стосувалася, оскільки в нього з термінами подачі позовної заяви все було в порядку, зате вона стосувалася банку «Таврика», в справі якого Верховний Суд нещодавно вирішив, що позовні вимоги Фонду були справедливими, але задоволенню не підлягають, оскільки той надто пізно звернувся до суду. Що ж стосується банку «Укоопспілка», то в цій справі Велика Палата ВС скасувала вердикти Господарського суду Києва і Північного апеляційного господарського суду, якими було відмовлено в задоволенні позову, й ухвалила нове рішення, яким його було задоволено.

Аргументи і контраргументи

Очікувалося, що ця постанова стане орієнтиром для всіх інших судів при розгляді подібних спорів, оскільки причини банкрутства були одні й ті самі для всіх банків, які потрапили до категорії неплатоспроможних — це невиважена інвестиційна політика та ризикована кредитна діяльність. Обидва ці пункти обвинувачення були пов’язані з так званими технічними, тобто «сміттєвими» облігаціями, котрі, образно кажучи, не були варті паперу, на якому вони були надруковані, але за які банки платили сотні мільйонів гривень або під заставу яких давали сотні мільйонів гривень у кредит. Спростовуючи претензії Фонду, колишні керівники банків, серед яких були голови й члени їхніх правлінь, наглядових рад і кредитних комітетів, запевняли, що в банкрутстві очолюваних ними фінансових установ винні не вони, а об’єктивні причини.

Так, наприклад, рішення про укладення договорів купівлі-продажу укладалися в період фінансової стабільності, тобто до 2014 року, а знецінення «цінних паперів» сталося в умовах шоку на банківському ринку, викликаного зовнішніми факторами. Суди попередніх інстанцій повірили чи зробили вигляд, що повірили, в цю «відмазку», але судді Великої Палати ВС встановили, що придбані облігації й при Януковичі нічого не були варті, оскільки емітенти, тобто підприємства , які їх випускали, мали ознаки фіктивності. Бо як інакше можна назвати товариство з обмеженою відповідальністю з копійчаним статутним фондом, одним працівником (директором) із зарплатнею 1 500 гривень, яке займається наданням послуг з оренди офісних, торговельних та комерційних приміщень. Тобто в одних бере в оренду нерухомість, іншим її в оренду віддає, а на маржу орендної плати обіцяє погашення проданих на триста мільйонів гривень облігацій.

Інший аргумент відповідачів — рішення про укладення, як виявилося лише згодом, невигідних для банків договорів, приймалися ними на підставі позитивних висновків профільних служб фінустанов, тож перед тим, як обвинувачувати їх у завданні шкоди очолюваним ними банкам, треба, мовляв, перевірити клеркам низової ланки на предмет вчинення службового підроблення. Верховний Суд у відповідь на це нагадав про Методичні рекомендації щодо вдосконалення корпоративного управління в банках України, затверджені постановою правління НБУ № 98 від 28.03.2007 р., в яких чітко написано, що під час прийняття рішень керівники банку можуть покладатися на інформацію, що надається його працівниками, однак ця можливість не звільняє їх від персональної відповідальності за прийняття неналежних рішень.

Ще один момент, на якому дуже наполягали як відповідачі, так і суди попередніх інстанцій, — це відсутність фактів застосування до них, як керівників банку, заходів впливу з боку регулятора, тобто НБУ. Зокрема, у випадку з банком «Укоопспілка» в період придбання ним «сміттєвих» облігацій у даній фінансовій установі працював призначений Нацбанком спеціальний куратор, який погодив укладання відповідних правочинів, що, мовляв, свідчить про їх правомірність та відсутність ризиків. Це, до речі, доволі пікантний момент, оскільки відповідно до чинного законодавства до повноважень куратора входить визначення рівня ризику, на який може йти банк при здійсненні операцій, обов’язкова присутність на зборах керівних органів і нарадах керівництва установи, узгодження рішення керівництва та документів, пов’язаних із рухом грошових коштів. Попри це зазначений куратор не лише дав добро на проведення сумнівних операцій, а й не згадав про них у своїх звітах керівництву НБУ. У зв’язку з цим Велика Палата ВС зазначила, що будь-які порушення з боку регулятора чи призначеного ним куратора й неналежне виконання останнім своїх посадових обов’язків не звільняє від відповідальності керівників, оскільки саме вони, а не регулятор, ухвалювали відповідні рішення.

До успішного для Фонду фіналу ще далеко

Попри такий багатообіцяючий для Фонду початок судді Касаційного господарського суду не поспішали наслідувати поданий Великою Палатою приклад. Так, постановами від 21.07.2021 р. у справі банку «Даніель» (№ 910/12930/18, 20 відповідачів і сума позовних вимог 1,127 млрд грн), від 14.09.2021 р. по «Легбанку» (№ 910/11371/18, 15 відповідачів на 412 млн грн) і від 28.10.2021 р. по банку «Траст» (№ 910/9851/20, 12 відповідачів на 395 млн грн) вердикти судів попередніх інстанцій про відмову в задоволенні позовів були скасовані, але й рішення про задоволення позовних вимог прийняті не були. Це було мотивовано звичною для подібних випадків фразою про те, що суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу чи перевагу одних доказів над іншими.

У зв’язку з тим, що всі відмовні для Фонду вердикти за своїм змістом дуже схожі між собою, виникає логічне питання: чому в одному випадку Великій Палаті ВС вистачило підстав для ухвалення остаточного рішення у справі, а в трьох інших судді Верховного Суду знайшли причину ухилитися від цього. Та оскільки лише трьох постанов замало для ґрунтовного дослідження на цю тему, воно ще чекає свого часу.

Джерело: Юридичний вісник України

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link