Connect with us

Юридична практика

Не по чину брав. Проміжна віха в судовому процесі колишнього очільника Кіровоградщини

Опубліковано

Юрій Котнюк, ЮВУ

Минулого місяця нагадала про себе справа колишнього глави Кіровоградської облдержадміністрації Андрія Балоня, якого в червні 2020 року було затримано за вимагання щомісячного хабара в сумі 150 тисяч гривень у начальника обласного управління Держпродспоживслужби. Це був перший чиновник великого калібру з числа призначенців Володимира Зеленського, якого викрили в системній корупції, оскільки, беручи гроші, зловмисник достеменно знав, що керівник зазначеної установи стягуватиме їх з підпорядкованих підрозділів, а ті, в свою чергу, збиратимуть задля цього данину з підприємців. Але обвинувальний вирок поки що ухвалено не самому губернатору, а його пособнику, який, уклавши угоду про визнання винуватості, отримав покарання у вигляді 5 років умовного позбавлення волі.

Корупція безсмертна, як і мафія

Держпродспоживслужба (повна назва – Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів) була створена у вересні 2014 року шляхом об’єднання Державної ветеринарної та фітосанітарної служби з деякими підрозділами Державної інспекції з питань захисту прав споживачів та Державної санітарно-епідеміологічної служби. Метою проведеної на революційній хвилі реорганізації була боротьба з корупцією, якою славилися перелічені вище структури, проте й у новоствореному відомстві вона почуває себе досить комфортно – про це свідчить той факт, що в березні поточного року було викрито чиновників Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, котрі за видачу фітосанітарних сертифікатів брали хабарі з компаній, які експортували українську аграрну продукцію чорноморським «зерновим коридором». Причому «такса» коливалася навколо одного долара США за тонну зерна, а розмір місячного злочинного доходу становив близько одного мільйона в зазначеній валюті.

Читайте також:  «Страшна помста» Фірташу

Такий вид системної корупції викорінюється дуже важко, оскільки вона йде, так би мовити, з гущі народної. Підприємцям, які працюють у сфері виробництва харчових продуктів і громадського харчування, доволі обтяжливо дотримуватися всіх встановлених законодавством санітарних правил, оскільки набагато дешевше заплатити хабар працівникам контролюючих органів за те, щоб ті крізь пальці дивилися на їхні порушення, тим більше, що спричинені ними, скажімо, масові отруєння людей трапляються не так часто. Що ж стосується сертифікації продукції рослинного походження, то в цій ситуації мзда в основному береться за те, щоб на затягувалося штучним чином проведення лабораторних досліджень, тож у такий спосіб фактично стягується неофіційний податок за експорт зерна.

Офіційні повідомлення прес-служб правоохоронних відомств рясніють повідомленнями про те, що то в одному, то в іншому регіоні країни попалися на хабарі співробітники Держпродспоживслужби різного рангу, а от на сайтах «вільної преси» можна дізнатися, що насправді збір данини організований на самому високому рівні, що, мовляв, посада начальника обласного управління коштує близько ста тисяч доларів, і кожен, хто її «придбав» (чи той, для кого її придбали), не може не використовувати своє службове становище для відшкодування витрат на її придбання. Ну а ловлять, буцімто, лише тих, хто не дотримується неофіційно встановлених правил гри. Саме до їх числа й належав наш герой.

Рейдерство високого рівня

Андрій Балонь після закінчення у 2003 році Національного університету внутрішніх справ будував свою міліцейську кар’єру по лінії слідства в різних органах МВС і завершив її в 2015-му на посаді начальника слідчого управління УМВС в Полтавській області, а вже в 2017-му став заступником глави Херсонської облдержадміністрації з питань взаємодії з правоохоронними органами. А в листопаді 2019-го указом Президента України був призначений главою Кіровоградської ОДА. Важко повірити, що Володимир Зеленський знав його особисто – швидше за все його рекомендував йому хтось із близького оточення. А новоспечений губернатор взяв із собою на нове місце і призначив на посаду керівника патронатної служби апарату ОДА наближену до нього особу – Сергія Шевченка, батько якого, до речі, керував обласною Держпродспоживслужбою Херсонщини. Саме цей чоловік у квітні 2020 року за дорученням Балоня запросив до свого кабінету начальника Головного управління цього відомства в Кіровоградській області Ігора Бойчука й запропонував йому щомісячно передавати через нього гроші. А сам Балонь невдовзі підтвердив, що все сказане керівником його патронатної служби повністю співпадає з його губернаторською волею.

Сума данини «намалювалася» не одразу. Спочатку пособник, зазначивши, що в області налічується 37 підпорядкованих службі лабораторій ветеринарної медицини, сказав, що з кожної з них по три тисячі гривень, а всього виходить 110 тисяч на місяць. Через деякий час, отримавши статистику доходів цих лабораторій за 2019 рік, які становили близько 12 мільйонів гривень, Шевченко сказав, що 15 відсотків даної суми має сплачуватися губернаторові, а це 1,8 млн грн на рік або 150 тисяч на місяць. Ще через тиждень зловмисник заявив, що статистичні дані показують занижений обсяг доходів, принаймні по лабораторії Центрального ринку міста Кропивницький, а тому щомісячна такса підвищується до 200 тисяч.

Треба зазначити, що така вимога глави ОДА виглядала як грубе порушення сталої управлінської практики і рейдерським захопленням чужого бізнесу. Збирання данини було звичною справою в сфері діяльності Держпродспоживслужби, але даний процес проходив без участі губернаторського корпусу. Це можна зрозуміти навіть з аналізу офіційних нормативних актів. Так, відповідно до затвердженого постановою Кабміну № 667 від 2.09.2015 р. Положення про Держспоживслужбу, остання є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується урядом через міністра економіки. Начальники обласних управлінь служби призначаються й звільняються наказом керівника служби. Відповідно до положень Закону «Про місцеві державні адміністрації», очільник ОДА може порушити перед головою Держпродспоживслужби питання про відповідність займаній посаді керівника її територіального підрозділу, але звільняти його чи ні – то вже відноситься до числа дискреційних повноважень глави відомства, який може прийняти рішення як про звільнення, так і про залишення на посаді. Закон у цій ситуації вимагає від нього лише вкластися в місячний термін, протягом якого треба або звільнити неугодного губернаторові чиновника, або дати вмотивовану відповідь про відмову.

Спецназівці штурмують кабінет

З огляду на ці обставини, Балонь, як людина з юридичною освітою і неабияким досвідом роботи на керівних посадах, не міг не знати про невідповідність його вимог як писаним, так і неписаним законам, але, попри це, все ж таки пішов проти течії. Очевидно, він перед тим консультувався зі своїми людьми в оточенні глави держави, які погодилися з тим, що прийшов час ламати старі схеми збирання данини в системі Держпродспоживслужби й сміливіше запроваджувати нові. Крім того, був ще один аргумент, який, на думку зловмисників, мав стимулювати керівника обласного управління погодитися з їхніми вимогами: Балонь, реалізуючи свої законні повноваження глави ОДА, підписав розпорядження про посилення перевірок дотримання протиепідемічних заходів, яке могло суттєво полегшити процес збору данини з підприємців. Однак ці розрахунки виявилися глибоко помилковими, й Бойчук звернувся до органів СБУ із заявою про те, що в нього вимагають хабар.

Читайте такожЗахист спадкових прав ВПО: актуальні питання

Тут, звичайно, може виникнути питання, чому саме в СБУ, оскільки зловживання в сфері контролю за безпечністю харчових продуктів дуже далекі від проблем державної безпеки, для вирішення яких існує ця спецслужба? Але так уже склалося, що саме чекісти сформували найбільш дієву мережу інформаторів всередині Держпродспоживслужби й саме вони найчастіше викривають злочини, пов’язані з вимаганням хабарів з боку її співробітників. Можливо, причина в тому, що значна частина платників данини займається експортом зерна з подальшим обов’язковим продажем Нацбанку отриманої валютної виручки, а питання наповнення нею казни певним боком уже стосується безпеки держави.

Разом із тим керівництво Головного управління боротьби з корупцією та організованою злочинністю СБУ вирішило здійснювати викриття чиновника такого рангу в тісній взаємодії з НАБУ, яке потім здійснювало досудове розслідування. Операцію проводили в два етапи і в двох місцях. На початку червня 2020 року Бойчук передав посереднику 100 тисяч гривень данини за травень, пояснивши, що решту занесе потім. А 25 червня він приніс Сергію Шевченку вже 250 тисяч гривень, й саме після цієї передачі зазначений зловмисник був затриманий, а гроші вилучені. Балоня ж затримували в Києві, куди він поїхав на засідання Кабміну, який погодив його звільнення з посади губернатора. Була ідея вдягти йому на руки кайданки прямо під час наради, але згодом від неї відмовилися, оскільки напрошувалися неприємні паралелі з головою Державної служби з надзвичайний ситуацій Сергієм Бочковським, якого за таким сценарієм затримали ще 23 березня 2015 року, але й досі не засудили за вчинення інкримінованого йому злочину.

З огляду на це Балоня затримали в одному з кафе на Печерську, а тим часом за його відсутності в Кропивницькому провели обшуки за місцем його роботи й проживання. Не обійшлося без пригод: молоденька секретарка, яка сиділа в приймальні губернатора, не моргнувши оком збрехала, ніби в неї немає ключів від його кабінету, й тоді, як написано в протоколі, співробітники Центру спеціальних операцій «А» СБУ, на виконання вказівки детектива НАБУ, здійснили відкриття вхідних дверей з використанням приладів зламу шляхом пошкодження замка. А вже в ході обшуку були знайдені 40 тисяч гривень міченими купюрами з першого переданого Сергію Шевченку траншу.

Слід віддати належне, Володимир Зеленський досить принципово відреагував на прояв корупції з боку члена своєї команди, заявивши, що «Закон один для всіх, немає «наші – не наші», вкрав – сідай». Через півроку, коли петиція за звільнення з посади заступника глави Офісу Президента України Олега Татарова набере необхідну кількість голосів, риторика глави держави кардинально поміняється й він скаже, що «ніхто не може змусити Президента робити те, чого від нього не вимагає закон».

Після затримання Вищий антикорупційний суд обрав обом зловмисникам запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю вийти під заставу одному – за 10, другому – за 5 мільйонів гривень, і ці гроші дуже швидко були внесені від їхніх бізнес-партнерів. По завершенні досудового розслідування матеріали справи в квітні 2021 року були передані до ВАКСу, але її розгляд затягнувся через те, що Балонь перебуває у лавах Збройних сил України, а тому має поважну причину не відвідувати судові засідання. Що ж стосується Сергія Шевченка, то він погодився укласти з прокурором угоду про визнання винуватості, за умовами якої він отримує 5 років умовного позбавлення волі, а державний бюджет внесену ним суму застави. Ця угода й була затверджена вироком ВАКС від 3.08.2023 року

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.