Юридична практика
Оформлення декретної відпустки батьком дитини чи іншим родичем
Згідно зі ст. 179 КзПП окрім матері дитини, її батько, баба, дід чи інший родич, який фактично доглядає дитину, можуть повністю або частинами використати відпустки:
- для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства,
- частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості,
- відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.
Відмова в оформленні такої відпустки не допускається, але як свідчить судова практика (зокрема постанови Верховного Суду у справах № 641/2932/17 від 17 січня 2019 р., № 487/1676/18 від 16 грудня 2019 р., № 815/2404/18 від 12 грудня 2019 р.), часом родичі не належним чином оформлюють один важливий документ – довідку про те, що мама дитини не скористалася правом на таку відпустку за своїм місцем роботи (навчання, служби) і не претендує на допомогу, або вийшла на роботу до закінчення терміну відпустки і виплати по догляду за дитиною їй припинено.
Алгоритм надання такої відпустки – у процедурі Оформлення декретної відпустки батьку дитини, іншому родичу або усиновлювачу, щойно розміщеній в аналітично-правовій системі Lex.
Леонід Лазебний