Юридична практика
Податкові знижки: хто і як може повернути сплачені державі гроші?

Звітна кампанія з декларування доходів фізичних осіб триває, тому тим, хто офіційно працює (йдеться саме про трудові відносини, де з вашої зарплати утримується ПДФО, а не той випадок, коли людина отримує доходи як ФОП), варто пам’ятати про право отримати податкову знижку від держави.
Як повернути частину своїх податків пояснює юрист Назар Ясків. Згідно зі статтею 166 Податкового кодексу України, податкову знижку можуть отримати фізичні особи – громадяни України, які: отримують доходи у вигляді заробітної плати, з яких утримано ПДФО; у звітному році фактично понесли певні витрати (які власне й будуть компенсуватися).
Читайте також: ФОП і декретна відпустка: як оформити і на які виплати можна розраховувати?
Як отримати податкову знижку? «Для отримання податкової знижки вам потрібно подати декларацію про майновий стан та доходи в ДПС, де ви перебуваєте на обліку. До декларації додаються підтверджувальні документи (копії квитанції, чеків, платіжних доручень, копії договорів про надання послуг, документи про ступінь споріднення тощо, тобто все, що стосується витрат, які можна включити до податкової знижки), а також паспорт та ідентифікаційний код. Декларацію про майновий стан та доходи потрібно подати до 1 травня 2025 року», – каже Назар Ясків. До витрат, які включаються до податкової знижки, належать:
1. Оплата навчання – за себе або членів сім’ї першого ступеня споріднення або особи, над якою встановлено опіку чи піклування, якщо кошти сплачені українським закладам освіти.
2. Пожертвування та благодійні внески – у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, але не більше ніж 4 % від загального доходу.
Читайте також: Оподаткування нежитлових будівель
3. Оплата за користування іпотечним житловим кредитом – частина суми процентів за користування кредитом.
4. Страхові платежі та пенсійні внески – за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, тощо.
Джерело: Юридичний вісник України