Connect with us

Юридична практика

Призначення чи обрання? Як призначаються та обираються члени наглядової ради в державному секторі економіки?

Опубліковано

Юрій ГАВРИШ,
керівник юридичного кейса комунального
підприємства «ОБЛТРАНСБУД», м. Одеса

Людське життя бурхливе та різноманітне, непередбачуване й непрогнозоване. Такий самий порядок справ і в українському юридичному житті, зокрема, мова про правовий аспект порядку призначення й обрання членів наглядової ради державних підприємств та господарських товариств з державною часткою 50% і більше (далі за текстом — державне підприємство).

Отже, уявіть собі що Ви стали членом наглядової ради успішного державного підприємства, але не пам’ятаєте як таке сталося?! Ну, все буває, інтенсивна підготовка влітку десь на березі моря й таке інше… Але ж давайте все ж зберемося, трохи попрацюємо й дізнаємося як призначаються члени в наглядову раду державного підприємства і відповімо на питання: «Так усе ж таки вони призначаються чи обираються?» Сучасне українське законодавство досить детально регламентує питання утворення, діяльності наглядової ради та порядок набуття статусу членства в державних підприємствах, це, зокрема, Господарський кодекс України (ГКУ), Закон України «Про управління об’єктами державної власності» (ЗУ «Про управління»), Закон України «Про акціонерні товариства» (ЗУ «Про АТ»), Постанова КМУ № 142 від 10.03.2017 р. «Деякі питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі» (ПКМУ № 142), Постанова КМУ № 777 від 03.09.2008 р. «Про проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки» (ПКМУ № 777) тощо.

Загальний порядок

У відповідності до частини 6 статті 73 ГКУ наглядова рада державного підприємства утворюється за рішенням суб’єкта управління об’єктами державної власності, що здійснює функції з управління підприємством. Суб’єктом управління, як приклад, є Кабінет Міністрів України, Міністерства інфраструктури та фінансів, Фонд державного майна України та інші. Порядок утворення, організації діяльності й ліквідації наглядової ради державного унітарного підприємства та її комітетів, за загальним правилом, визначається Кабміном та переглядається не рідше ніж раз на п’ять років.

У цьому сенсі фундаментальне значення має абзац перший частини 3 статті 11 ЗУ «Про управління». Суб’єкти управління об’єктами державної власності здійснюють управління державними підприємствами шляхом призначення представників держави для участі в загальних зборах господарських товариств та шляхом призначення (обрання) представників держави і незалежних членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, єдиним акціонером (учасником) яких є держава. У разі, якщо держава не є єдиним акціонером (учасником) господарського товариства, відповідний суб’єкт управління об’єктами державної власності забезпечує надання кандидатур членів наглядової ради загальним зборам акціонерів (учасників) для їх обрання.

У випадку, якщо держава є єдиним акціонером (учасником) господарської організації, функції з управління корпоративними правами держави виконуються безпосередньо, без скликання загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства. Така суть закладена в ч. 4 ст. 11 згаданого ЗУ «Про управління».

Абзац 3 частини 2 статті 11-2 ЗУ «Про управління» визначає: «Кандидатури осіб, які пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності, що здійснює управління корпоративними правами держави в господарському товаристві, в статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, до обрання членами наглядової ради господарського товариства, відбираються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а самі члени наглядової ради обираються згідно із Законом України «Про акціонерні товариства», іншими законами, що регулюють діяльність таких господарських товариств».

Кандидати на посаду незалежних членів наглядової ради державного унітарного підприємства та господарського товариства, в статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належить державі, що пропонуються суб’єктом управління об’єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради, визначаються за результатами конкурсного відбору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України — абз. 2 ч. 2 ст. 11-3 ЗУ «Про управління».

Ключовим питанням є статус члена наглядової ради. Відомі щонайменше два статуси: 1) представник держави — член наглядової ради і 2) незалежний член наглядової ради.

Не будемо зупинятися на визначенні того, «хто є хто», бо це вже інша історія, а наведемо основні тезиси процедури призначення або обрання саме незалежних членів наглядових рад державних підприємств. Отже, кандидати на посаду незалежних членів наглядової ради державного підприємства визначаються шляхом конкурсного відбору. Обов’язково враховуються принципові положення стосовно формування відповідної наглядової ради, профіль діяльності та стратегія державного підприємства.

Конкурсний відбір кандидатів оголошується на підставі рішення відповідного суб’єкта управління, яке приймається у формі наказу, або, у певних випадках, на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

Окрім того, суб’єкт управління утворює комісію з конкурсного відбору, затверджує її склад, призначає голову та секретаря комісії із представників суб’єкта управління. Суб’єкт управління повинен запросити до складу комісії представників міжнародних фінансових організацій та дипломатичних установ, професійних консультантів з відбору персоналу. Такі вимоги визначаються правовими нормами. Саме комісія з конкурсного відбору й визначає переможця відповідно до критеріїв оцінювання. Той із учасників конкурсу, хто набере найбільшу кількість балів за критеріями оцінювання, визнається переможцем. Переможець конкурсу і є кандидатом на призначення або обрання його членом наглядової ради державного підприємства.

У випадку, якщо мова про державне підприємство або товариство, 100% статутного капіталу якого належить державі, то рішення комісії про визначення переможця конкурсу є підставою для прийняття суб’єктом управління рішення про укладення цивільно-правового договору між державним підприємством та незалежним членом наглядової ради.

Важливо, що для товариств, у статутному капіталі яких більше 50% акцій або часток належать державі, рішення комісії про визначення переможця конкурсу є підставою для внесення суб’єктом управління загальним зборам пропозицій щодо включення відповідного кандидата до складу наглядової ради товариства як незалежного члена. Як ви здогадалися, в цій ситуації, останнє слово за загальними зборами, яке узаконюється у формі відповідного рішення.

Особливий порядок

Є така категорія державних підприємств, які мають дуже серйозну вагу в життєдіяльності нашої держави й носять статус «особливо важливого для економіки країни». Для зазначеної категорії державних підприємства якраз і передбачений чинним законодавством особливий порядок призначення або обрання незалежних членів наглядових рад. Так, відбір кандидатів на посаду незалежних членів наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства чи товариства здійснюється комітетом з призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств та комісією з відбору керівників особливо важливих для економіки підприємств.

Суттєву роль у пошуку претендентів для проходження процедури призначення або обрання членів наглядових рад у даному випадку відіграють професійні консультанти з добору персоналу, які виконують наступні функції:

a) розробляють пропозиції щодо вимог до претендентів, критеріїв оцінювання учасників відбору та проекту відповідного оголошення;

b) здійснюють попередній відбір учасників та забезпечують підтримання комунікацій з ними;

c) оцінюють всіх учасників відбору на відповідність вимогам до претендентів;

d) формують та подають комітету з призначення список потенційних кандидатів, обраних із числа претендентів для визначення протягом одного року зі списку претендентів на заміщення в разі відмови кандидата, непризначення або дострокового припинення повноважень члена наглядової ради;

e) визначають та подають комітету з призначення від трьох до п’яти кандидатів на кожну оголошену вакансію з наданням детальних звітів про оцінку компетенцій, про придатність для виконання конкретних обов’язків щодо найкращих кандидатів;

f) подають комітету з призначення для затвердження звіт про відбір та його результати.

Після визначення кандидатури претендента на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки державного підприємства комітет з призначення подає Мінекономіки свої висновки щодо погодження відповідної кандидатури. Надалі міністр економіки, на підставі рішення комітету з призначення вносить на розгляд Кабінету Міністрів України проект рішення з пропозиціями щодо погодження кандидатури переможця відбору на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки державного підприємства. Якщо останній згоден, то КМУ видає рішення щодо погодження кандидатури переможця відбору на посаду незалежного члена наглядової ради особливо важливого для економіки державного підприємства чи товариства. Це відбувається у випадку, якщо 100 відсотків акцій, часток належать державі. Відповідне рішення Кабінету Міністрів України символізує про зміну статусу претендента з кандидата на переможця конкурсного відбору. Отримання суб’єктом управління об’єктами державної власності рішення КМУ є безумовною підставою для укладання цивільно-правового договору з незалежним членом наглядової ради.

Чинне корпоративне законодавство визначає конкретний строк для укладання договору між суб’єктом управління та переможцем відбору — два тижні.

Дещо по-іншому виглядає перспектива з обранням потенційного незалежного члена наглядової ради особливо важливого товариства, в статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі. Для «обранців» все тут тільки починається. Рішення Кабінету Міністрів України щодо погодження кандидатури переможця відбору на посаду незалежного члена наглядової ради є підставою для надання суб’єктом управління загальним зборам відповідних пропозицій щодо обрання такого кандидата до складу наглядової ради товариства як незалежного члена. Й саме загальні збори товариства ставлять крапку в питанні обрання незалежних членів.

Гадаю у вас не лишилося запитань щодо порядку призначення незалежних членів наглядових рад державних підприємств та в чому полягає відмінність, якщо останніх обирають. Тож бажаю вам вдалого призначення чи обрання!

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.