Connect with us

Юридична практика

Судово-газовий реверс

Опубліковано

У листопаді минулого року Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу Генеральної прокуратури і, скасувавши рішення судів попередніх інстанцій про відмову в задоволенні її позову до НАК «Нафтогаз України» й ВАТ «Газпром», постановив направити справу на новий розгляд.

Цей судовий процес почався в 2010 році й стосувався подій, що мали місце тринадцять років тому. Як відомо, 19 січня 2009 року Нафтогаз і Газпром уклали два довгострокові контракти, один з яких стосувався купівлі-продажу газу на наступне десятиліття. Базовою ціною було названо 450 доларів США за 1 тисячу кубометрів, але вона мала діяти лише з 2010 року, а до того російська сторона надала українській низку пільгових знижок. Одна з них була зроблена за рахунок Дмитра Фірташа. Станом на згадану вище дату, контрольована ним компанія «Росукренерго» придбала в Газпрому 11 мільярдів кубометрів газу, які встигла закачати в українські газосховища, але за які ще не встигла заплатити 1,7 мільярда доларів. Ось цей газ, проданий Фірташу за дуже пільговою ціною, росіяни вирішили продати українцям за ті ж самі гроші.

Читайте також: У ЄС домовилися про граничну ціну на газ

У рамках реалізації цього плану 20 січня 2019 року між Нафтогазом і Газпромом було укладено договір відступлення прав вимоги, за яким Нафтогаз платив Газпрому 1,7 мільярд доларів, а взамін отримував від нього право стягнути ці гроші з «Росукренерго». Але одразу ж після цього обидві компанії уклали ще два контракти, за першим з яких Нафтогаз продавав Газпрому 11 мільярдів кубометрів за 1,7 мільярда доларів, а за другим Газпром продавав Нафтогазу той самий газ за ту ж суму. Метою даної заплутаної комбінації була легалізація експропріації газу Фірташа, яка в кінцевому підсумку завершилася провалом, оскільки 8 червня 2010 року Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма вирішив, що Нафтогаз повинен відновити статус-кво, а саме повернути компанії «Росукренерго» 11 мільярдів кубометрів газу, а взамін отримати 1,7 мільярда доларів.

Читайте також: Техрегламент скрапленого газу уведуть після війни

Зазначене рішення було виконане українською владою, а Генпрокуратура подала до Господарського суду Києва позов про визнання недійсними тих договорів купівлі-продажу газу, укладених Нафтогазом і Газпромом 20 січня 2009 року. Наслідком його задоволення, відповідно вимог закону, мало стати повернення першим з названих вище відповідачів газу, а другим – грошей. Рішенням ГС Києва від 23.07.2015 р., залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 29.09.2021 р., ГПУ отримала відмову. Зазначені вердикти були оскаржені в Касаційному господарському суді й представник Офісу Генпрокурора, незважаючи на війну, знайшов час прийти на судове засідання і підтримати скаргу. Його труди не пропали даром – колегія суддів погодилася з його доводами про те, що суди попередніх інстанцій підійшли до розгляду справи формально й направив її на друге коло. Як будуть розвиватися події далі ЮВУ обов»язково вас повідомить.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.