Connect with us

Юридична практика

Судовий захист торгових марок

Опубліковано

Ігор ЛАТКА, адвокат

Найчастіше на створення та розкрутку торгової марки потрібні роки безперервної роботи та великі фінансові витрати. У свою чергу, завжди знаходяться недобросовісні підприємці, які хочуть заробити на чужій праці та інвестиціях.

Такі особи шляхом ряду дій з доб ре відомою торговою маркою, вводять в оману споживачів і заробляють на цьому непогані гроші. При цьому, справжній власник торгової марки зазнає збитків. Як і фінансові, так і репутаційні.

Способів таких недобросовісних дій маса: від прямої підробки товару до незначного видозміни назви продукції. І якщо раніше від подібних дій страждали великі закордонні виробники, то зараз об’єктом таких маніпуляцій стають і українські бренди.

Для того, щоб відстояти свої права в суді, заборонити несумлінним конкурентам виробляти продукцію під вашим брендом, мати можливість на відшкодування збитків, в першу чергу слід зареєструвати права інтелектуальної власності — отримати свідоцтво про реєстрацію торгової марки. Саме особа, яка є власником знака для товарів і послуг, має виключне право дозволяти використання торговельної марки й забороняти її використання в судовому порядку.

Перш ніж звертатися до суду з вимогами про захист своїх прав, власнику торгової марки слід перевірити обсяг правового захисту торгової марки. Обсяг захисту торгової марки визначається характеристиками знака (зображення і словесне позначення торгової марки), а також переліком товарів і послуг, на які поширюється даний знак.

Судова практика встановлює, що власник торгової марки має право забороняти іншим особам використовувати аналогічне або схоже до ступеня змішання з охоронюваним знаком, найменування тільки для тих товарів і послуг, стосовно яких він знак зареєстрований або суміжних товарів і послуг. Про що йдеться в цьому випадку? Дане правило говорить про те, що якщо ваша торгова марка зареєстрована, скажімо, для виробництва і продажу одягу, то ви зможете звернутися до суду лише, якщо подібне або схоже найменування використовується в аналогічному сегменті ринку. Якщо ж хтось надає послуги по ремонту квартир під цією торговою маркою, то суд з більшою часткою ймовірності відмовить у вимогах.

Розглянемо, що таке в цілому незаконне використання торговельної марки і в яких випадках власник знака для товарів і послуг може звернутися до суду за захистом своїх прав? Незаконним є практично будь-яке використання торгової марки без згоди на це власника. Зокрема, нанесення торгової марки на товар, для якого знак зареєстровано, вивіску, використання його в рекламі, нанесення торгової марки на етикетку, бірку, продаж такого товару, його зберігання з метою продажу, імпорт, експорт, використання його в діловому листуванні, при пропозиції товарів і послуг, в тому числі і в мережі інтернет. До слова, використання торгової марки в доменному імені також є порушенням прав власника знака для товарів і послуг. Тому якщо ви побачили, що хтось використовує вашу торговельну марки способами, зазначеними вище, ви маєте право на звернення до суду за захистом своїх прав.

При цьому, це стосується не лише повторення вашого знака в 100% відповідно до оригіналу, але використання торгової марки з незначними змінами, які можуть ввести споживача в оману. Позначення вважається схожим настільки, що його можна переплутати, якщо воно асоціюється у споживача із зареєстрованою торговою маркою в цілому, незважаючи на окрему різницю його елементів. Для доказу неправомірного використання вашої торгової марки слід використовувати зразки товарів, на який незаконно нанесена торгова марка, пропозиції про продаж такого товару, прайси, каталоги тощо.

Ще одним способом судового захисту права на торговельну марку є визнання свідоцтва на знак для товарів і послуг, який виданий іншій особі, недійсним. Підставою для визнання свідоцтва недійсним є невідповідність зареєстрованого знака умовам надання правової охорони.

Довівши, що використання торгової марки є незаконним і порушує його інтереси, власник може через суд вимагати припинення її використання й відшкодування шкоди. Припинення використання торгової марки має на увазі вилучення і знищення товару, пропонованого до реалізації з незаконним використанням торгової марки, демонтаж вивісок, блокування доменного імені.

У цілому законодавство України передбачає кілька способів судового захисту в разі порушення прав власника торговельної марки, які є досить ефективними і дозволяють не лише припинити незаконне використання торговельної марки, але й відшкодувати завдані неправомірними діями збитки.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.