Юридична практика
Як захистити своє авторське право в інтернеті?
Невеликий екскурс у сферу захисту авторського права в Україні
Сьогодні хотів би поговорити на досить важливу тему, яка актуальна нині для багатьох: питання авторського права в інтернеті, а заодно й зробити невеликий екскурс в сферу захисту авторського права в Україні. Насамперед варто звернути увагу на те, що незважаючи на всю складність процесу захисту своїх авторських прав в світовій павутині, зробити це можливо і потрібно.
Але для початку важливо розібратися, як зареєструвати авторське право на свій твір чи продукт? Будь-яке авторське право на твір повинно бути зареєстрованим у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України. Бо свідоцтво про реєстрацію авторського права звільняє позивача від необхідності доказування в суді наявності в нього авторського права на твір. Це називається презумпція авторства. Реєстрація авторського права на твір може бути здійснена автором у будь-який час, а спадкоємцями — протягом 70 років після смерті автора.
Для того, аби здійснити реєстрацію авторського права, необхідно:
- Заповнити анкети реєстрації, бланк реєстрації можна отримати за місцем реєстрації (в Державному департаменті інтелектуальної власності).
- Якщо реєстрація здійснюється не особисто автором, а довіреною особою, то необхідно оформити довіреність для реєстрації.
- Далі готується заява для реєстрації авторського права, бланк також надається за місцем реєстрації. Також необхідно буде повідомити наступну інформацію: інформацію про заявника, об’єкт інтелектуальної власності (дату закінчення роботи над об’єктом, відомості про оприлюднення об’єкта та документи, що це підтверджують), примірник твору в матеріальній формі, примірник авторського договору, заяву на реєстрацію авторського права в митному реєстрі об’єктів
права інтелектуальної власності. - Також необхідно надати квитанцію, чек, що підтвердять оплату вартості реєстрації.
Далі слід чекати 2—3 місяці. Але термін дії авторського права — протягом усього життя автора плюс 70 років для спадкоємців. А одержавши свідоцтво про реєстрацію авторських прав, ви отримаєте наступні переваги:
- можна одержувати матеріальну винагороду за використання вашого творчого добутку;
- у вас з’явиться право укладати ліцензійні договори;
- захист прав автора поширюється не лише на територію України, а й на інші країни;
- і найважливіше — ваші права будуть зафіксовані юридично й не потрібно буде в судовому порядку доводити факт авторства.
Що стосується захисту вашого авторського права, то один з найефективніших його способів – захист авторського права в суді шляхом стягнення компенсації, передбаченої пунктом «г» частини 2 статті 52 Закону «Про авторське право і суміжні права», а саме: «подавати позови до суду про відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права і (або) суміжних прав, або виплату компенсацій». Про нього детально й поговоримо.
Перший важливий нюанс — сума, за яку стягується компенсація (від 10 до 50 000 мінімальних заробітних плат). Так, справа в тому, що мінімальна сума компенсації за одне самостійне порушення авторського права при існуючій мінімальній заробітній платі становить приблизно 40 тисяч гривень. Але є певні «вимоги» до порушеного авторського права на твір в інтернеті, за які можна стягнути компенсацію: 1) використання твору без дозволу, який надає правовласник; 2) видалення або неправомірне нанесення інформації про суб’єкт авторського права; 3) використання твору способами, на які не отримано дозвіл. Ці способи перераховані в частині 3 статті 15 Закону «Про авторське право».
Тож для творів, які неправомірно розміщено в інтернеті, порушуються такі способи використання твору:
- твір відтворюється шляхом запису для тимчасового або постійного зберігання в цифровій формі на веб-сайті;
- твір включається в базу даних;
- твір доводиться до відома публіки таким чином, що її представники можуть здійснити доступ до твору з будь-якого місця і в будьякий час за власним вибором.
Якщо є хоча б одне з цих порушень, то можна подавати позов. Далі — цікавіше! Необхідно буде отримати інформацію про порушника авторського права. І якщо на сайті немає реквізитів його власника (а часто так й буває), то відповідачем буде реєстрант доменного імені чи хостинг-провайдер. Для пошуку реєстранта доменного імені можете скористатися будь-яким безкоштовним WHOIS-сервісом.
Цей процес тривалий, але і це ще не кінець, бо наступний крок — це фіксація порушень авторського права в інтернеті. І це теж завдання не одного дня. Можна зробити це самостійно або звернутися до департаменту «Центр компетенції» чи в суд із заявою про забезпечення доказів.
Далі збираєте документи, шукаєте кваліфікованого адвоката та чекаєте суду й судових рішень. Звісно, є й інші способи захисту своїх авторських прав: поновлення порушених прав, позови до суду про відшкодування моральної (немайнової) шкоди, вимагати припинення підготовчих дій до порушення авторського права та інші способи, про які ми поговоримо у наступних публікаціях.
Джерело: Юридичний вісник України
You must be logged in to post a comment Login