Юридична практика
Заява спільна, штрафи – порізно. Відповідальність за несвоєчасне подання форми № 20-ОПП

Проста (як виглядає спочатку) і добре знайома більшості платників податків форма № 20-ОПП містить безліч загадок і викликає чимало запитань. Відповідь на одне з таких запитань потрапила до листа ДПС від 13.06.2025 № 642/2/99-00-24-01-02-02. Цей лист відомий тим, що податківці підготували його як відповідь на запит комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики.
Тобто, у тих, хто ухвалює закони, постають запитання до тих, хто ці закони має виконувати. Втім, це – не єдиний парадокс українського законодавства, тож перейдемо безпосередньо до запитання й відповіді на нього.
Придбавши у 2024 та 2025 роках чотири автомобілі, підприємство не подало до податкового органу заяву за формою № 20-ОПП. Згодом відповідальні особи підприємства вирішили подати заяву, усвідомлюючи, що доведеться заплатити штраф. Яким буде розмір штрафу, якщо повідомити про всі придбані автомобілі однією заявою? От, власне, те запитання, відповідь на яке хотіло отримати підприємство. Вочевидь, були сподівання на те, що одна заява означає одне порушення. Проте дива не сталося: податківці підтвердили, що заява може бути одна, «проте така заява вважатиметься поданою з порушенням строку «…» щодо кожного окремого автомобільного транспортного засобу».
Читайте також: Право на застосування зниженої ставки податку на доходи нерезидента має лише фактичний бенефіціарний власник доходу
Обґрунтовуючи відповідь, податківці посилаються на:
- пункт 8.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну України від 09.12.2011 р. № 1588;
- п. 117.1 Податкового кодексу України (ПКУ).
У пункті 8.4 Порядку № 1588 зазначено, що заява за формою № 20-ОПП має бути подана протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єктів оподаткування (у ситуації з автомобілями – після реєстрації).
Пунктом 117.1 ПКУ передбачено накладення штрафу за «неподання у строки та у випадках, передбачених Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі». Такий штраф становить:
- для юридичних осіб — 1 020 грн;
- для самозайнятих осіб — 340 грн.
У разі неусунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, — сума штрафу становить відповідно 2 040 грн або 680 грн.
Читайте також: Анулювання реєстрації платника єдиного податку можливе за умови проведення належної перевірки, а не під час контролю сплати податків
Варто зауважити, що автомобілям (на відміну від інших об’єктів оподаткування) присвячено окремий абзац у пункті 8.4 Порядку № 1588. У цьому абзаці, зокрема, сказано, що у разі подання узагальненої інформації щодо однотипних автомобілів в заяві за формою № 20-ОПП має бути зазначено тип об’єкта оподаткування «автомобільні транспортні засоби». І все б нічого, але… у Рекомендованому довіднику типів об’єктів оподаткування, оприлюдненому на офіційному веб-сайті Державної податкової служби України такого типу об’єктів немає.
Є, для прикладу, «автомобіль», «автотранспорт» і навіть «автопарк», а от такого об’єкта як «автомобільні транспортні засоби» немає. Можна, мабуть, було б і не чіплятися до слів. Проте подібні розбіжності змушують платників податків сумніватися – а чи не припустилися вони помилки? – і звертатися за роз’ясненнями щодо назв об’єктів оподаткування до податкових органів.
У розділі «Офіційні роз’яснення» системи Lex є низка індивідуальних податкових консультацій із такими роз’ясненнями (наприклад, серед останніх – роз’яснення ДПС від 10.07.2025 р. № 3718/ІПК/99-00-07-03-01 щодо об’єкта оподаткування «квартира»). А ще, рекомендуємо за потреби скористатися нашим довідником «Типи об’єктів оподаткування». За змістом він відповідає офіційному, проте зручніший у використанні.
Ірина Назарбаєва, консультантка з питань
оподаткування й бухгалтерського обліку ActiveLex