Законодавство
2 умови незастосування заходів впливу у разі порушення банком пруденційних нормативів

Набрала чинності постанова Правління Національного банку України від 2 липня 2025 р. № 72, якою передбачено, що Національний банк у разі порушення банком пруденційних нормативів, установлених Інструкцією про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженою постановою від 28 серпня 2001 р. № 368, не складає документ щодо фіксації таких порушень та не застосовує до банку заходів впливу за одночасного дотримання таких умов:
1) порушення виникли починаючи з 24 лютого 2022 р. до дати набрання чинності цією постановою та спричинені негативним впливом військової агресії російської федерації проти України;
2) банк упродовж трьох місяців з дня набрання чинності цією постановою подав до Національного банку план заходів для підтримки або відновлення рівня капіталу (Програма капіталізації) разом із заявою про його погодження та забезпечує виконання Програми капіталізації, погодженої Національним банком, у визначені в ній строки.
Читайте також: Шахрайство з картковими рахунками: як виграти в банку судовий спір про повернення вкрадених коштів?
Банк складає Програму капіталізації відповідно до вимог цієї постанови та розд. III Положення про застосування Національним банком України заходів впливу, затвердженого постановою від 17 серпня 2012 р. № 346, крім п. 1.2 гл. 1 розд. III Положення № 346.
Програма капіталізації має включати перелік заходів, які забезпечуватимуть приведення значень пруденційних нормативів у відповідність до вимог Національного банку, обґрунтовані строки виконання кожного заходу та розрахунки економічного ефекту від їх упровадження, а також документальне підтвердження можливості реалізації запланованих заходів.
Національний банк розглядає подану банком Програму капіталізації у порядку, установленому в гл. 1, 3 розд. I, гл. 3 розд. II Положення № 346 для розгляду проекту письмової угоди за ініціативою банку, та приймає одне з таких рішень:
1) про погодження Програми капіталізації за умови її відповідності вимогам цієї постанови;
2) про невідповідність Програми капіталізації вимогам, установленим цією постановою.
Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків, оверсайта платіжної інфраструктури приймає рішення, визначені вище, протягом 30 календарних днів із дня отримання заяви про погодження Програми капіталізації в порядку, установленому в гл. 3 розд. I Положення № 346.
Банк, на який поширюється дія п. 2 цієї постанови, зобов’язаний дотримуватись обмежень, а саме не здійснювати:
1) заміну забезпечення за активними операціями, якщо така заміна призводить до збільшення розміру кредитного ризику;
2) викуп та/або дострокове погашення боргових цінних паперів власної емісії;
3) викуп акцій власної емісії, за винятком випадків, передбачених законодавством України щодо обов’язкового викупу банком акцій власної емісії;
4) виплати бонусів, премій та інших додаткових матеріальних винагород керівникам та впливовим особам банку, крім виплат, які є фіксованими складовими винагороди;
5) придбання недержавних цінних паперів від свого імені (крім цінних паперів, розміщення яких здійснюється під гарантію Кабінету Міністрів України, надану відповідно до закону про Державний бюджет України на відповідний рік; цінних паперів, емітентом яких є Національний банк; боргових цінних паперів, емітентами яких є державні органи країн Групи семи, які мають кредитний рейтинг за міжнародною шкалою, не нижчий, ніж рівень «AA-» за класифікацією рейтингового агентства «Standard & Poor’s» або рейтингового агентства «Fitch Ratings»/рівень «Aa3» за класифікацією рейтингового агентства «Moody’s Investors Service»; боргових цінних паперів емітентів, цінні папери яких допущені до торгів на регульованому фондовому ринку; облігацій внутрішніх місцевих позик, емітентами яких є міські ради адміністративних центрів областей України та міста Києва);
6) збільшення обсягів капітальних інвестицій за основними засобами та нематеріальними активами, що не беруть участі в проведенні банківських операцій, крім нерухомого майна, що перейшло у власність банку на підставі реалізації прав заставодержателя відповідно до умов договору застави, та/або нерухомого майна, набутого банком із метою запобігання збиткам;
7) укладання договорів із залучення коштів, що передбачають авансову виплату процентів.
Національний банк здійснює контроль за виконанням банком п. 6 цієї постанови, а також Програми капіталізації, погодженої Національним банком, у порядку, установленому в п. 3.6 гл. 3 розд. III Положення № 346.
Внесено й зміни до постанови «Про деякі питання діяльності банків України та банківських груп» від 25 лютого 2022 р. № 23.
Крім того, постановою від 2 липня 2025 р. № 70 виключено п. 18-1 постанови «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» від 24 лютого 2022 р. № 18.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.