Законодавство
Батьки не зможуть без дозволу органів опіки і піклування відчужувати будь-яке нерухоме майно, а не лише житло
Комітет з питань правової політики рекомендував Верховній Раді прийняти за основу законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо забезпечення захисту права власності та інших речових прав на нерухоме майно, що належать дітям та підопічним особам)» № 5229.
Змінами до ч. 1 ст. 71 Цивільного кодексу, ч. 2 ст. 177 Сімейного кодексу та ч. 3 ст. 17 Закону «Про охорону дитинства» розширюється перелік правочинів та інших дій щодо належного дитині чи підопічному майнового права чи нерухомого майна, згода на відчуження чи на вчинення інших юридично значимих дій щодо яких має бути обов’язково отримана батьками (усиновлювачами) або опікунами у органу опіки та піклування.
Зокрема розширюється перелік майна, щодо якого забороняється без дозволу органів опіки та піклування здійснювати поділ, обмін, відчуження – будь-яке нерухоме майно, в тому числі об’єкти незавершеного будівництва, а не лише житло.
Також ст. 17 Закону України «Про охорону дитинства» доповнюється положенням, згідно з яким згода на вчинення неповнолітньою особою правочинів, які мають важливе значення, має бути одержана від батьків або осіб, які їх замінюють та органу опіки та піклування відповідно до закону;
Окрім цього, змінами до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» закріплюється обов’язок державного реєстратора перевіряти наявність згоди органів опіки та піклування на вчинення правочину щодо об’єкту нерухомого майна для цілей проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у результаті якої відбувається набуття, зміна, припинення речових прав на об’єкт нерухомого майна, об’єкт незавершеного будівництва, що належить малолітній чи неповнолітній особі або особі, яка визнана судом недієздатною чи дієздатність якої обмежена.
Див. також процедуру Оформлення продажу житла, частина якого належить неповнолітньому.