Законодавство
Без протоколу й суду… Яким є штраф за неявку в ТЦК з 1 червня
Як відомо, 18 травня набув чинності закон (№ 10379), який регулює міри покарання для ухилянтів за військові правопорушення і невиконання правил мобілізації. Який штраф за неявку в ТЦК чекає військовозобов’язаного тепер і що загрожує ще?
Штраф за неявку до ТЦК
Новий закон запроваджує всього три режими порушень – перше, повторне й під час воєнного стану. Сам штраф за неявку в ТЦК збільшився в рази. За порушення військового обліку він становить: у мирний час – від 3 400 до 5 100 гривень; у воєнний час (або повторне порушення) – від 17 тис. до 25 500 гривень.
За порушення законодавства про оборону та мобілізацію в мирний час: для громадян – від 5 100 до 8 500 гривень; для посадових та юридичних осіб – від 17 тис. до 34-х тисяч гривень. За ухилення від мобілізації у воєнний час: для громадян – від 17 тис. до 25 500 гривень; для посадових та юридичних осіб – від 34-х тисяч до 59 000 гривень. Тобто тепер військовозобов’язаний ризикує отримати штраф у розмірі 17 тисяч гривень за неявку до ТЦК за повісткою, ухилення від взяття на облік і за несвоєчасне оновлення даних. Якщо під санкції від держави потрапило підприємство, яке не надає ТЦК дані про співробітників, юридичній особі доведеться заплатити 34 тис. гривень.
Заочний штраф
За новим законом ТЦК зможуть виписувати штраф без складання протоколу і без суду, тобто заочно. До ухвалення цього закону механізм працював так: співробітники ТЦК виписували протокол у присутності військовозобов’язаного, який мав бути ознайомлений зі своїми правами, потім військовозобов’язаний підписував документ про порушення або відмовлявся від підпису. Далі протокол направляли до суду і тільки суд ухвалював рішення про штраф.
Зараз штраф за неявку до ТЦК або за будьякі інші порушення можна виписати в обхід вищевказаних процедур, якщо:
а) порушення вчинено в особливий період;
б) військовозобов’язаний не з’явився в ТЦК без поважних причин, хоча був повідомлений про дату, час і місце виклику;
в) не повідомив причину неприбуття за повісткою.
Джерело: Юридичний вісник України