Connect with us

Законодавство

Безвіз для капіталу

Опубліковано

Віталій Кулаков, керуючий партнер, адвокат GROUP ADVICE

Двадцять першого червня Верховна Рада України прийняла Закон «Про валюту і валютні операції». Незважаючи на той факт, що закон уже підписаний Президентом України Петром Порошенком, набуття ним чинності передбачається лише із 7 лютого 2019 року.

Необхідно визнати, що цей принципово новий та водночас сучасний нормативний акт, покликаний регулювати відносини у сфері валютних операцій, чекали достатньо довго. Не є таємницею той факт, що сьогодні всі суб’єкти господарювання, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю, керуються Декретом Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», що був прийнятий ще в далекому 1993 році. На основі цього нормативного документа в Україні було прийнято більше ста підзаконно-нормативних актів, які регулювали дані правовідносини. Усі вони спрямовані на стабілізацію економіки й повинні були перешкоджати виведенню капіталу з країни. На жаль, як ми бачимо, таке регулювання не призвело до позитивних результатів. Очевидно, що з цієї причини законодавець вирішив принципово змінити підхід держави стосовно цього питання. Своєрідним поштовхом для прийняття такого рішення є також і обов’язки України відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС.

Що нового для бізнесу несе цей закон?

По-перше, основні тези закону надають можливість створити безпечні, комфортні умови для ведення бізнесу та доступу до ринку іноземних інвесторів, а для українців буде розширений спектр операцій з валютою, а саме:

  • громадяни зможуть безперешкодно інвестувати в цінні папери, нерухомість закордоном і розміщувати кошти на рахунках будь-якого банку в світі без індивідуальних ліцензій НБУ;
  • закон ліквідовує можливість накладення штрафу в розмірі 100% від суми операції та заборону на проведення зовнішньоекономічної діяльності за порушення максимальних строків розрахунків за експортно-імпортними операціями (контрактами) у період 180 днів;
  • резиденти зможуть заробляти на торгівлі валютою як на українському ринку, так і закордонних майданчиках (за наявності ліцензії НБУ);
  • бізнес матиме можливість отримувати кредити в нерезидентів без їхньої реєстрації в Україні;
  • закон скасовує валютний контроль за дрібними рахунками, залишаючи лише діючий моніторинг операцій у сумі, еквівалентній 150 тисяч гривень.

Лібералізація валютного регулювання прив’язана до прийняття законодавцем так званого пакета анти-BEPS, який повинен перешкоджати ухиленню від сплати податків. У свою чергу цей пакет передбачає необхідність вжиття заходів щодо так званої амністії капіталів, що не однозначно сприймається в суспільстві.

Багато експертів порівнють прийняття цього закону зі своєрідним фінансовим безвізом, який відкриває свободу руху для капіталу й широке коло можливостей як для резидентів, так і нерезидентів. Грунтуючись на задекларованому принципі, найбільш вірогідним розвитком ситуації є наступне: закон принесе полегшення в роботі для експортерів-імпортерів, які працюють з валютою і мають на сьогоднішній день ряд обмежень і незручностей. Також є підстави вважати, що підприємства зможуть купляти валюту без прив’язки до експортного контракту, а отриманий дохід не продавати в обов’язковому порядку, як це передбачено сьогодні.

Варто звернути увагу також на те, що набрання чинності закону насправді не зможе автоматично скасувати всі обмеження НБУ, оскільки нормативні акти регулятора зберігають свою чинність до того моменту, коли сам регулятор не визнає їх такими, що втратили чинність.

Підбиваючи підсумки, варто сказати, що в цілому закон передбачає позитивні перспективи, але, враховуючи наш менталітет та «пострадянський досвід», очевидним є той факт, що НБУ протягом достатньо тривалого часу намагатиметься регулювати діяльність компаній у ручному режимі, допоки більшість імпортерів-експортерів не почнуть вірити у стабільність та силу економіки держави. Україна повинна зберігати достатньо можливостей, аби своєчасно та безболісно запобігати всім можливим потенційним ризикам та загрозам для економічної стабільності держави.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →
Натисніть, щоб прокоментувати

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.