Законодавство
Боєприпаси та вибухонебезпечні предмети утилізуватимуть за допомогою мобільних комплексів
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин» від 15 жовтня 2024 р. № 1178.
Змінами до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2006 р. № 812, зокрема уточнено, що цей Порядок визначає процедуру утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин, що зберігаються на арсеналах, базах і складах Збройних Сил, базах і складах інших військових формувань (далі – боєприпаси), а також вибухонебезпечних предметів, що зберігаються в місцях їх тимчасового зберігання, зокрема вилучених силами безпеки та операторами протимінної діяльності під час проведення робіт із розмінування територій.
Утилізація боєприпасів, а також вибухонебезпечних предметів, зокрема вилучених силами безпеки та операторами протимінної діяльності, може здійснюватися:
– за процедурою закупівлі товарів, робіт і послуг з утилізації боєприпасів за бюджетні кошти;
– за рахунок власних коштів виконавців робіт із подальшою виплатою їм компенсації за рахунок коштів державного бюджету;
– із залученням інших джерел фінансування, у тому числі інвестицій (зокрема іноземних), коштів трастових фондів, міжнародних організацій, коштів, що надходять у рамках технічної допомоги;
– військовими частинами, визначеними Міноборони, із використанням мобільних комплексів з утилізації боєприпасів та вибухонебезпечних предметів за рахунок бюджетних коштів.
Підготовка боєприпасів до утилізації може здійснюватися на арсеналах, базах і складах Збройних Сил, базах і складах інших військових формувань, а вибухонебезпечних предметів, зокрема вилучених силами безпеки та операторами протимінної діяльності під час проведення робіт із розмінування територій, – у місцях тимчасового зберігання вибухонебезпечних предметів.
Приведення в неостаточно споряджений вид та/або розбирання боєприпасів на елементи, що перебувають у готовому до використання стані, може здійснюватися у виробничих приміщеннях (спеціалізованих цехах) арсеналів, баз і складів Збройних Сил, баз і складів інших військових формувань, а вибухонебезпечних предметів – у місцях утилізації вибухонебезпечних предметів, зокрема вилучених силами безпеки та операторами протимінної діяльності під час проведення робіт із розмінування територій, у тому числі із використанням мобільних комплексів з утилізації боєприпасів та вибухонебезпечних предметів.
Перелік послуг з підготовки боєприпасів та вибухонебезпечних предметів до утилізації, розмір плати за їх надання визначаються в договорах, що укладаються із виконавцями робіт, у межах коштів, виділених на зазначені цілі.
Заходи з організації утилізації боєприпасів забезпечує Міноборони із урахуванням потреби в утилізації боєприпасів та обсягів фінансування.
У разі потреби в локалізації наслідків воєнних дій або надзвичайної ситуації природного чи техногенного характеру утилізація вибухонебезпечних предметів, зокрема вилучених силами безпеки та операторами протимінної діяльності під час проведення робіт із розмінування територій, здійснюється військовими частинами, визначеними Міноборони, із використанням мобільних комплексів з утилізації боєприпасів та вибухонебезпечних предметів та/або виконавцями робіт з утилізації.
Міноборони із урахуванням потреби в утилізації боєприпасів складає перелік таких боєприпасів і подає Кабінетові Міністрів України на затвердження за формою згідно з додатком 1. На підставі затверджених переліку та обсягів фінансування Міноборони згідно з Інструкцією з організації передачі ракет, боєприпасів і вибухових речовин на утилізацію та реалізації отриманих продуктів їх утилізації, затвердженою наказом Міноборони від 7 липня 2022 р. № 184, щороку складає план утилізації боєприпасів.
На період воєнного стану у графі «Місцезнаходження (військова частина, населений пункт, регіон)» додатка 1 зазначається лише регіон.
Утилізація вибухонебезпечних предметів із використанням мобільних комплексів з утилізації боєприпасів та вибухонебезпечних предметів здійснюється військовими частинами, визначеними Міноборони, після прийняття ними вибухонебезпечних предметів від військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, сил безпеки та операторів протимінної діяльності. Міноборони забезпечує ведення обліку вибухонебезпечних предметів.
У разі виявлення на арсеналах, базах і складах Збройних Сил, базах і складах інших військових формувань боєприпасів, які за своїм технічним станом є небезпечними для подальшого зберігання, що зумовлює необхідність їх невідкладної утилізації, утилізація таких боєприпасів здійснюється за рішенням Міноборони.
У разі вивільнення боєприпасів внаслідок реорганізації Збройних Сил, реформування військових частин, переозброєння, планового поновлення боєзапасу чи з інших причин Міноборони подає на затвердження Кабінетові Міністрів України не частіше ніж один раз на квартал додатковий перелік боєприпасів, що підлягають утилізації, за формою згідно з додатком 2.
На період воєнного стану у графі «Місцезнаходження (військова частина, населений пункт, регіон)» додатка 2 зазначається лише регіон.
Утилізація боєприпасів та вибухонебезпечних предметів здійснюється, зокрема, методом спалювання, ультразвукового дробіння, виплавляння та випалювання вибухових речовин із корпусів боєприпасів, результатом якої є отримання продуктів утилізації, що можуть бути використані для потреб оборони.
Крім того, виключено розд. «Особливості проведення робіт з утилізації боєприпасів за державним оборонним замовленням».
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.