Законодавство
Червоноармійські, червоногвардійські, красноармійські і красногвардійські суди можуть піти у минуле
У Верховній Раді зареєстровано Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” щодо зміни найменування місцевих загальних судів № 12351 від 23 грудня 2024 р.
Новим підпунктом 3 пункту 3-1 Прикінцевих та Перехідних положень Закон України «Про судоустрій і статус суддів» пропонується змінити найменування місцевих загальних судів, перелік яких визначається в Додатку до законопроекту. Усього перелік налічує близько 100 судів.
У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що ані Закон України «Про судоустрій і статус суддів», ані Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» не врегульовує ані підстави, ані процедуру зміни найменування суду як юридичної особи, якщо ця зміна не пов’язана із його реорганізацією або ліквідацією. Отже, має місце правова невизначеність.
У зв’язку із прийняттям законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки», «Про забезпечення функціонування української мови як державної», «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» питання перейменування судів є актуальним.
Читайте також: Відповідальність за колабораціонізм: проблеми теорії (законодавства) і практики
Найменування низки місцевих судів, які продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України “Про утворення та ліквідацію районів” від 17 липня 2020 р. № 807-IX, суперечать та не відповідають вимогам зазначених законів.
Реалізація проекту Закону, на думку його ініціаторів, забезпечить перейменування окремих судів у відповідність із законами України «Про засудження комуністичного та націоналсоціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки», «Про забезпечення функціонування української мови як державної», «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій».