Connect with us

Законодавство

Демократія, але під наглядом…

Опубліковано

За законністю рішень місцевої влади в Україні буде передбачений нагляд: парламент підтримав у першому читанні відповідний законопроект № 13150.

Про це повідомила голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк. За її словами, цей крок є частиною децентралізаційної реформи і цілком відповідає євроінтеграційним зобов’язанням держави, адже наразі Україна – єдина в Європі, де така система досі не врегульована законодавчо. А саме питання запровадження такого нагляду й забезпечення законності рішень ОМС та функцій МДА потребувало вирішення вже багато років, зазначила депутатка.

Читайте також: Акти місцевого самоврядування вноситимуть до Єдиного реєстру

Ідеться про законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення законності в діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування». Документ, пояснила О. Шуляк, передбачає впровадження системи нагляду за законністю рішень і діяльності загалом органів місцевого самоврядування. Забезпечувати законність актів облрад буде Кабінет Міністрів України або визначений ним Центральний орган виконавчої влади. Щодо актів сільських, селищних, міських, районних рад, відповідних посадових осіб місцевого самоврядування, то такими органами будуть відповідні ОДА.

А «запобігати порушенням законності» ці органи будуть у такий спосіб: не рідше одного разу на квартал інформуватимуть відповідні ОМС про зміни у законодавстві, які стосуються місцевого самоврядування, а ще надаватимуть консультації щодо законодавства – за зверненням відповідної місцевої ради, голови. Контроль за актами органів та посадових осіб місцевого самоврядування здійснюватиметься пізніше 60 днів з дня набрання чинності щодо: нормативно-правових актів органів та посадових осіб ОМС; індивідуальних актів з питань відчуження об’єктів цивільних прав територіальної громади/громад без застосування публічних конкурсних процедур; індивідуальних актів, що містять ознаки прийняття в незаконний спосіб

«Якщо Кабінет міністрів, визначений ним ЦОВВ або ОДА виявлятимуть акт, що не відповідає законодавству, вони звертатимуться до ОМС з вимогою усунути порушення, яку ті повинні будуть обов’язково розглянути протягом 20 робочих днів. У разі відхилення або нерозгляду КМУ або ОДА зможуть визнати акт органів місцевого самоврядування незаконним через суд», – уточнила Олена Шуляк. Як було уточнено, важливим пунктом ухваленого у першому читанні законопроекту є поява нових повноважень у місцевих держадміністрацій (МДА). У разі остаточного проекту закону, місцева державна адміністрація забезпечуватиме законність у діяльності територіальних органів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади та законність актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Читайте також: Суспільство без нагляду – влада без контролю

А голови місцевих держадміністрацій координуватимуть та забезпечуватимуть законність у діяльності територіальних органів міністерств й інших центральних органів виконавчої влади та сприятимуть їм у виконанні покладених на ці органи завдань. Серед них, зокрема, контроль за реалізацією рішень, інформування міністерств та інших центральних органів виконавчої влади про стан їх реалізації, а також скасування наказів керівників територіальних органів з підстав їх невідповідності Конституції чи законам України.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2025
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.