Законодавство
Депутати вважають, що порушити рівноправність громадян можна не лише дією, а й бездіяльністю
У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону «Про приведення у відповідність до Конституції України положень статті 161 Кримінального кодексу України щодо забезпечення рівноправності громадян» № 3111.
Як зазначають у пояснювальній записці ініціатори законопроекту, чинна редакція ст. 161 КК України передбачає відповідальність за порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками.
На думку законотворців (попри те, що перелік ознак не є вичерпним) це робить другорядними інші, не менш важливі, ознаки забезпечення рівності громадян.
Така конструкція дозволяє, наприклад, уникати від відповідальності за обмеження прав чи встановлення привілеїв за ознакою національності, чи за приниження честі та гідності, образу почуттів громадян за ознаками раси, кольору шкіри, політичних та інших переконань, статі, інвалідності, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови.
У зв’язку з цим, пропонується внести зміни до ст. 161 КК України, виклавши її назву у більш загальному формулюванні – «Порушення рівноправності громадян».
Також пропонується нова редакція об’єктивної частини відповідного кримінального правопорушення частини шляхом об’єднання зазначених у Конституції України ознак, за якими має забезпечуватися рівноправність громадян, та закріпити можливість вчинення зазначеного порушення не лише активною дією, але і бездіяльністю, а саме:
умисні дії або бездіяльність, спрямовані на розпалювання національної, расової, етнічної, регіональної, мовної, культурної чи релігійної нетерпимості, ворожнечі чи ненависті, на приниження честі та гідності громадян, або образа їх почуттів, або пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих привілеїв за ознаками національності, раси, кольору шкіри, політичних, економічних, соціальних, культурних, релігійних та інших переконань, статі, інвалідності, етнічного, територіального чи соціального походження, майнового, сімейного стану, місця проживання чи народження, участі у громадських об’єднаннях, за мовними або іншими ознаками.