Законодавство
Для чого військові навчальні підрозділи у вишах?
Вступив у силу спільний наказ Міністерства освіти і науки України та Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти» від 15 серпня 2018 р. № 910/412.
Таке положення застосовується до закладів вищої освіти (далі – ЗВО) незалежно від їх підпорядкування, у структурі яких функціонують військові навчальні підрозділи.
Навчальні підрозділи функціонують з метою:
- підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації військових фахівців відповідних рівнів вищої освіти для проходження військової служби у ЗСУ;
- військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу; тощо.
На базі університету, академії чи коледжу можуть створюватися військові інститути, факультети, кафедри, які є навчальними структурними підрозділами.
Ректори ЗВО забезпечують організацію і проведення підготовки військових фахівців, створення необхідної матеріально-технічної бази, забезпечення збереження озброєння та військової техніки, тощо, та здійснюють виконання державного замовлення на підготовку військових фахівців.
Особовий склад військових навчальних підрозділів поділяється на постійний (військовослужбовці та працівники, які входять до командування, підрозділів управління, основних підрозділів) та змінний.
Оскільки до постійного складу військових навчальних підрозділів можуть входити доценти, професори, педагоги, тощо, то Положенням визначили критерії їх відповідності.
До змінного складу військового навчального підрозділу належать:
- військовослужбовці (докторанти, ад’юнкти, слухачі, курсанти), які навчаються;
- студенти, які проходять навчання за програмою підготовки осіб офіцерського складу для проходження військової служби;
- громадяни, які проходять військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу.
Студенти мають право навчатися за індивідуальним планом та проходити окремі теми (якщо перед навчанням пройшли строкову службу), брати участь у наукових роботах з військової тематики. Проте вони зобов’язані відвідувати всі заняття, у встановлені терміни складати заліки, дотримуватись статутів ЗСУ та розпорядку дня, зберігати військове майно, озброєння, тощо.
Окрім цього, визначено, що громадяни можуть укладати контракт з Міноборони, від імені якого діє керівник військового навчального підрозділу, про проходження ними підготовки на посади осіб офіцерського складу для військової служби за контрактом. Їх утримання та забезпечення усіма видами постачання здійснюються за рахунок Міноборони.
Водночас втратив чинність спільний наказ МОН та МО від 15 серпня 2013 р. № 1190/560.
You must be logged in to post a comment Login