Для шукачів екстриму в Чорнобильській зоні можуть ввести кримінальну відповідальність - LexInform: Правові та юридичні новини, юридична практика, коментарі
Connect with us

Законодавство

Для шукачів екстриму в Чорнобильській зоні можуть ввести кримінальну відповідальність

Дата публікації:

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект, який передбачає кримінальну відповідальність за проникнення в зону відчуження.

За відповідний документ проголосували 269 народних депутатів. Законопроектом, ініційованим урядом, пропонується виключити з Кодексу про адміністративні правопорушення статтю 46-1 (порушення вимог режиму радіаційної безпеки), за якого штрафують сталкерів від 340 до 510 гривень. На сьогодні це максимальне покарання для шукачів радіаційного екстриму, яких ледь не щодня ловлять у зоні відчуження.

Натомість пропонується ввести нову статтю до Кримінального кодексу. Вона передбачає, що за самовільне проникнення в зону відчуження чи зону безумовного (обов’язкового) відселення, поселення в ній, знищення, пошкодження знаків радіаційного забруднення, огорожі території, накладається штраф від 17 000 до 42 500 гривень або «світить» обмеження волі на строк від одного до трьох років.

Таке саме покарання, але вже з перспективою позбавлення свободи до трьох років чекає на грибників, мисливців, рибалок, збирачів рослин, рогів та інших любителів виносити будь-що з зони. За збут радіаційної здобичі, в разі прийняття законопроекту в цілому, можна сісти за ґрати аж на 4 роки.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Читайте також: Чорнобильцям підвищать пенсії

Перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів Богдан Боруховський, представляючи законопроект у парламенті, пояснив необхідність введення кримінальної відповідальності для нелегальних туристів щорічним збільшенням кількості «паломників» у зону та їх можливою причетністю до пожеж. «За 2018 рік виявлено 371 факт вчинення правопорушень, за 2019-й — 586. У першому півріччі 2021-го очевидне зростання — 346 випадків. Крім того, одним із факторів, які призвели до виникнення пожеж у зоні відчуження, було саме незаконне проникнення до цієї зони правопорушників», — сказав Богдан Боруховський.

Зі свого боку, член фракції «Слуга народу» Ігор Кривошеєв заявив, що минулорічні пожежі в Чорнобильській зоні нанесли 8,5 мільярда гривень збитків державі. «Ми разом із міністром захисту довкілля Романом Абрамовським були на місці пожеж і вогнеборці зазначали, що причиною займання спокійно міг бути недопалок, викинутий людиною, яка незаконно відвідувала зону», — сказав народний депутат, закликавши колег підтримати законопроект.

Втім низка парламентарів вважає введення кримінальної відповідальності за проникнення в Чорнобильську зону необґрунтованим та занадто жорстким. «Я погоджуюся, що штрафи потрібно підіймати з 340 гривень до 17 тисяч. Але давати тюрму людям за те, що вони перебувають у зоні відчуження, це вже перебір… Розказують про браконьєрство, про підпали. Так доведіть це та посадіть. Але відправляти людину в тюрму лише за те, що вона знаходиться в зоні відчуження — це не нормально», — зазначила представниця фракції «Голос» Олександра Устінова.

У Головному науково-експертному управлінні апарату Верховної Ради також вважають недоцільним введення кримінальної відповідальності. На думку експертів, м’якість покарання за проникнення в зону відчуження можна виправити шляхом підвищення адміністративного штрафу, розмір якого не переглядався з 2007 року. «Аналіз судової практики щодо застосування положень чинної ст. 46-1 КУпАП свідчить про поширені випадки звільнення правопорушника від адміністративної відповідальності за проникнення в зону відчуження чи зону безумовного (обов’язкового) відселення без надання передбаченого законом дозволу у зв’язку із малозначністю вчиненого (відсутністю завданої шкоди)», — йдеться у висновку експертів.

У Головному науково-експертному управлінні також вважають, що боротьба з проникненням у зону відчуження кримінально-правовими засобами може виявитися неефективною, а прогнозовані побічні соціальні наслідки такої криміналізації — негативними. Втім, до висновків експертів народні депутати прислухаються нечасто.

Нагадаємо, що наразі в зоні відчуження відкрилися водні та велосипедний маршрути.

Олександр ГАЛУХ,
журналіст

Джерело: Юридичний вісник України

Законодавство

Верховна Рада закликає почати спеціальний діалог між Україною та ЄС з питань безпеки та оборони

Опубліковано

on

От

Набрала чинності постанова Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради України щодо пріоритетних питань інтеграції України до Європейського Союзу» від 8 жовтня 2021 р. № 1806-IX, відповідно до якої Верховна Рада, зокрема:

– підтверджує стратегічний курс України на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі, закріплений в Конституції України;

– закликає до визнання перспективи членства України в Європейському Союзі;

– закликає до посилення санкцій проти Російської Федерації у зв’язку з незаконною видачею паспортів громадянина Російської Федерації громадянам України та примусовим залученням українських громадян до участі у виборах в Російській Федерації;

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Читайте також: Визнати ФСБ та Генштаб ЗС РФ терористичними організаціями пропонує Верховна Рада

– закликає Європейський Парламент та парламенти держав – членів Європейського Союзу запровадити додаткові заходи для подальшої галузевої співпраці та надання підтримки Україні на шляху втілення принципів Європейського зеленого курсу в Україні, а також координації дій сторін з урахуванням оновленого національно визначеного внеску України до Паризької угоди;

– заявляє, що доступ до фінансових ресурсів у рамках реалізації Європейського зеленого курсу має бути каталізатором зменшення розриву в темпах економічного розвитку між Україною і державами – членами Європейського Союзу та закликає Європейську Комісію до активної співпраці з Урядом України у рамках реалізації економічного та інвестиційного плану для Східного партнерства та спільної координації міжнародних інвестицій у зелену трансформацію України;

– закликає до налагодження окремого діалогу між Україною та Європейським Союзом з питань енергетичної безпеки для обговорення стратегічних аспектів енергетичного співробітництва за участю держав – членів Європейського Союзу, що забезпечить платформу для зміцнення загальної європейської енергетичної безпеки та сприятиме сталому прогресу у напрямі зеленого переходу у всій Європі;

– закликає Європейський Парламент невідкладно розглянути на пленарній сесії та вжити заходів для заборони проекту «Північний потік-2» як такого, що суперечить нормам Третього енергетичного пакета Європейського Союзу, принципам Енергетичного співтовариства та несе ризики для енергетичної безпеки Європи;

Читайте також: Посилити міжнародну протидію агресії РФ закликала Верховна Рада

– закликає Європейський Союз до якнайшвидшого початку переговорного процесу з укладення Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції з Європейського Союзу;

– наголошує на необхідності розпочати спеціальний діалог між Україною та Європейським Союзом з питань безпеки та оборони, що має стати кроком до забезпечення миру та стабільності в Європі, зокрема шляхом залучення України до проектів Програми постійного структурованого співробітництва Європейського Союзу (PESCO) та співробітництва з питань посилення військової мобільності і кібербезпеки;

– закликає до посилення діалогу між Україною та Європейським Союзом у сфері юстиції та внутрішніх справ шляхом розширення співпраці з питань міграційного менеджменту, зокрема через залучення України до механізмів Нового пакту Європейського Союзу з міграції та притулку, а також до співпраці з інтегрованого управління кордонами, протидії шахрайству та торгівлі людьми, боротьби з контрабандою та організованою злочинністю.

Читати далі

Законодавство

Профілактичні щеплення молодший медперсонал робитиме без участі лікаря

Опубліковано

on

Міністерства охорони здоров’я опублікувало для громадського обговорення проект наказу «Про затвердження Змін до Положення про організацію  і проведення профілактичних щеплень, Порядку забезпечення належних умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного в Україні, Порядку відпуску громадянам вакцин та анатоксинів через аптечну мережу», яким пропонується дозволити медичним працівникам, які мають освітній ступінь фахового молодшого бакалавра за спеціальністю «Медсестринство», в окремих випадках приймати рішення про щеплення без участі лікаря.

До проведення щеплень будуть допущені медсестри та медбрати, які пройдуть спеціальну підготовку з організації й техніки проведення щеплень, а також навчання з надання невідкладної допомоги в разі виникнення невідкладних серйозних реакцій на вакцину. При цьому у пацієнта залишається право вибору – погодитися на консультацію та вакцинацію без залучення лікаря чи звернутися до лікаря перед вакцинацією.

Читайте також: Невакцинованих освітян та держслужбовців відсторонять від роботи без збереження зарплати

Також визначається перелік станів та ситуацій, при яких висновок лікаря про вакцинацію є обов’язковим.

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram

Зауваження та пропозиції до проекту приймаються до 10 листопада 2021 р. на електронну адресу: phd.moz.ua@gmail.com.

Нагадаємо, осінні шкільні канікули почнуться достроково – 18 жовтня.

Читати далі

Законодавство

Пенсії держслужбовців, працівників місцевого самоврядування, науковців та журналістів перерахують

Опубліковано

on

У Верховній Раді України зареєстровано проект Постанови «Про звернення до Кабінету Міністрів України щодо вжиття невідкладних заходів для підвищення пенсій» № 6174, відповідно до якої Кабінет Міністрів має забезпечити:

1) врахування у проекті Державного бюджету України на 2022 рік:

  • розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2022 року – 3 616 гривень; з 1 липня – 3 728 гривень; з 1 грудня – 5 500 гривень;
  • видатків на підвищення пенсійних виплат, у тому числі особам з інвалідністю, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам;
  • видатків на погашення у повному обсязі протягом 2022 року заборгованості, що утворилася внаслідок невиконання рішень судів України з питань пенсійного забезпечення;
  • видатків на здійснення перерахунку пенсій для державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування, наукових працівників, журналістів, а також пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

Читайте також: Уряд береться стримувати зростання цін на житлово-комунальні послуги

2) розроблення та внесення на розгляд Верховної Ради України проектів законів щодо:

Найважливіші юридичні новини. Підписуйтесь на LexInform в Telegram
  • відновлення величини оцінки одного року страхового стажу, який використовується для призначення пенсій, на рівні 1,35%;
  • встановлення мінімальних розмірів пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідності до Рішення Конституційного Суду України від 7 квітня 2021 року № 1-р(ІІ)/2021;
  • виконання Рішень Конституційного Суду України стосовно відновлення прав громадян у частині їх пенсійного забезпечення та умов виходу на пенсію;
  • здійснення перерахунку призначених пенсій для державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування, наукових працівників та журналістів;

Читайте також: Розміри пенсії за інвалідністю громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, має визначати законодавець

3) впровадження єдиного механізму обчислення та перерахунку пенсій у разі підвищення розмірів грошового забезпечення особам, які перебувають на службі, для осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також здійснення у термін не пізніше 31 січня 2022 року такого перерахунку з урахування рішень судів України, прийнятих на користь позивачів – пенсіонерів.

Нагадаємо, 7800 грн – мінімальна пенсія рідним загиблих в АТО/ООС.

Читати далі

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

В тренді

© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2021
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Вже йдете? Перш ніж Ви підете ...

Запрошуємо до нашого каналу Telegram

Не варто пропускати жодної актуальної новини ;)
close-link