Connect with us

Законодавство

Для шукачів екстриму в Чорнобильській зоні можуть ввести кримінальну відповідальність

Опубліковано

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект, який передбачає кримінальну відповідальність за проникнення в зону відчуження.

За відповідний документ проголосували 269 народних депутатів. Законопроектом, ініційованим урядом, пропонується виключити з Кодексу про адміністративні правопорушення статтю 46-1 (порушення вимог режиму радіаційної безпеки), за якого штрафують сталкерів від 340 до 510 гривень. На сьогодні це максимальне покарання для шукачів радіаційного екстриму, яких ледь не щодня ловлять у зоні відчуження.

Натомість пропонується ввести нову статтю до Кримінального кодексу. Вона передбачає, що за самовільне проникнення в зону відчуження чи зону безумовного (обов’язкового) відселення, поселення в ній, знищення, пошкодження знаків радіаційного забруднення, огорожі території, накладається штраф від 17 000 до 42 500 гривень або «світить» обмеження волі на строк від одного до трьох років.

Таке саме покарання, але вже з перспективою позбавлення свободи до трьох років чекає на грибників, мисливців, рибалок, збирачів рослин, рогів та інших любителів виносити будь-що з зони. За збут радіаційної здобичі, в разі прийняття законопроекту в цілому, можна сісти за ґрати аж на 4 роки.

Читайте також: Чорнобильцям підвищать пенсії

Перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів Богдан Боруховський, представляючи законопроект у парламенті, пояснив необхідність введення кримінальної відповідальності для нелегальних туристів щорічним збільшенням кількості «паломників» у зону та їх можливою причетністю до пожеж. «За 2018 рік виявлено 371 факт вчинення правопорушень, за 2019-й — 586. У першому півріччі 2021-го очевидне зростання — 346 випадків. Крім того, одним із факторів, які призвели до виникнення пожеж у зоні відчуження, було саме незаконне проникнення до цієї зони правопорушників», — сказав Богдан Боруховський.

Зі свого боку, член фракції «Слуга народу» Ігор Кривошеєв заявив, що минулорічні пожежі в Чорнобильській зоні нанесли 8,5 мільярда гривень збитків державі. «Ми разом із міністром захисту довкілля Романом Абрамовським були на місці пожеж і вогнеборці зазначали, що причиною займання спокійно міг бути недопалок, викинутий людиною, яка незаконно відвідувала зону», — сказав народний депутат, закликавши колег підтримати законопроект.

Втім низка парламентарів вважає введення кримінальної відповідальності за проникнення в Чорнобильську зону необґрунтованим та занадто жорстким. «Я погоджуюся, що штрафи потрібно підіймати з 340 гривень до 17 тисяч. Але давати тюрму людям за те, що вони перебувають у зоні відчуження, це вже перебір… Розказують про браконьєрство, про підпали. Так доведіть це та посадіть. Але відправляти людину в тюрму лише за те, що вона знаходиться в зоні відчуження — це не нормально», — зазначила представниця фракції «Голос» Олександра Устінова.

У Головному науково-експертному управлінні апарату Верховної Ради також вважають недоцільним введення кримінальної відповідальності. На думку експертів, м’якість покарання за проникнення в зону відчуження можна виправити шляхом підвищення адміністративного штрафу, розмір якого не переглядався з 2007 року. «Аналіз судової практики щодо застосування положень чинної ст. 46-1 КУпАП свідчить про поширені випадки звільнення правопорушника від адміністративної відповідальності за проникнення в зону відчуження чи зону безумовного (обов’язкового) відселення без надання передбаченого законом дозволу у зв’язку із малозначністю вчиненого (відсутністю завданої шкоди)», — йдеться у висновку експертів.

У Головному науково-експертному управлінні також вважають, що боротьба з проникненням у зону відчуження кримінально-правовими засобами може виявитися неефективною, а прогнозовані побічні соціальні наслідки такої криміналізації — негативними. Втім, до висновків експертів народні депутати прислухаються нечасто.

Нагадаємо, що наразі в зоні відчуження відкрилися водні та велосипедний маршрути.

Олександр ГАЛУХ,
журналіст

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.