Connect with us

Законодавство

Для яких правочинів тепер потрібний дозвіл органу опіки та піклування?

Опубліковано

Набрав чинності наказ Міністерства юстиції України «Про затвердження Змін до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» від 2 січня 2025 р. № 14/5.

Згідно з новою редакцією п. 2 гл. 3 Порядку встановлення особи здійснюється за паспортом громадянина України або за іншим документом, що посвідчує особу, передбаченим Законом України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”, національним паспортом іноземця або документом, що його замінює, посвідченням особи з інвалідністю чи учасника Другої світової війни, посвідченням, виданим за місцем роботи фізичної особи. Посвідчення водія, особи моряка, члена екіпажу, особи з інвалідністю чи учасника Другої світової війни, посвідчення, видане за місцем роботи фізичної особи, не можуть бути використані громадянином України для встановлення його особи під час вчинення правочинів.

При вчиненні нотаріальної дії нотаріуси також перевіряють дійсність документів за Єдиним державним демографічним реєстром, якщо документи були оформлені із застосуванням засобів цього реєстру.

У випадку коли нотаріус здійснює встановлення особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, за паспортом громадянина України у формі книжечки, перевірка дійсності такого документа за Єдиним державним демографічним реєстром здійснюється за наявності сформованого щодо відповідної особи унікального номера запису у такому реєстрі.

За результатами вказаної перевірки формується довідка за формою згідно з додатком до Порядку доступу нотаріусів до Єдиного державного демографічного реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 700, яка долучається до справ нотаріуса.

У попередній редакції встановлення особи мало здійснюватися нотаріусом за документами, передбаченими Законом.

Читайте також: Згода одного з подружжя на передачу майна в іпотеку іншим з подружжя посвідчується нотаріусом без використання спеціальних бланків

Пункт 8 главі 7 Порядку викладено в новій редакції:

«8. При посвідченні правочинів майнового характеру нотаріусом у текстах правочинів зазначаються:

для фізичних осіб – реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);

для юридичних осіб – ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України або ідентифікаційний (реєстраційний, обліковий) номер (код) у країні реєстрації юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави.

На підтвердження наявності номера (коду) нотаріусу подається відповідна картка (довідка), витяг або паспорт, що містить відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків, копія якої (якого) долучається до примірника правочину, який залишається у справах нотаріуса.

Інформацію про реєстраційний номер облікової картки платника податків, отриманий від фізичної особи, нотаріус перевіряє за відомостями Державного реєстру фізичних осіб – платників податків шляхом електронної інформаційної взаємодії з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта”.

Якщо особа через свої релігійні переконання у встановленому законодавством порядку відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, нотаріус перевіряє цей факт за відміткою у її паспорті.

У випадку засвідчення справжності підпису на заяві, примірник якої залишається у справах нотаріуса, копія документа, зазначеного в абзацах четвертому, шостому цього пункту, долучається до примірника цієї заяви».

Норми цих змін щодо використання Єдиного державного демографічного реєстру та засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта” набирають чинності після опублікування Міністерством юстиції України повідомлення в газеті “Голос України” про початок функціонування Єдиної державної електронної системи е-нотаріату.

Читайте також: Правомірною є відмова приватного нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, який оскаржується в судовому порядку

Згідно з новою редакцією пп. 3.1 п. 3 гл. 1 розд. ІІ Порядку:

“3.1. Надання нотаріусу дозволу органу опіки та піклування є обов’язковим у разі вчинення батьками (усиновлювачами), опікунами малолітніх дітей та/або опікунами недієздатних осіб таких дій/правочинів:

відмови від прав на майно малолітніх дітей та/або недієздатних осіб, у тому числі речових прав на нерухоме майно, що підлягають державній реєстрації;

видачі письмових зобов’язань від імені малолітніх дітей та/або недієздатних осіб;

вчинення правочинів щодо: об’єкта житлової нерухомості та/або земельної ділянки, на якій розміщений такий об’єкт, власником або користувачем яких є малолітні діти та/або недієздатні особи; відчуження (у тому числі шляхом міни або внесення (передачі) до статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) юридичної особи чи як вступного, членського та/або цільового внеску члена кооперативу), поділу, виділу нерухомого майна, об’єкта незавершеного будівництва, майбутнього об’єкта нерухомості, іншого цінного майна, зокрема транспортних засобів, власником якого є малолітні діти та/або недієздатні особи.

Дозвіл органу опіки та піклування надається у формі рішення відповідної районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, відповідного виконавчого органу міських, районних у містах, сільських, селищних рад, витягу з такого рішення або копії такого рішення, виданих відповідно до законодавства.

Дозвіл органу опіки та піклування не є обов’язковим у разі вчинення правочинів, за якими малолітні діти, недієздатні особи набувають у власність майно, у тому числі нерухоме майно, користувачами якого вони є, крім випадків набуття такого майна у власність за рахунок коштів (іншого майна) таких дітей/осіб.”

У попередній редакції цього підпункту було визначено лише, що нотаріус перевіряє наявність дозволу органу опіки та піклування на укладення таких правочинів, а про його обов’язкове надання зазначено не було.

Переглянути всі зміни можна в тексті Порядку в системі LEX, скориставшись кнопкою «Показати зміни».

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Про затвердження Змін до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України
||
№ Документа: 14/5
Дата прийняття: 02.01.2025
Дата набрання чинності: 08.01.2025
Дата реєстрації в Мінюсті: 02.01.2025
Номер реєстрації в Мінюсті: 12/43418
Внутрішній номер документа: Немає

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Про затвердження Змін до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України
||
№ Документа: 14/5
Дата прийняття: 02.01.2025
Дата набрання чинності: 08.01.2025
Дата реєстрації в Мінюсті: 02.01.2025
Номер реєстрації в Мінюсті: 12/43418
Внутрішній номер документа: Немає