Законодавство
До 5 років збільшено строк зберігання деяких первинних документів обліку
Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки» від 20 березня 2023 р. № 2970-IX, яким уведено стандарт належної перевірки інформації про фінансові рахунки CRS.
Також новою редакцією п. 44.3 ст. 44 Податкового кодексу України передбачено, що платники податків зобов’язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених п. 44.1 цієї статті, а також документів, пов’язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків, але не менше:
– 2555 днів – для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю відповідно до ст. 39 (Трансфертне ціноутворення) і 39-2 (Контрольовані іноземні компанії) ПК;
– 1825 днів – для первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, що складаються особами, визначеними п. 133.1 ст. 133, пп. 133.2.2 п. 133.2 та п. 133.4 ст. 133 ПК, а також юридичними особами, які обрали спрощену систему оподаткування, за винятком документів, до яких застосовується більш тривалий строк зберігання згідно з пп. 44.3.1 цього пункту;
– 1095 днів – для інших документів, на які не поширюються вимоги пп. 44.3.1 та 44.3.2 цього пункту;
– 1095 днів – для документів, пов’язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, включаючи дозвільні документи.
Читайте також: російські інвестиції не матимуть захисту в Україні
Строки зберігання документів та інформації, визначені цим пунктом, розраховуються з дня подання податкової звітності чи іншої звітності, передбаченої цим Кодексом, для складення якої використовуються зазначені документи та/або інформація, а в разі її неподання – з передбаченого цим Кодексом граничного строку подання такої звітності, а для документів, пов’язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, – з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів – з дня завершення строку їх дії).
У разі ліквідації платника податків документи, визначені п. 44.1 цієї статті, за період діяльності платника податків не менш як 1825 днів (2555 днів – для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю відповідно до ст. 39 та 39-2 ПК), що передували даті ліквідації платника податків, у встановленому законодавством порядку передаються до архіву.
Передбачені цим пунктом строки зберігання документів та інформації продовжуються на період зупинення відліку строку давності у випадках, передбачених п. 102.3 ст. 102 ПК.
Також установлено, що нові вимоги щодо 1825-денного мінімального строку зберігання документів, передбачені п. 44.3 ст. 44 ПК, застосовуються до документів, які розроблено:
– до дня набрання чинності цим Законом, строк зберігання яких не закінчився на день набрання чинності цим Законом;
– починаючи з дня набрання чинності цим Законом;
– особою, стосовно якої на день набрання чинності цим Законом розпочато, але не завершено процедуру припинення (ліквідації);
– особою, стосовно якої прийнято рішення про ліквідацію після набрання чинності цим Законом.
Окрім того, Законом впроваджено стандарт CRS автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки.