Законодавство
Договір оренди споруд цивільного захисту орендодавець може розірвати в односторонньому порядку
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Типового договору оренди захисних споруд цивільного захисту» від 6 січня 2023 р. № 20.
Новим п. 37-1 Типового договору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 138, унормовано, що договір розривається в односторонньому порядку в разі:
– порушення орендарем вимог Порядку використання у мирний час захисних споруд цивільного захисту для господарських, культурних і побутових потреб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 р. № 138;
– невиконання орендарем вимог, визначених Кодексом цивільного захисту України, щодо приведення в готовність захисних споруд, що перебувають у державній або комунальній власності, до прийому населення в разі приведення єдиної державної системи цивільного захисту, її складових у режим підвищеної готовності, виникнення надзвичайної ситуації, введення надзвичайного стану та в особливий період;
– відмови орендаря від звільнення на вимогу орендодавця захисної споруди (її частини), що перебуває в державній або комунальній власності, від майна третіх осіб у разі настання випадків, передбачених абзацом третім цього пункту.
Читайте також: Для будівництва і ремонту критичної інфраструктури енергетичного сектору не потрібно дозвільних документів
Новою редакцією п. 39 Типового договору передбачено, що у разі припинення або розірвання цього договору захисна споруда у випадках, передбачених п. 37 цього договору, повертається орендарем орендодавцю протягом трьох робочих днів.
У випадках, передбачених п. 37-1 цього договору, захисна споруда (її частина) повертається орендарем орендодавцю протягом 24 годин з моменту повідомлення про розірвання договору.
Розірвання договору оренди захисної споруди (її частини), яка перебуває в державній або комунальній власності, здійснюється шляхом письмового повідомлення орендарю про таке розірвання не пізніше ніж за 24 години до розірвання договору.
У разі відмови орендаря звільнити захисну споруду (її частину) в зазначений строк або якщо орендар відсутній і не має можливості встановити зв’язок з ним, доступ до такої захисної споруди здійснюється без отримання згоди її користувача (несанкціонований доступ) для приведення захисної споруди в готовність до прийому населення. Такий доступ здійснюється відповідно до положень ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Також виключено абз. 2 п. 37 Типового договору.
Окрім того, Типовий договір доповнено приміткою, згідно з якою договір оренди інших об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту (споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів) укладається відповідно до норм Господарського кодексу України з урахуванням пунктів 37, 37-1, 39 цього договору.