Законодавство
Донора органів та їх реципієнта визначатиме Єдина система трансплантації
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Єдину державну інформаційну систему трансплантації органів та тканин» від 23 грудня 2020 р. № 1366.
Дія Положення не поширюється на діяльність, пов’язану з донорством крові та її компонентів, діяльність, пов’язану з використанням крові та її компонентів, діяльність банків пуповинної крові, інших тканин і клітин згідно з переліком, затвердженим МОЗ, трансплантацію статевих залоз, репродуктивних клітин та живих ембріонів, аутотрансплантацію, імплантацію, вилучення анатомічних матеріалів для діагностичних та наукових досліджень.
Завданням Єдиної системи є визначення пар донор-реципієнт, ефективне та оперативне (в режимі реального часу) забезпечення учасників національної системи органної трансплантації інформацією щодо потенційних донорів анатомічних матеріалів людини, наявних анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів, осіб, які потребують медичної допомоги із застосуванням трансплантації, осіб, які потребують медичного нагляду у зв’язку із перенесенням трансплантації, а також іншою інформацією, необхідною для належного функціонування в Україні системи трансплантації.
Після визначення пари донор-реципієнт керівник Українського центру трансплант-координації негайно повідомляє про це закладу охорони здоров’я, до листка (списку) очікування якого включено реципієнта.
Розпорядником Єдиної системи є МОЗ. Адміністратором та держателем Єдиної системи є Український центр трансплант-координації.
Доступ до реєстрів Єдиної системи є безоплатним.
До складу Єдиної системи входять такі реєстри:
- реєстр трансплант-координаторів;
- реєстр задіяних осіб;
- реєстр анатомічних матеріалів людини, призначених для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів (далі – реєстр анатомічних матеріалів).