Connect with us

Законодавство

Довідку та висновок спеціаліста у кримінальному провадженні можна отримати до внесення відомостей в ЄРДР

Опубліковано

Набрав чинності Закон України щодо оптимізації діяльності спеціалістів у кримінальному провадженні від 9 жовтня 2024 р. № 4009-IX.

Змінами до ст. 71 Кримінального процесуального кодексу України уточнено, що спеціалістом у кримінальному провадженні є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками і може надавати консультації, пояснення, довідки, висновки та інші документи під час досудового розслідування і судового розгляду з питань, що потребують відповідних спеціальних знань і навичок.

У разі необхідності та за наявності підстав може бути залучено з іноземної держави, міжнародної організації як спеціаліста фахівця у галузі хімічної, біологічної, радіаційної, ядерної чи іншої зброї.

Спеціаліст може бути залучений для надання безпосередньої технічної допомоги (фотографування, складення схем, планів, креслень, відбір зразків для проведення експертизи тощо) сторонами кримінального провадження під час досудового розслідування і судом під час судового розгляду, а також для надання довідок, висновків та інших документів у випадках, передбачених п. 7, 8, 9 ч. 4 цієї статті.

Спеціаліст має право, зокрема надавати довідки, висновки з питань, що належать до сфери його знань, щодо ідентифікації особи, зброї, бойових припасів, вибухових речовин, вибухових пристроїв, слідів вибуху або пострілу, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, сильнодіючих лікарських засобів.

Читайте також: Суд та інші органи не мають права перебирати на себе обов’язки перекладача, користуватися його правами й нести відповідальність

При цьому до документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених ч. 1 ст. 99 цього Кодексу, можуть належати довідки, висновки та інші документи спеціалістів.

У невідкладних випадках до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань може бути проведений огляд місця події (відомості вносяться невідкладно після завершення огляду або отримання довідки, висновку спеціаліста) (абз. 1 ч. 3 ст. 214 цього Кодексу).

З метою зміни правової кваліфікації та/або обсягу обвинувачення прокурор має право змінити обвинувачення, якщо під час судового розгляду встановлені нові фактичні обставини кримінального правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується особа. Не допускається зміна обвинувачення прокурором з кримінального проступку на злочин будь-якої тяжкості під час судового розгляду (нова редакція ч. 1 ст. 338 цього Кодексу).

В умовах воєнного стану Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов’язки) або уповноважені ним прокурори з метою забезпечення ефективності досудового розслідування своєю вмотивованою постановою мають право визначити підслідність або доручити здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ст. 407 і 408 Кримінального кодексу України, іншому органу досудового розслідування (новий абзац ч. 1 ст. 615 цього Кодексу).

Крім того, збільшено з 1 тисячі 600 до 1 тисячі 900 осіб граничну чисельність центрального апарату та територіальних управлінь Державного бюро розслідувань (ч. 2 ст. 9 Закону України «Про Державне бюро розслідувань»).

Внесено зміни й до ст. 185-3, 185-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 358, 365-2, 368-4, 385 Кримінального кодексу України.

Нагадаємо, електронні докази з відкритих чи закритих мереж є основними доказами у кримінальних провадженнях щодо злочинів проти основ національної безпеки України

Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо оптимізації діяльності спеціалістів у кримінальному провадженні
||
№ Документа: 4009-IX
Дата прийняття: 09.10.2024
Дата набрання чинності: 25.10.2024
Дата реєстрації в Мінюсті: Немає
Номер реєстрації в Мінюсті: Немає
Внутрішній номер документа: Немає

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо оптимізації діяльності спеціалістів у кримінальному провадженні
||
№ Документа: 4009-IX
Дата прийняття: 09.10.2024
Дата набрання чинності: 25.10.2024
Дата реєстрації в Мінюсті: Немає
Номер реєстрації в Мінюсті: Немає
Внутрішній номер документа: Немає