Законодавство
Фахівці із супроводу ветеранів навчатимуть захисників у медзакладах орієнтуванню і мобільності

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2025 р. № 448, якою визначено механізм доступу фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, фахівців, які надають послугу з навчання орієнтуванню і мобільності, до надання допомоги окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, членам сімей таких категорій осіб, а також надання послуг з навчання орієнтуванню і мобільності особам, що втратили зір, під час надання медичної та/або реабілітаційної допомоги в закладах охорони здоров’я.
У затвердженому Порядку під терміном «фахівець, який надає послугу з навчання орієнтуванню і мобільності» слід розуміти фахівця, що навчає окремі категорії осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, що втратили зір, та членів сімей таких категорій осіб для набуття ними знань щодо можливостей власного тіла, формування просторового уявлення, розрізнення просторових ознак, сприймання простору та оцінювання відстані, визначення віддаленості предмета та його місцезнаходження, просторового орієнтування і мобільності, а також сприяє розкриттю потенціалу осіб, що втратили зір, та членів сімей таких осіб для успішної соціалізації у суспільстві.
Під час надання медичної та/або реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах в закладах охорони здоров’я пацієнтам з числа осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, надається можливість отримувати послуги з навчання орієнтуванню і мобільності, а також підтримки таких осіб.
Під час надання медичної та/або реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах лікуючий лікар або у разі надання реабілітаційної допомоги в сфері охорони здоров’я соціальний працівник, який долучений до роботи мультидисциплінарної реабілітаційної команди, або інший член мультидисциплінарної реабілітаційної команди інформує пацієнтів з числа осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, членів їх сімей про можливість отримання від фахівця із супроводу комплексної допомоги у різних сферах відповідно до п. 17 Порядку забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, затвердженого постановою від 2 серпня 2024 р. № 881.
У разі виявлення пацієнтом бажання щодо здійснення заходів з підтримки фахівцем із супроводу лікуючий лікар або у разі надання реабілітаційної допомоги в сфері охорони здоров’я соціальний працівник, який долучений до роботи мультидисциплінарної реабілітаційної команди, або інший член мультидисциплінарної реабілітаційної команди допомагає звернутися із заявою про здійснення заходів з підтримки відповідно до Порядку забезпечення діяльності фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, затвердженого постановою від 2 серпня 2024 р. № 881.
З метою залучення фахівців із супроводу та/або фахівців з орієнтування заклад охорони здоров’я може співпрацювати з такими надавачами послуг з орієнтування та супроводу, як комунальні бюджетні установи (заклади), комунальні некомерційні підприємства та/або юридичні особи незалежно від підпорядкування та організаційно-правової форми.
З метою залучення фахівців з орієнтування заклад охорони здоров’я допомагає пацієнтам з числа осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, що втратили зір, звернутися із заявою до надавача послуг з орієнтування та супроводу відповідно до законодавства. У разі коли з поважних причин пацієнт не може самостійно подати заяву, її повинен подати лікуючий лікар або у разі надання реабілітаційної допомоги в сфері охорони здоров’я соціальний працівник, який долучений до роботи мультидисциплінарної реабілітаційної команди, або інший член мультидисциплінарної реабілітаційної команди, обов’язково зазначивши в заяві прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), номер телефону.
Для залучення фахівців із супроводу та/або фахівців з орієнтування будь-які відомості та інформацію про пацієнта заклад охорони здоров’я має право передавати виключно за згодою пацієнта.
Після отримання заяви від пацієнта надавачі послуг з орієнтування та супроводу направляють фахівця із супроводу та/або фахівця з орієнтування до закладу охорони здоров’я, де пацієнт отримує медичну та/або реабілітаційну допомогу.
Надавачі послуг з орієнтування та супроводу здійснюють координацію діяльності та забезпечують контроль за належним виконанням посадових обов’язків фахівцями із супроводу та/або фахівцями з орієнтування.
Фахівці із супроводу та/або фахівці з орієнтування для забезпечення здійснення заходів з підтримки взаємодіють з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними особами незалежно від організаційно-правової форми.
Фахівець з орієнтування може навчати окремі категорії осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, членів сімей таких категорій осіб під час надання медичної та/або реабілітаційної допомоги в стаціонарних та/або амбулаторних умовах, а також долучатися до роботи мультидисциплінарної реабілітаційної команди, яка надає реабілітаційну допомогу в стаціонарних або амбулаторних умовах у реабілітаційному закладі, відділенні, підрозділі.
Під час надання послуг з навчання орієнтуванню та мобільності фахівець з орієнтування може використовувати приміщення для фізичної терапії, приміщення для ерготерапії та допоміжні засоби реабілітації, що є в наявності у закладі охорони здоров’я або відділенні відповідно до табеля матеріально-технічного оснащення за попереднім запитом і погодженням з керівником закладу або відділення.
Рекомендації фахівця з орієнтування щодо організації простору у палаті, в якій перебувають пацієнти з числа осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, що втратили зір, та члени їх сімей, за умови наявності можливостей підлягають виконанню.
Фахівець із супроводу може надавати послуги під час надання окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, медичної та/або реабілітаційної допомоги в амбулаторних умовах, зокрема під час отримання послуг з оцінювання повсякденного функціонування або встановлення інвалідності, проходження військово-лікарської комісії.
Фахівець із супроводу та/або фахівець з орієнтування, пацієнт з числа осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, члени його сім’ї, які здійснюють догляд за ним, можуть долучатися до зборів мультидисциплінарної реабілітаційної команди на запит лікаря фізичної та реабілітаційної медицини для забезпечення задоволення потреб пацієнта.
Крім того, абз. 10 п. 11 Типового положення про мультидисциплінарну реабілітаційну команду, затвердженого постановою від 3 листопада 2021 р. № 1268, після слів «догляд за такою особою» доповнено словами «, фахівець, який надає послугу з навчання орієнтуванню і мобільності».
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.