Законодавство
Інформація про стратегічну екологічну оцінку відображатиметься у новому Єдиному реєстрі
Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку здійснення стратегічної екологічної оцінки» від 3 листопада 2022 р. № 2717-IX, яким, зокрема передбачено ведення Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки.
Згідно з новою ст. 9-1 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» Єдиний реєстр стратегічної екологічної оцінки – це єдина інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує створення, перегляд, збирання, внесення, накопичення, обробку, використання, розгляд, зберігання, захист, облік та надання інформації у сфері стратегічної екологічної оцінки.
До Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки вносяться:
1) заява про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки та повідомлення про її оприлюднення;
2) проект документа державного планування, звіт про стратегічну екологічну оцінку та повідомлення про оприлюднення зазначених документів;
3) зауваження і пропозиції громадськості, довідка про громадське обговорення;
4) зауваження і пропозиції органів виконавчої влади, довідка про консультації;
5) затверджений документ державного планування (крім інформації, яка відповідно до закону становить державну таємницю або належить до інформації з обмеженим доступом) та рішення про його затвердження;
6) інформація щодо транскордонних консультацій (у разі їх проведення);
7) результати моніторингу наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, інформація про не передбачені звітом про стратегічну екологічну оцінку негативні наслідки виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення (у разі їх виявлення), та про заходи, вжиті для їх усунення;
8) рекомендації щодо необхідності здійснення стратегічної екологічної оцінки незначних змін до документа державного планування, щодо якого раніше здійснювалася стратегічна екологічна оцінка, та рішення про нездійснення стратегічної екологічної оцінки таких змін.
Читайте також: Спеціальний екоаудит для об’єктів, пошкоджених внаслідок війни
Інформація, внесена до Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки, є публічною та відкритою. Вільний доступ до неї забезпечується через мережу Інтернет.
Крім того, новим розд. VI Закону унормовано, що особи, винні у вчиненні правопорушень у сфері стратегічної екологічної оцінки, несуть дисциплінарну, цивільну та адміністративну відповідальність відповідно до закону.
Правопорушеннями у сфері стратегічної екологічної оцінки є:
1) нездійснення стратегічної екологічної оцінки;
2) порушення процедури стратегічної екологічної оцінки;
3) неврахування результатів стратегічної екологічної оцінки під час затвердження документів державного планування.
Законом може бути встановлена відповідальність також за інші правопорушення у сфері стратегічної екологічної оцінки.
Нездійснення стратегічної екологічної оцінки та порушення процедури стратегічної екологічної оцінки є підставою для:
1) скасування рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про затвердження документів державного планування, визнання документів державного планування недійсними;
2) відмови у погодженні та затвердженні проектів документів державного планування;
3) відмови у погодженні встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок, а також меж населених пунктів, що здійснюються на підставі або з урахуванням відповідних документів державного планування.
Рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади або органів місцевого самоврядування у процесі здійснення стратегічної екологічної оцінки можуть бути оскаржені в судовому порядку.