Законодавство
Карально-репресивну систему перевірок бізнесу змінять на превентивну
У Верховній Раді України зареєстровано проекти Законів «Про основні засади державного нагляду (контролю)» № 5837 та «Про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення щодо підвищення відповідальності посадових осіб органів державного нагляду (контролю)» № 5838, якими пропонується повністю перезавантажити систему перевірок бізнесу.
Як повідомило Міністерство економіки України, ключова ідея – перебудувати інспекційну систему з карально – репресивної (перевірка – санкція) на превентивну (попереджувально – консультативну) та переорієнтування всіх органів державного нагляду на ризик-орієнтований підхід при плануванні перевірок підприємців, який передбачає: чим нижчий ступінь ризику діяльності суб’єкта, тим рідше його перевірятимуть та тим меншим буде строк проведення перевірки.
Читайте також: 4250 грн штрафу за порушення вимог законодавства з питань здійснення державного нагляду
Ще одне нововведення – інститут добровільного аудиту компанії, що може стати альтернативою державному нагляду. Тобто підприємство зможе самостійно ініціювати аудит щодо себе – у разі виявлення порушень санкції не застосовуватимуться, а в разі позитивного висновку – частота планових перевірок зменшиться.
Планується також створити інститут страхування цивільної відповідальності діяльності підприємців. Передбачено, що у разі укладення договору страхування цивільної відповідальності компанії із середнім та незначним ступенем ризику будуть перевірятися рідше.
Окрім того, передбачений обмежений строк для здійснення позапланового заходу з метою перевірки виконання вимог припису: не раніше від останньої̈ дати для усунення порушення, зазначеного у приписі або в іншому розпорядчому документі, та не пізніше як через два місяці від цієї̈ дати, а для підвищення об’єктивності та прозорості розгляду скарг підприємців будуть створені громадські Ради з питань державного нагляду при органах контролю.
Читайте також: Державний контроль цифровізують
Вдосконалюється також функціонал Інтегрованої̈ автоматизованої̈ системи, зокрема створюється можливість здійснювати заходи державного нагляду та обмін документами в електронній формі.
Взаємодія з органами контролю відбуватиметься через безкоштовний е-кабінет: закріплюються можливості подати скаргу та відмовитися від комплексного планового заходу через е-систему.