Connect with us

Законодавство

Кінець незалежності НАБУ і САП

Опубліковано

Президент підписав оперативно прийнятий Верховною Радою Закон «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин під час дії воєнного стану» № 12414.

Хоча назва згаданого нормативного акта не містить згадки про НАБУ чи САП, однак його норми здебільшого стосуються саме повноважень цих органів у кримінальному провадженні.

Зокрема, відтепер керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури вже не є керівником органу прокуратури для прокурорів САП (нова редакція п. 9 ч. 1 ст. 3 КПК).

Прокурором вищого рівня для керівників управлінь, відділів та їх заступників, прокурорів САП є Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов’язки) – нова редакція абз. 2 ч. 6 ст. 8-1 Закону «Про прокуратуру».

Читайте також: Касаційний суд може самостійно перевірити процесуальні документи, які стосуються наявності у слідчого чи прокурора повноважень на здійснення процесуальних дій

Згідно зі змінами до п. 2 ч. 2 ст. 36 КПК Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов’язки) має право надавати обов’язкові для виконання письмові вказівки керівникам органів досудового розслідування, щодо надання йому матеріалів досудового розслідування із встановленням строку та способу їх виконання. А після отримання доступу має право доручити іншому прокурору здійснити перевірку додержання законів під час проведення досудового розслідування (тобто забрати у прокурора САП і віддати «для перевірки» якомусь іншому прокурору – ред.).

Також Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов’язки) може доручити іншому органу досудового розслідування здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності БЕБ чи НАБУ.

Керівник САП (особа, яка виконує його обов’язки), його перший заступник та заступник більше не мають права доповнити, змінити або відмовитись від апеляційної чи касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, внесених ними, керівниками, заступниками керівників підрозділів чи прокурорами САП (виключено абз 3. ч. 4 ст. 36 КПК).

Читайте також: Звільнення особи з посади прокурора в Україні за власним бажанням не впливає на можливість притягнення її до кримінальної відповідальності за державну зраду

Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов’язки) віднині може наділяти керівника САП повноваженнями прокурора у кримінальному провадженні, або передавати повноваження керівника САП іншому прокурору (нова ч. 4 ст. 37 КПК).

Надміру перевантажену ст. 216 КПК щодо підслідності довантажено новою ч. 12, згідно з якою спори про підслідність вирішує керівник органу прокуратури вищого рівня. Спір про підслідність у кримінальному провадженні, яке може належати до підслідності НАБУ і БЕБ, вирішує Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов’язки).

Угоди по визнання винуватості у кримінальних провадженнях, досудове розслідування яких здійснюються детективами НАБУ або які було направлено до суду прокурорами САП відтепер укладатимуться за погодженням з Генеральним прокурором (особою, яка виконує його обов’язки) – зміни в п.п. 4-6 ч. 2 ст. 470 КПК.

Керівник САП більше не уповноважений повідомляти про підозру народному депутату України, кандидату у Президенти України, Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, Голові або іншому члену Рахункової палати, прокурору Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Директору Національного антикорупційного бюро України, його першому заступнику та заступнику, заступникам Генерального прокурора, Голові Національного агентства з питань запобігання корупції, його заступнику. Ці повноваження тепер має тільки Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов’язки) – нова редакція п. 2 ч. 1 ст. 481 КПК.

Отже, незалежні САП і НАБУ перетворилися на залежні від Генпрокурора.

Леонід Лазебний

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2025
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.