Законодавство
Командири відповідатимуть за воєнні злочини своїх підлеглих
Верховна Рада України підтримала президентський законопроект, яким вносяться зміни в кримінальне законодавство у зв’язку з ратифікацією Римського статуту МКС.
Про це повідомив народний депутат України Ярослав Железняк. «Рада схвалила в цілому 11 484 щодо внесення змін у кримінальне законодавство в звʼязку з ратифікацією Римського статуту», – написав він у Telegram. При цьому уточнив, що за це рішення проголосувало 228 народних депутатів.
Відтепер, відповідно до закону, командири нестимуть відповідальність за воєнні злочини своїх підлеглих, навіть якщо вони не скоювали їх особисто, але знали про них та ігнорували такі факти. З метою імплементації статті 28 Римського статуту законом доповнено Кримінальний кодекс України новою статтею 31-1, яка встановлює кримінальну відповідальність військових командирів за злочин, передбачений статтями 437–439, 442, 442-1 за: порушення законів та звичаїв війни; застосування зброї масового знищення; геноцид, вчинений підлеглою особою, яка на момент вчинення злочину перебувала під його фактичним командуванням і контролем, за умови, що при цьому він достовірно знав і не запобіг вчиненню злочину.
Окрім того, кримінальний кодекс України доповнено новими статтями, що визначають кримінальну відповідальність за злочини, що підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, зокрема за злочини проти людяності. Законом передбачено покарання за геноцид, зокрема за заподіяння психічного розладу з метою повного або часткового знищення будь-якої національної, етнічної, расової чи релігійної групи.
Уточнимо, проект Закону «Про внесення змін до КК та КПК України у зв’язку з ратифікацією Римського статуту МКС та поправок до нього» (реєстраційний номер 11484) вніс до ВРУ Президент України Володимир Зеленський. Сталося це 15 серпня.
Джерело: Юридичний вісник України