Connect with us

Законодавство

Компенсацію за знищений будинок потрібно повернути у разі її нецільового використання

Опубліковано

Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна» від 31 березня 2025 р. № 359.

Зокрема, новою редакцією п. 24, 26, 32-1 Порядку, затвердженого постановою від 30 травня 2023 р. № 600, уточнено, що черговість проведення виплат компенсації формується автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна з урахуванням пріоритетного права на отримання компенсації, визначеного ст. 9 Закону.

Отримувачі компенсації за знищений індивідуальний житловий будинок для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку, що будуть співвласниками такого об’єкта нерухомого майна, мають отримати документи, що дають право на виконання будівельних робіт.

Компенсація за знищений індивідуальний житловий будинок для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку має цільове призначення та надається для придбання будівельної продукції з метою виконання будівельних робіт самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних послуг та робіт.

Читайте також: Видозміна, перероблення чи знищення об’єкта нерухомості під час перебування в чужому незаконному володінні унеможливлює його витребування власником у добросовісного набувача

Виплата компенсації для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку здійснюється з урахуванням умов, наведених у п. 13, 16 та 24 цього Порядку, двома платежами – 50 та 50 відсотків суми компенсації.

50 відсотків суми компенсації виплачується після затвердження уповноваженим органом рішення Комісії про надання компенсації за умови наявності відомостей щодо державної реєстрації припинення права власності на знищений об’єкт нерухомого майна, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а також наявності в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва документів, що надають право на виконання будівельних робіт.

Залишок в обсязі 50 відсотків суми компенсації виплачується після подання Комісії отримувачем компенсації повідомлення про проведення проміжного етапу будівництва та складення нею акта проміжної верифікації за результатами проміжної верифікації, проведеної в порядку, визначеному п. 32-1 цього Порядку, який містить висновок щодо виплати залишку коштів компенсації.

Верифікація переліку та обсягу виконаних робіт здійснюється Комісією в порядку, визначеному п. 32-1 та 32-2 цього Порядку, та відповідно до проектної документації.

Технічна інвентаризація та прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта здійснюються відповідно до Порядку проведення технічної інвентаризації, затвердженого постановою від 12 травня 2023 р. № 488, та Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженого постановою від 13 квітня 2011 р. № 461.

Залишок суми невиплаченої компенсації для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку зберігається на небюджетному рахунку Мінрозвитку до дати внесення до Реєстру пошкодженого та знищеного майна акта проміжної верифікації, проведеної у порядку, визначеному п. 32-1 цього Порядку.

Читайте також: Деокупація українських територій та відновлення прав громадян на землю

У разі виявлення Комісією факту нецільового використання грошових коштів компенсації отримувач несе відповідальність за нецільове використання грошових коштів компенсації та має повернути їх у повному обсязі.

Придбання будівельної продукції та/або оплата будівельних робіт та послуг, пов’язаних із створенням об’єкта будівництва, за рахунок компенсації для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку, виплаченої першим платежем, здійснюється не пізніше 18 місяців з дати зарахування компенсації на спеціальний рахунок отримувача компенсації.

Виконання будівельних робіт за рахунок коштів компенсації для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку може здійснюватися за умови розроблення кошторисної документації для такого об’єкта будівництва. Розроблення кошторисної документації здійснюється незалежно від подання та внесення до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва повідомлення про виконання будівельних робіт.

Відомості про кошторисну документацію, розроблену відповідно до вимог кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», вносяться до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Проектувальник має здійснити аналіз цін на трудові та матеріально-технічні ресурси. Під час розроблення кошторисної документації мають бути враховані кошти на покриття додаткових витрат, пов’язаних з інфляційними процесами. У календарному плані роботи розподіляються за етапами відповідно до платежів, передбачених п. 26 цього Порядку.

У разі коли кошторисна вартість будівництва перевищує затверджену суму компенсації, різниця вартості може бути передбачена за рахунок інших джерел фінансування.

Експертиза проектної документації, авторський та технічний нагляд за будівництвом, яке здійснюється на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, здійснюється за бажанням отримувача компенсації.

Читайте також: Знесення об’єкта нерухомості є належною вимогою для захисту прав власника земельної ділянки, на якій самочинно зведено об’єкт

Отримувач компенсації зобов’язаний після придбання будівельної продукції та/або оплати будівельних робіт та послуг, пов’язаних із створенням об’єкта будівництва, за рахунок першого платежу компенсації (на суму не менше 90 відсотків першого платежу), виплаченої на спеціальний рахунок першим платежем, додатково подати повідомлення про можливість проведення проміжної верифікації цільового використання коштів компенсації одним із способів:

– засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), з урахуванням його технічної можливості;

– в паперовій формі через адміністратора центру надання адміністративних послуг, посадову особу органу соціального захисту населення або нотаріуса.

З метою підтвердження факту цільового використання коштів компенсації для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку Комісією, утвореною за місцем здійснення будівництва (уповноваженими за рішенням такої Комісії членами Комісії), протягом 10 робочих днів з дати отримання повідомлення про можливість проведення проміжної верифікації цільового використання коштів компенсації здійснюється проміжна верифікація їх використання.

Проміжна верифікація цільового використання коштів компенсації для фінансування будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку здійснюється Комісією, утвореною за місцем здійснення будівництва (уповноваженими за рішенням такої Комісії членами Комісії), шляхом візуального огляду місця здійснення будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку з використанням коштів компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна.

Результати проміжної верифікації, висновки про проведення проміжного етапу будівництва та подальшу виплату залишку коштів компенсації оформляються актом проміжної верифікації за формою згідно з додатком 8, який вноситься до Реєстру пошкодженого та знищеного майна разом з результатами фотофіксації. До акта проміжної верифікації додаються:

– фото місця здійснення будівництва та/або придбаної будівельної продукції;

– копії чеків на придбання продукції або за наявності виписка банку із спеціального рахунка;

– копії актів виконаних робіт/наданих послуг, пов’язаних із створенням об’єкта будівництва (у випадку замовлення виконання відповідних послуг та робіт).

Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Про внесення змін до Порядку надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна
||
№ Документа: 359
Дата прийняття: 31.03.2025
Дата набрання чинності: 02.04.2025
Дата реєстрації в Мінюсті: Немає
Номер реєстрації в Мінюсті: Немає
Внутрішній номер документа: Немає

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.

Про внесення змін до Порядку надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна
||
№ Документа: 359
Дата прийняття: 31.03.2025
Дата набрання чинності: 02.04.2025
Дата реєстрації в Мінюсті: Немає
Номер реєстрації в Мінюсті: Немає
Внутрішній номер документа: Немає