Законодавство
Консульські збори можна сплачувати на закордонні рахунки

Набрала чинності постанова Правління Національного банку України «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18» від 9 травня 2025 р. № 53.
Як пояснили у Національному банку України, серед іншого, українські підприємства отримали можливість здійснювати окремі валютні операції понад встановлені обмеження в межах інвестиційного ліміту. Він дорівнює сумі коштів, залученій з 12 травня 2025 р. у статутний капітал цих підприємств від іноземних інвесторів з-за кордону в іноземній валюті. Серед таких операцій:
– проведення розрахунків за імпорт товарів, поставка яких була здійснена до 23 лютого 2021 р. (включно);
– повернення нерезиденту-покупцю передоплати за товар, що була сплачена до 23 лютого 2022 р.;
– виконання боргових зобов’язань за «старими» зовнішніми кредитами, одержаними до 20 червня 2023 р.;
– фінансування власних закордонних відокремлених підрозділів (понад встановлений окремий ліміт для фінансування таких представництв).
Читайте також: Не бійтеся погроз банків та колекторів. Як ПриватБанку не вдалося перемогти боржника в апеляції в кредитній справі 2012 року
Такі операції мають проводитися через один банк (за вибором підприємства). Також передбачено можливість зміни обслуговуючого банку.
Розширено й можливості юридичних осіб-резидентів переказувати кошти на рахунки їхніх підрозділів за кордоном за рахунок власної валюти. Річний ліміт для таких операцій встановлено на рівні 1 млн євро (в еквіваленті). Період діяльності таких компаній з дати державної реєстрації має становити не менше 12 місяців до дати проведення операції.
Також збережено можливість українських компаній здійснювати додатково (понад цей ліміт) перекази в межах загального обсягу коштів, що були фактично переказані цими компаніями у 2021 р. для утримання їхніх закордонних підрозділів.
При цьому зміни дають змогу юридичним особам усіх форм власності купувати іноземну валюту та переказувати її за кордон для оплати реєстраційних, арбітражних, судових зборів та інших платежів і витрат під час виконавчих проваджень щодо невиконання нерезидентами умов за імпортними та експортними контрактами.
Крім того, збільшено ліміти на операції, що здійснюються юридичними особами за допомогою корпоративних електронних платіжних засобів (корпоративних карток) за кордоном для:
– операцій з видачі коштів з рахунку клієнта в національній валюті з 12 500 грн до 17 500 грн (в еквіваленті);
– розрахунків за товари, роботи, послуги – з 100 000 до 150 000 грн (в еквіваленті).
Також надано можливість здійснювати операції на умовах «форвард» з:
– купівлі-продажу іноземної валюти за гривні (з поставкою або без поставки іноземної валюти) між банками;
– продажу клієнтами банкам іноземної валюти за гривні (з поставкою іноземної валюти).
У межах змін для запровадження порталу «е-Консул» унормовано й можливість громадян сплачувати консульські збори з рахунків, відкритих в українських банках, на рахунки дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном.
Окрім того, запроваджено спрощений порядок відкриття будь-яких рахунків для військовослужбовців, а не лише поточних рахунків для отримання грошового забезпечення. Також розширено можливості для користування банківськими послугами військовослужбовцями-нерезидентами, що служать у лавах Збройних Сил України або Національної гвардії України.
З метою протидії виведенню іноземної валюти з України внесено уточнюючі зміни щодо процедури завершення валютного нагляду. Так, банкам заборонено завершувати валютний нагляд за операцією з імпорту товарів у разі повернення нерезидентом імпортеру коштів у гривні з лоро-рахунків банків-нерезидентів.
Водночас поширено щомісячний ліміт у розмірі 500 тис. грн на розрахунки за кордоном платіжними картками, відкритими українськими банками до рахунків в іноземній валюті, на операції з такими кодами торговців:
– 7299 «Різні особисті послуги (не визначені в інших категоріях)»;
– 7311 «Рекламні послуги»;
– 7392 «Менеджмент, консалтинг та зв’язки з громадськістю»;
– 7399 «Бізнес послуги (не визначені в інших категоріях)»;
– 8111 «Юридичні послуги та адвокати»;
– 8931 «Бухгалтерські та аудиторські послуги»;
– 8999 «Професійні послуги (не визначені в інших категоріях)»;
– 9399 «Державні послуги (не визначені в інших категоріях)».
Нагадаємо, збільшено розмір плати за проставлення апостиля
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.