Законодавство
«Контракт 18-24» передбачено тільки для бойових посад
![](https://lexinform.com.ua/wp-content/uploads/2024/04/ukrainian-soldier-wearing-military-uniform-with-fl-2023-11-27-05-02-27-utc.jpg)
Набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 р. № 153, якою визначено механізм реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану та особливості залучення під час воєнного стану на військову службу за контрактом до Збройних Сил на посади рядового складу громадян України віком від 18 до 25 років, проходження ними військової служби, а також створення для цього відповідних умов.
Затвердженим Порядком, зокрема передбачено, що під час воєнного стану в рамках реалізації експериментального проекту на військову службу за контрактом до Збройних Сил на посади рядового складу строком на один рік можуть бути прийняті громадяни України віком від 18 до 25 років.
Контракт укладається для проходження служби за такими штатними посадами: стрілець, старший стрілець, стрілець-снайпер, стрілець-санітар; помічник гранатометника, гранатометник, старший гранатометник; розвідник, старший розвідник.
Контракт укладається строком на один рік з обов’язковою умовою безпосередньої участі таких громадян у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців протягом дії контракту.
Окремі категорії громадян, які бажають бути прийнятими на військову службу за контрактом відповідно до цього Порядку, подають до центрів рекрутингу або рекрутингових підрозділів військових частин через рекрутингові платформи (у разі їх створення), зокрема через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, заяву в паперовій або електронній формі, в якій зазначається: прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності); дата народження; обрана військова частина; обрана штатна посада; номер мобільного телефону; адреса електронної пошти; згода на обробку персональних даних; інформація щодо обраного місця проходження медичного огляду.
У разі надходження заяви до центру рекрутингу така заява протягом одного робочого дня з дня її отримання передається до обраної військової частини.
При цьому у разі прийняття командиром військової частини рішення щодо прийняття особи на військову службу за контрактом військова частина організовує:
– проведення професійно-психологічного відбору;
– направлення особи для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби за станом здоров’я;
– проходження посиленої підготовки: базової загальновійськової підготовки тривалістю від 45 діб, фахової підготовки – від 14 діб, курсу адаптації у військовій частині – 14 діб.
Під час воєнного стану особи, які уклали контракт на умовах, визначених цим Порядком, призначаються до військових частин відповідно до переліку, затвердженого Генеральним штабом Збройних Сил.
Однією з обов’язкових умов проходження військової служби є безпосередня участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком не менше шести місяців за сукупністю протягом дії контакту.
У подальшому під час проходження військової служби військовослужбовці, призначені до військових частин, можуть бути призначені на інші посади, зазначені вище, в таких військових частинах.
У разі неможливості проходити військову службу на посадах, зазначених вище, за станом здоров’я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії військовослужбовці можуть бути призначені на інші посади у військових частинах, де вони проходять службу, або в інших військових частинах.
Контракт може бути достроково припинено (розірвано) з ініціативи Міноборони або військовослужбовця на підставах, встановлених Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Військовослужбовцям, які уклали контракт відповідно до цього Порядку, виплачується одноразова грошова допомога після укладення контракту, проходження відповідної підготовки та вступу до виконання обов’язків за посадою у військових частинах відповідно до переліку, затвердженого Генеральним штабом Збройних Сил, у розмірі 1 млн грн, яка виплачується трьома частинами:
– перша частина – 200000 гривень протягом п’яти робочих днів після підписання контракту та вступу до виконання обов’язків за посадою, на яку призначений;
– друга частина – 300000 гривень протягом п’яти робочих днів після проходження відповідної підготовки та залучення до виконання бойових (спеціальних) завдань, про що оголошується наказом командира військової частини;
– третя частина – 500000 гривень у день виключення із списків особового складу військової частини, а у разі продовження військової служби за новим контрактом – в останній день дії контракту, укладеного відповідно до цього Порядку.
Читайте також: Самовільне залишення солдатом військової частини на 10 діб утворює склад кримінального правопорушення, а не адміністративного
Крім того, особи, які були звільнені з військової служби:
– не підлягають призову на військову службу під час мобілізації протягом дванадцяти місяців з дня звільнення з військової служби. У зазначений період вони можуть бути призвані або прийняті на військову службу за їх згодою;
– під час воєнного стану мають право перетинати державний кордон України за наявності: довідки, виданої командиром військової частини (керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки), за формою, затвердженою Міноборони, із зазначенням відомостей щодо укладення контракту; військово-облікового документа;
– мають право на укладення кредитного договору на умовах, встановлених постановою від 2 серпня 2022 р. № 856 із встановленням рівня компенсаційної процентної ставки протягом усього строку дії укладеного кредитного договору у розмірі 0,0 відсотків річних.
Виплата грошового забезпечення окремим категоріям громадян здійснюється з урахуванням постанови від 28 лютого 2022 р. № 168.
Особам, які самостійно прибули до військових частин та уклали контракт, за наявності поданих у паперовій або електронній формі документів, які підтверджують фактичні витрати на проїзд з місця проживання до військової частини залізничним, водним, автомобільним (крім таксі) транспортом, відшкодовуються витрати на:
– проїзд до військової частини (зокрема на перевезення багажу, бронювання транспортних квитків);
– користування постільними речами в поїздах.
Також установлено, що особам рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, виплачується одноразова грошова винагорода за тривалість проходження служби в бойових умовах у розмірі 1 млн грн.
Затверджено й форму контракту про проходження громадянами України віком від 18 до 25 років військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу.
Експериментальний проект реалізовуватиметься протягом двох років з дня, що настає за днем набрання чинності цією постановою.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.