Законодавство
Майже 400 тисяч на дитину
У Верховній Раді зареєстровано законопроект, яким пропонується збільшити виплату допомоги при народженні дитини з поточних 41,28 тис. грн до понад 384 тисяч. У такий спосіб народні обранці хочуть підвищити рівень держпідтримки сімей із дітьми, а також простимулювати народжуваність. «Протягом останніх років в Україні спостерігається скорочення народжуваності. Загалом за останні десять років народжуваність в країні скоротилася на 40%», – ідеться в пояснювальній записці до законопроекту № 11072.
Читайте також: Допомога 2,5 прожиткового мінімуму на дітей без батьківського піклування, які тимчасово влаштовані в сім’ю
Як хочуть підвищити виплату. Загалом же депутати пропонують прив’язати розрахунок допомоги при народженні дитини до розміру прожиткового мінімуму, встановленого на період її появи на світ. Отож, якщо законопроект буде ухвалено: на першу дитину держава повинна надавати допомогу в розмірі, кратному 150 розмірам прожиткового мінімуму – станом на березень 2024 року, це 384,5 тис. гривень; на другу дитину – у 100 прожиткових мінімумів, це 256,3 тис. гривень; на третю і кожну наступну дитину – у 50 прожиткових мінімумів, тобто по 128,2 тис. гривень.
Як виплачуватимуть гроші? Водночас усю суму одразу не виплачуватимуть. Так, одноразову виплату відразу після народження пропонується встановити на рівні 20 розмірів прожиткового мінімуму. Нині це 51,3 тис. гривень. «Інша сума допомоги на першу-третю та кожну наступну дитину виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами в порядку, встановленому Кабінетом міністрів України», – йдеться в документі.
Читайте також: Заходи безпеки шкіл поширено на всю країну
Підвищення виплат на дітей: навіщо це потрібно. Автори законопроекту в пояснювальній записці наголошують: «щорічна динаміка зі зменшення кількості народжених дітей тягне за собою, серед іншого, скорочення кількості населення». Причин цього багато, проте серед них виділяються: низький рівень допомоги при народженні дитини; військові дії на території України внаслідок збройної агресії росії. Утім існують і ризики такого різкого підвищення розміру виплат. Так, критики подібних заходів зазвичай акцентують на ймовірності того, що особи з верств населення, схильних, наприклад, до різних залежностей, можуть почати заводити дітей виключно заради виплат. Що в довгостроковій перспективі може обернутися для держави значними проблемами, пов’язаними з вихованням таких дітей у несприятливих та навіть небезпечних умовах. Виходом із ситуації може стати створення обмежувальних заходів. Спрямованих на те, щоб максимально скоротити випадки народжуваності дітей заради грошей.
Підготувала Дарія Мельник,
спеціально для ЮВУ
Джерело: Юридичний вісник України