Connect with us

Законодавство

Медичне самоврядування: що воно передбачає?

Опубліковано

На минулому тижні Верховна Рада в першому читанні підтримала законопроект про самоврядування в сфері охорони здоров’я.

Метою проекту закону, за словами його авторів, є закріплення на законодавчому рівні статусу самоврядних організацій, їхнього місця і ролі в системі управління сферою охорони здоров’я. Передбачається створення п’яти організацій професійного самоврядування:

  • палати лікарів сімейної медицини;
  • палати лікарів-спеціалістів;
  • палати стоматологів;
  • палати сестер медичних/братів медичних;
  • палати фармацевтів.

Ці типи самоврядних організацій об’єднуватимуть відповідних працівників сфери охорони здоров’я. Вони, зокрема, зможуть визначати умови допуску до медичної практики та встановлювати етичні норми для медиків.

Читайте також: Спрощена реорганізація медзакладів у державні підприємства лишається можливою до кінця року

За словами виконавчої директорки благодійного фонду «Пацієнти України» Інни Іваненко, законопроект також передбачає й низку інших змін, зокрема:

1) лікарі отримуватимуть персональне свідоцтво на практику – це дозволить їм бути незалежними й працювати в декількох медзакладах;

2) лікарі матимуть органи, які відстоюватимуть їхні інтереси;

3) введення поняття «лікарська помилка» і відповідальності лікаря перед пацієнтом (зараз відповідальність за неправильне лікування несе медзаклад). Голова громадської організації «Медичні лідери» Юлія Брикульська вважає, що законопроект про медичне самоврядування в перспективі може значно покращити доступ до сучасних методів лікування у регіонах та знизити корупцію в лікарнях. «Після запровадження самоврядування лікарі матимуть більший вплив на систему, але й більшу відповідальність. Медик отримуватиме персональне свідоцтво про лікарську практику, яке засвідчуватиме його відповідність освітнім стандартам, і декларацію на медичну практику, що дасть змогу йому надавати медичні послуги пацієнтам без прив’язки до конкретної лікарні, легально практикувати в декількох медзакладах одночасно», – йдеться в прес-релізі цієї організації.

Як запевнив журналістів голова комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький, це не перша спроба запровадити медичне самоврядування в Україні. «Багато років в Україні обговорювалося питання запровадження лікарського самоврядування, як це працює в країнах ЄС. Цей механізм передбачає, що частина повноважень виконавчої влади передається медичній спільноті. На мою думку, логічно, щоб не чиновник в міністерстві, а медики вирішували, чи потрібно видавати ліцензію лікарю на професійну діяльність. До парламенту подавалося як мінімум 5 законопроектів щодо лікарського самоврядування, але жоден із них не був ухвалений», – сказав він.

За словами М. Радуцького, першими створять палати стоматологів та фармацевтів. Це станеться не раніше ніж через рік після закінчення воєнного стану. Як розповіла завідувачка сектору з медичної науки Управління медичних кадрів, освіти і науки МОЗ Олена Никончук у коментарі «УП. Життя», зараз працівники сфери охорони здоров’я України фактично позбавлені суб’єктності. «Ми хочемо створити ефективний механізм захисту прав як професійної спільноти, так і пацієнтів. Проект закону містить модель самоврядування, побудовану з урахуванням міжнародного досвіду. Самоврядування – це про зміну формату допуску до професії. Саме створені палати допускатимуть працівників сфери охорони здоров’я до практики через свідоцтво», – зазначила вона.

Читайте також: Порушників антидопінгових правил не фінансуватимуть з місцевих бюджетів

Законопроект передбачає максимально прозору діяльність палат – на них поширюватиметься законодавство про запобігання корупції, проводитиметься незалежний аудит. «Дискусійним було питання запровадження професійного збору. Однак саме він дозволить палатам бути незалежними від держави. Він не перевищуватиме прожиткового мінімуму. До того ж палати самі встановлюватимуть, коли вони сплачуватимуть збір і в якому обсязі», – пояснила О. Никончук.

У складі палати також працюватиме етична комісія. Це дасть змогу створити умови, в яких дії або бездіяльність працівника охорони здоров’я розглядатимуть представники спільноти, тобто люди його професії. Крім того, за словами Олени Никончук, з’явиться реєстр людських ресурсів сфери охорони здоров’я. Обираючи лікаря, пацієнт зможе побачити інформацію про його освіту, кваліфікацію, професійний статус, чи активне свідоцтво на практику.

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.