Законодавство
Місця для розміщення кенотафів захисникам виділятимуть безоплатно
Набрав чинності наказ Міністерства розвитку громад та територій України «Про затвердження Змін до Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань» від 23 жовтня 2024 р. № 1170.
Зокрема новими абзацами п. 2.9 гл. 2 Порядку, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19 листопада 2003 р. № 193, визначено, що на території місць поховань можуть безоплатно виділятися місця для розміщення кенотафів особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, з числа осіб, які судом оголошені померлими.
На підставі рішення суду про оголошення фізичної особи померлою та копій документів, що підтверджують віднесення цієї особи до загиблих (померлих) осіб, зазначених у ч. 1 ст. 15-1 Закону України «Про поховання та похоронну справу», виконавець волевиявлення загиблого (померлого) або особа, яка зобов’язалася поховати загиблого (померлого) відповідно до законодавства, звертається до ритуальної служби або виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, в межах території якої розташоване місце поховання, на якому планується розмістити кенотаф, зі зверненням щодо виділення місця для розміщення кенотафу, у письмовій або електронній формі особисто або на електронну пошту чи засобами інформаційно-комунікаційних систем (за наявної технічної можливості).
Виконавцю волевиявлення загиблого (померлого) або особі, яка зобов’язалася поховати загиблого (померлого) відповідно до законодавства, може бути відмовлено у виділенні місця для розміщення кенотафу з таких підстав:
– загиблий (померлий) не належить до осіб, визначених у ч. 1 ст. 15-1 Закону України «Про поховання та похоронну справу»;
– відсутнє рішення суду про оголошення фізичної особи померлою або рішення суду не набрало законної сили;
– подання недостовірних відомостей.
У разі відсутності підстав для відмови у виділенні місця для розміщення кенотафу таке місце виділяється виконавцю волевиявлення загиблого (померлого) або особі, яка зобов’язалася поховати загиблого (померлого), в п’ятиденний строк з дати звернення.
Місце для розміщення кенотафу не може перевищувати розміри 0,8х0,5 м.
Кожен кенотаф реєструється спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності – виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) або державною установою «Національне військове меморіальне кладовище» (у разі поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі) в письмовій та електронній формі.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.