Connect with us

Законодавство

Мобілізація транспортних засобів: у кого та за яких умов можуть вилучити авто?

Опубліковано

Як відомо, Верховна Рада 11 квітня ухвалила законопроект (№ 10449) про мобілізацію і проходження військової служби. Один із пунктів стосується вилучення автомобілів у громадян на потреби Збройних Сил. Норма не поширюється на тих, хто має лише одне авто. Спробуємо детальніше дослідити, як працюватиме механізм вилучення авто у громадян для потреб ЗСУ.

Читайте також: Учбовий транспорт перейменували в навчальний

Мобілізація транспортних засобів. За загальним правилом під час мобілізації українці повинні надавати будівлі, споруди, транспортні засоби й інше своє майно Збройним силам України та іншим військовим формуванням із подальшим відшкодуванням вартості. Це правило, по суті, існувало й у попередньому законі про мобілізацію, який передбачав можливість мобілізації транспортних засобів підприємств, організацій і громадян. Обсяги транспортних засобів за типами та марками, які планують залучити під час мобілізації, для підприємств, установ та організацій усіх форм власності встановлюють місцеві держадміністрації – відповідно до Мобілізаційного плану України. Вилучити транспортний засіб можуть Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), СБУ чи ГУР на підставі рішень місцевих державних адміністрацій.

Читайте також: Обмеження щодо оприлюднення актів органів місцевого самоврядування у період дії воєнного стану не стосуються громадського обговорення проектів рішень про зупинення діяльності закладів освіти

У кого та яке авто можуть вилучити? Вилучати авто на потреби ЗСУ можуть у тих українців, які мають більше одного транспортного засобу. Перед цим повинні провести оцінку його ринкової вартості (забиратимуть ті авто, які більше підходять для оборонних потреб). Тобто, якщо в людини лише один автомобіль, його не будуть вилучати. Транспорт не вилучатимуть і в тих випадках, коли він «є єдиним джерелом забезпечення існування людини». Як було уточнено, ідеться про вантажні автомобілі, які підходять для перевезення боєприпасів, особового складу, про спеціальну техніку, що може працювати в умовах бездоріжжя. Він також роз’яснив детальніше, як має працювати алгоритм перед вилученням авто:

Збройні сили формують замовлення, які транспортні засоби їм потрібні, потім у межах цих потреб в областях формуються мобілізаційні замовлення на такий транспорт, який ставиться на облік у ТЦК і може бути вилучений. «Але це не означає, що вони обов’язково будуть вилучені. Легкових транспортних засобів точно в таких замовленнях немає», – уточнив Ф. Веніславський. Повернути транспортний засіб власнику мають протягом 30 днів після оголошення демобілізації. Порядок компенсації збитків, заподіяних транспортним засобам, має визначити Кабінет Міністрів.

Підготувала Дарія Мельник,
спеціально для ЮВУ

Джерело: Юридичний вісник України

Продовжити читання →

Новини на емейл

Правові новини від LexInform.

Один раз на день. Найактуальніше.

Digital-партнер


© ТОВ "АКТИВЛЕКС", 2018-2024
Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на LEXINFORM.COM.UA
Всі права на матеріали, розміщені на порталі LEXINFORM.COM.UA охороняються відповідно до законодавства України.