Законодавство
Невідкладна безоплатна правнича допомога засудженим у дисциплінарному провадженні

Набрав чинності Закон України щодо забезпечення права на безоплатну правничу допомогу від 5 червня 2025 р. № 4490-IX – див. Близькі родичі та члени сімей зниклих безвісти отримали право на безоплатну правничу допомогу.
Також новою редакцією ч. 15 ст. 134, абз. 1 ч. 5 ст. 135 Кримінально-виконавчого кодексу України уточнено, що при накладенні стягнення на засудженого адміністрація колонії невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту накладення стягнення, забезпечує засудженому можливість у встановленому порядку в обраний ним спосіб повідомити про це близьких родичів, адвоката або інших фахівців у галузі права, які за законом мають право на надання правничої допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи.
Особа, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, має право користуватися за власним вибором під час підготовки до засідання дисциплінарної комісії послугами адвоката або іншого фахівця в галузі права, який представлятиме її інтереси під час засідання зазначеної комісії.
Читайте також: Мобілізація захисника не є підставою для зупинення судового провадження
Якщо особа, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, не має доступу до адвоката або іншого фахівця в галузі права, адміністрація установи виконання покарань невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту отримання відповідного звернення такої особи або її близьких родичів, надає особі, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, можливість звернутися за отриманням безоплатної правничої допомоги до суб’єктів надання такої допомоги. У такому разі дисциплінарна комісія зупиняє дисциплінарне провадження до моменту отримання копії рішення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги. Зупинення дисциплінарного провадження зупиняє перебіг строку накладення стягнення.
При цьому новим абзацом ч. 1 ст. 19 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» передбачено, що у разі отримання від адміністрації установи виконання покарань звернення особи з числа осіб, визначених п. 9 ч. 1 ст. 14 цього Закону, про надання безоплатної вторинної правничої допомоги для здійснення представництва інтересів відповідної особи під час засідання дисциплінарної комісії центр з надання безоплатної правничої допомоги зобов’язаний невідкладно прийняти рішення про надання безоплатної вторинної правничої допомоги.
Також зверніть увагу на Правові позиції Верховного Суду щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з війною, та збірник Воєнний стан. Всі нормативні матеріали, алгоритми дій, роз’яснення, корисні ресурси.